Shkaqet e humbjes së flokëve në meshkuj


Çdo njeri, si një grua, dua të ketë flokë të bukur që zbukuro kokën dhe të bëjë fytyrën më tërheqëse, natyra është aq i formuar që flokët kryesisht burra të humbur. Shkaqet e humbjes së flokëve në meshkuj janë të ndryshme, ky hipotermi follicles flokët kur njerëzit shkojnë pa kapelë, dietë të varfër që përfshin një shumëllojshmëri të dietat, kur një njeri është i uritur për një kohë të gjatë, dhe ai ka shkelur proceset metabolike në trup që të çon në humbjen e flokëve.
Shkaqet e humbjes së flokëve në meshkuj mund të shoqërohet me stres, dhe kjo tani është një sëmundje që prek shumë njerëz. Shkaqet e humbjes së flokëve mund të jenë faktorët trashëgues dhe sidomos flokët shpesh bie jashtë për shkak të ndryshimeve hormonale, kur edhe rrit testosterone është hormoneve seksuale mashkullore. Në rastet kur humbja e flokëve është relativisht natyrën e përkohshme, follicles nuk vdesin, sepse në qoftë se koha trajtohet, flokët mund të restaurohen. Zakonisht, njerëzit paguajnë pak vëmendje për faktin se flokët shpejt lënë kokën e tyre dhe janë duke marrë atë filozofikisht dhe madje edhe shaka në lidhje me këtë. Baldness ose humbje e flokëve mund të shërohet nga sëmundja, kjo është qere apo një tjetër sëmundje infektive që të çon në shkatërrim gjëndër dhe ata nuk janë restauruar, duke sjellë njerëz mbeten tullac për jetën. Për flokët e ishte i fortë, trupi duhet të vijë vitamina të mjaftueshme B, por kur njerëzit pijnë duhan, ajo fillon të ndërhyjë me thithjen e këtyre dhe vitamina të tjera në trup. Rol të rëndësishëm ka luajtur nga faktorët gjenetik, kur një njeri në familje ka pasur një shumë të njerëzve që në fillim lysily, në këtë rast, është e pamundur për të bërë asgjë, njerëzit humbasin flokët e përgjithmonë. Në follicles flokët janë temperaturat e larta ose të ulëta, kështu që në verë, në mbuluar dielli mirë kokën tuaj për të shmangur flokët filluan të bien jashtë, duhet të veshin një kapelë dhe të ftohtë ekstrem, ata janë veçanërisht të shpejt të vrasin follicles flokët mund të bien brenda një kohe shumë të shkurtër.Humbja e flokëve mund të jetë i pjesshëm ose i plotë, dhe duke pasur parasysh se flokët jetojnë rreth gjashtë vjet duke kaluar nëpër disa faza, të tilla si lindja e flokëve, një kohë kur ai nuk kishte pjekur ende dhe ka sy vellus. Një tjetër fazë karakterizohet nga rritja aktive e flokëve dhe pas gjashtë vjet tashmë kalojnë vjen në një fazë kur flokët përgatitet të bien jashtë, dhe i fundit, kjo humbje e flokëve fazë, ajo mund të marrë rreth tre muaj. Prandaj, kur ju filloi humbjen e shpejtë e flokëve, arsyeja për këtë nuk është i menjëhershëm, dhe ajo nuk ka filluar më pak se tre muaj më parë. Sigurisht, burrat nuk janë veçanërisht të shqetësuar për humbjen e flokëve, por, megjithatë, shumë prej tyre dëshirojnë aq kohë sa të jetë e mundur për të mbajtur flokët e tij dhe për të cilat përdorin metoda të ndryshme. Natyrisht, të ndihmojë në këtë çështje mund të jetë, por vështirësia është, siç u përmend tashmë, personi humb flokët disa muaj pasi arsyet për humbjen e tyre. Për shembull, njerëzit e vuajtur stresin, por pasi që flokët e tij ende të trasha dhe tërheqëse, por pas tre muajsh dhe ai fillon të shkojnë tullac, sepse është e pamundur për të shpëtuar ata, dhe çdo maska ​​dhe veprimet e tjera nuk do të sjellë rezultatin e dëshiruar. Shkaku i humbjes së flokëve mund të jetë një sistem të dobësuar imunitar, kur një person i papritur i sëmurë me një sëmundje, por ai kaloi pas sëmundjes, dhe flokët e saj papritmas filloi në mënyrë aktive të bien. Prandaj, njerëzit duhet të dinë se çdo sëmundje dobëson sistemin imunitar dhe për këtë arsye kanë nevojë gjatë sëmundjes Hani më shumë perime, fruta dhe produkte të tjera që rrisin imunitetin.


Kur kam filluar goditur kokës, një kërpudhat, në qoftë se ju nuk e thyejnë lehtë, nuk ka maska ​​kundër humbjes së flokëve nuk janë në gjendje për të ndihmuar. Pra, nëse një njeri dëshiron që të ketë flokë të bukur, ajo duhet të përputhet me të gjitha këto kërkesa dhe vetëm atëherë mund të përpiqet për të mbajtur flokët. Për më pak flokët ra, mund dhe duhet të bëjë masazh e kokës, dhe në këtë rast do të fillojë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, gjaku do të të sjellë në gjëndër e flokëve ushqyesve të mjaftueshme, sidomos vitamina dhe elementët gjurmë, pa të cilat është e pamundur për të ruajtur gjëndër. Masazh kokë është bërë zakonisht në një kohë kur të pastër koka dhe kjo mund të bëhet jo vetëm me duart e tij, por me një furçat e flokëve të veçanta. Ju mund të bëni maska ​​dhe vaj ushqyes, veçanërisht rezultate të mira mund të merret kur zbatohet në rodhe kokës ose vaj pluhur, atëherë ju duhet të përfundojë kokën me mbyllur plastike dhe të lënë për 20 minuta, pastaj pije flokët edhe atë vlerë.


Për të rregulluar efektin e këtyre maska ​​duhet të shmangin ushqime që përmbajnë vitamina B, dhe këto përfshijnë, birrë, bizele të njoma, vajra bimore, mbinë gruri, orizi, hikërror, farat e susamit, tërshëra dhe hikërror, lajthi, të thata që bën birrë maja, bajame, brokoli, soje dhe produkteve të tjera bimore. Kur ju të vini re se krehër është shumë e flokëve se normale, ju duhet të shihni një specialist, mjek - trichologist, ai do të bëjë një test të gjakut për hormonet dhe kimi gjakut gjithashtu të kryhen analiza mikroskopike dhe spektrale e flokëve dhe gjithmonë kryejë ultratinguj e gjëndrës tiroide. Analiza do të përfundojë dhe në këtë rast, mjeku do të japë një rekomandim të qartë për trajtimin e humbjes së flokëve, ose duhet të ndryshojë menjëherë, ajo është kryer në të veçantë transplant klinika e flokëve. Transplantimi i flokëve është zgjidhja e fundit, dhe të monitoruar më mirë shëndetin e tyre nga një moshë të re dhe të përpiqen për të eliminuar të gjithë faktorët që ndikojnë në humbjen e flokëve, por edhe në qoftë se njerëzit të humbasin ato, ajo bëhet më pak tërheqës.