Recipes e speca të kuq për rritjen e flokëve


Përfitimet e speca të nxehtë thotë shumë. Ajo i ndihmon me zalisur, rrjedhjen e gjakut të ulët, sulmet në zemër, gjakderdhje dhe gjëra të tjera. Në artikullin e sotëm ne do të përqëndrohet në atë që recetave speca të kuq për rritjen e flokëve mund të përdoren në shtëpi.
Përbërja kimike e piper i kuq është i pasur në micronutrients të ndryshme. Ai është në mesin e udhëheqësve në vitaminë A, e cila nuk është e mundur pa rritjen normale e flokëve. Të përfshira në vitaminë C, thelbësore vajra, carotenoids, capsaicin, saponins dhe speca të tjera të japin pronat e shërimit, të cilat janë përdorur gjerësisht jo vetëm receta, por edhe në një numër të agjentëve farmakologjike. Maska, kremra, tinktura, të bëra nga piper, të ndihmojë të ndaluar humbjen e flokëve për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme rritjen e tyre, forcimin e follicles flokët dhe normalizimin e gjëndra dhjamor të kokës.Recipes e speca të kuq për rritjen e flokëve
Piper ka analgjezik dhe veprim anti-inflamator. Për trajtimin e flokëve shpesh përdorin tretësirë ​​mente, e cila shkakton një lëkurë e kokës të lehtë djegur. Kjo rrit rrjedhjen e gjakut në follicles flokët, efekt i cili pa dyshim më të mirë në rritjen e flokëve. Ka disa recetave tretësirë ​​e speca të kuq.
Recetë №1
Imët pres piper i kuq të nxehtë dhe derdh atë në një shishe qelqi. Hidh alkool mjekësore (90%). Në 1 pjesë piper Merrni 10 pjesë alkool. Hiq një vend të errët për 10 ditë. Mos harroni për të shkundur periodikisht. Përgatitja infuzion dhe dyqan në frigorifer.

Recetë №2
Merrni 2 pod e piper të kuq të nxehtë (të mesme) dhe pres imët. Hidh 200 ml vodka dhe të lënë në një vend të ftohtë të errët për 3 javë. Strain dhe dyqan në frigorifer.

Në rrjedhën e studimeve kanë treguar se përdorimi i substancave të tretura nga speca të nxehtë, është efektiv në humbjen e flokëve dhe për të përmirësuar rritjen e tyre. Prandaj, ajo është shumë e zakonshme për të përmbushur një pjesë të kozmetikës të shtrenjta.

Maska e flokëve
Struktura e maska ​​për flokë, me përjashtim të substancave të tretura, janë përbërësit e ndryshme të cilat gjithashtu kanë pronat medicinale që forcojnë flokët, për t'u dhënë atyre një shkëlqim dhe pamje të shëndetshme. Në varësi të strukturës së flokëve dhe gjendjen e lëkurës së kokës, ato janë: vaj - buckthorn detit, pluhur, rodhe, ulliri; verdhë veze veze, mjaltë, kos, vitamina të lëngshme dhe më shumë.

Karamele mente maskë klasik për rritjen e flokëve
Merrni 2 tbsp çdo vaj vegjetal dhe 1 tbsp tretësirë ​​karamele mente. Butësisht ngrohjes përzierje të ngrohtë kusht dhe furçë të zbatohet në rrënjët e flokëve. Nëse ju keni një lëkurë e kokës të ndjeshme, ju opsionale mund të shtoni 1-2 tbsp uji.
Hequr flokët në celofan dhe të mbyllë një peshqir. Koha - 20 deri 25 minuta, pastaj pije maskën me ujë të ngrohtë dhe lani flokët me shampon.
Gjatë veprimit terapeutik ju duhet të ndjehen një ngrohje të lehtë djegur dhe kokës. Ky është një proces normal i natyrshëm, por në qoftë se një ndjesi të fortë djegie dhe bëhet e patolerueshme - kjo do të thotë se ju keni një lëkurë e kokës shumë të ndjeshme ose shumë të koncentruar tretësirë ​​përgatitur dhe kërkojnë hollim shtesë. A nuk mendoni se "Bukuri kërkon sakrificë" dhe durojnë, pa marrë parasysh çfarë. Në këtë rast, ju nuk mund të përmirësojë rritjen e flokëve, si dhe dëmtimin dhe djegur kokës. Jetë i sigurt për pije maskën me ujë.

Për maskë normale e flokëve bëhet 1 herë në javë për flokët me vaj - 2 herë në javë për flokët e thatë - 1 çdo 10 ditë. Kursi i trajtimit zgjat për 3 muaj dhe më pas bëri një pushim muaj dhe sigurisht mund të përsëritet.
Maskë me tretësirë ​​piper dhe birrë
Për të përmirësuar rritjen e flokëve duke përdorur recetë e mëposhtme. Përhapjen 1 papërpunuara vezë e verdhë veze. Shtoni 2 lugë liker karamele mente dhe 1/4 dritë filxhan birrë. Butësisht ngrohjes përzierje në një shtet të ngrohtë dhe fshij në rrënjët e flokëve. Shef përfundojë dhe të lënë maskë në për 30-40 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe shampon.

Nëse flokët tuaj është e thatë, ju mund të shtoni 1-2 lugë vaj të ngrohtë perime.
Maskë me tretësirë ​​piper dhe këna ngjyrë
Të dy përbërësit të kontribuojë në forcimin dhe rritjen e flokëve, në mënyrë të përkryer plotësojnë njëri-tjetrin dhe janë një mjet efektiv të trajtimit. Kjo eliminon zbokth, flokët merr vështrim të shëndetshme dhe të shkëlqejë.
Holluar 1 tbsp pluhur të thatë këna 2 lugë pangjyrë tretësirë ​​e piper. Shtoni ujë të zier sa më shumë për të marrë një konsistencë homogjene në masë të mesme. Rub përzierje në flokët rrënjët dhe të lënë për 1-2 orë. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Maskë përdorur një herë në javë.

Uji në recetë, ju mund të zëvendësojnë kos, hirrë ose kos. Kjo do të rrisë efektin terapeutik dhe për të sjellë ndikim më të madh.
Maskë ushqyese
Një tjetër recetë ushqyes maskë me tretësirë ​​e speca të kuq, stimulon rritjen e flokëve.
Përhapjen 1 papërpunuara verdhë veze veze, shtoni 2 lugë tretësirë ​​e piper, 1 lugë mjaltë, 1 lugë vaj rodhe, 1 lugë gjelle në lëng presion qepë e tyre. Të gjithë përbërësit janë tërësisht përzierje një të ngrohtë pak lart dhe fshij në rrënjët e flokëve. Përfundojë flokët në celofan, të përfundojë një peshqir dhe të lënë në për 15.2 orë. Lahen si zakonisht.

Maskë jo vetëm ushqen kokës që stimulon rritjen e flokëve, por edhe forcon rrënjët, duke parandaluar humbjen e flokëve. Përdorni 1-2 herë në javë.
Maskë me tretësirë ​​piper dhe maja
Për të përshpejtuar rritjen e flokëve, përdorni një maskë për këtë recetë 1-2 herë në javë.
Vendos një filxhan të vogël 1 tbsp maja bukëpjekës. Shtoni 1 lugë mjaltë dhe derdh 1/2 filxhan qumësht të ngrohtë apo kos. Cover me një peshqir dhe vënë në një vend të ngrohtë për 20-30 minuta. Hidh 2-3 lugë përzierje tretësirë ​​e speca të kuq, llokoçis dhe fshij në rrënjët e flokëve. Lër për 1 orë, pastaj pije me ujë.