Pezmatim i lëkurës seborrheic e kokës


Pezmatim i lëkurës seborrheic e kokës është një sëmundje mjaft e zakonshme e lëkurës me kursin kronike korrente. Kur sëmundja ndodh në njerëzit skuqje zakonisht formuar atë në vendet ku gjëndra dhjamor në kokë. Në disa raste, këto simptoma ndodhin në duart, gjoks dhe shpinë. Nëse nuk trajtohet menjëherë dhe si duhet, atëherë si rezultat pacienti mund të rritet tullac.Seborrheic pezmatim i lëkurës - Shkaqet


1. Simptomat dhe sëmundje janë të tilla që nuk neblahotvornoe ndikim në bilancin e kokës dhe të vendosura atje mikroorganizmave dhe, rrjedhimisht, mund të shkaktojnë sëmundje të tilla si skvamoznыy atlet.2. Gjatë jetës së njeriut është i pavarur dhe përditësimi i vazhdueshëm i lëkurës dhe ky proces nuk është e dukshme dhe nuk detyrojnë për të tërhequr vëmendjen. Ju mund të kaloni një përvojë pak, thonjtë shpullë (të butë) nga sipërfaqja e lëkurës të shëndetshme, duke rezultuar në thonjtë ju mund të vëzhgojnë arna të vogla të lëkurës me vaj, kjo është karakteristikë e rinovimit të shëndetshme të lëkurës shtresë mbrojtëse. Në rastin kur ka më shumë qeliza aktive Deskuamimi për shkak të shpërndarjes në rritje të yndyrës, rrit procesin e ripërtëritjes qelizore dhe zbokth formuar dhe dermatit seborrheic e kokës me flokë.


3. Aktualisht, bota shkencore nuk është sekret se shoqërues i vazhdueshëm i kësaj sëmundjeje janë të kërpudhave «Pityrosporum» i cili u bë i njohur në të gjithë botën 100 vjet. Kjo kërpudhat ndikon në masë të madhe në zhvillimin e këtij refuzimi të njerëzve.

4. Shkaqet më të zakonshme dermatit seborrheic përfshijnë ndryshime në dietë, ndërprerje të ndryshme hormonale dhe gjatë pubertetit. Në këtë periudhë të gjëndrës jetës rrit prodhimin e sekretit të tij, dhe të fillojnë të zhvillojnë një mikroohranizmy më aktiv lipofilike.


5. Këto ndryshime nuk përbëjnë të gjithë listën e arsyeve të dhëna sëmundje shkaku, kështu që ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme ndryshime
imunitetit human në traktin gastrointestinal, dhe sëmundje të ndryshme kronike. Dhe gjithashtu mërzitur lëkurë komunitetit ekologjike.Simptomat


Shenja e parë e dermatit seborrheic është prania e zbokth në lëkurën e kokës të kokës. Hapi i ardhshëm në zhvillimin e sëmundjes është peryfollykulyarnoe inflamacion të lëkurës, atëherë nuk lindin qumështit të veçantë pllakë, gradualisht të rriten në sipërfaqen e flokëve. Më tej për shkak të rritjes formimin e zbokth (peshore) në lëkurë shfaqen mbërthyer së bashku duke përdorur pjatë sebum. Kur pllaka është formuar krovyanystoho ngjyra e lëkurës përflakur. Kombinimi i këtyre faktorëve çon në kruarje të padurueshme dhe e bën pacientin relentlessly kruarje të lëkurës të prekur. Për këtë arsye, si komplikime mund të futen infeksione të ndryshme. Në shumë raste, sëmundja shkakton lëkurës baldness dhe restaurimin e flokëve myyazytsilne mundur vetëm gjatë shenjat dobësimin e sëmundjeve kronike.


Set diagnozë të saktë dhe trajtimi është mjaft e lehtë, pasi që ka disa sëmundje me simptoma të ngjashme, të tilla si psoriasis, likenet dhe mikrobet e ndryshme. Eliminojë mundësinë e gabimeve në diagnozën e dermatit seborrheic lejojë Mycological dhe ekzaminimi mikroskopik i lëkurës pilled jashtë në aspektin e kërpudhave përmbajtjes. E njëjta metodë e biopsi diagnostikuese, i cili synon të identifikojë qelizat neutrofil në peshore, dhe follicles. Kur formë plogësht e sëmundjes, pacienti hormonal definicion metodë.
Trajtim


Dermatit seborrheic nuk trajtohet për një javë, për një shërim të plotë do të marrë kohë për kompletimin e një kurs të plotë dhe zbatimin e të gjitha rekomandimeve të mjekut tuaj. Dermatologists shpesh përshkruajnë barna të veçanta antifungal dhe përshkruar një dietë të veçantë. Sa për mjetet juridike popullore, ka edhe receta testuar - shampoos terapeutike dhe kremra, të cilat duhet të përdoren vetëm pas miratimit nga dermatolog tuaj.

1. Recetë e parë e dermatit seborrheic - ju duhet të përgatisin 300-400 ml ujë të nxehtë, derdh ujë në një tigan të vogël, të vënë aty 2-3 orë L.. urtë barishte dhe vihet në një zjarr të ngadaltë për rreth 7 minuta. Pasi supë ka ftohur, shtoni 1/3 c. lugë mjaltë, përzierje mirë dhe derdh një fashë të vogël sterile e supë dhe aplikuar në lëkurë e kokës. Aplikoni këtë recetë në mëngjes dhe darkë gjatë natës.


2. Trajtimi i dermatit seborrheic mbi kryet e hudhër. Botuar disa krerë të hudhër përmes gropë, duke rezultuar përzierje slurry me acaroj finely copëtuar lë në të njëjtin raport dhe pikoj një liri pak vaj. Rezulton masë e butë të zbatohet në vend seborrheic pezmatim i lëkurës për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Edhe një herë dua të përsëris për ju se ndonjë nga këto fonde mund të përdoren vetëm pas miratimit nga një dermatolog. Mjeku duhet së pari të shqyrtojë prekur kokës dermatit seborrheic pasi përcaktuar shkakun e sëmundjes dhe pastaj të përshkruajnë trajtim.