Mënyrat për të luftuar vrosshymy flokëve


Cilat janë mënyra e vetme për t'u marrë me flokët e padëshiruar nuk e ka shpikur njerëzimit: rroje, duke tërhequr nga piskatore dhe strips dylli, heqja e flokëve. Këto procedura ne jemi të gatshëm të tolerojnë një bazë të rregullt, disa kohë për të gëzojnë një lëkurë të butë. Dhe sa ne jemi të zhgënjyer nëse flokët rritet nën lëkurë.
Qime që rritet përbrenda është një defekt i zakonshëm kozmetike. Megjithatë, ky fakt nuk e pakëson vuajtjet e çdo gruaje të veçantë, jo vetëm për arsye estetike. Shumica e problemeve me vrosshymy flokët rritet në mënyrë që ata të arrijnë një gjatësi prej disa centimetra, të irritojë indet, duke shkaktuar dhimbje dhe inflamacion.


Çka e shkakton qime që rritet përbrenda, të cilat janë mënyrat për të luftuar flokët vrosshymy se si për të parandaluar atë? Këto çështje janë shqetësuese për shumë gra.

Cila është arsyeja?
Për të kuptuar shkaqet e problemeve me flokët vrosshymy duhet të kujtojmë se heqja e flokëve lënduar jo vetëm lëkurën, por edhe flokët follicles. Tërhequr flokët, veçanërisht nëse pjesë e saj prishet off dhe mbetet në lëkurë, ndonjëherë provokon inflamacion i gjëndër e flokëve dhe indeve. Dhe edhe në qoftë se ajo shmang, në vend të rritjes së flokëve duket papulë largët, dmth keratinization vogël. Lëkura bëhet coarser dhe të trashë, kështu që herën tjetër që ju mendoni flokeve Shkarkimi ndjenjat më pak të dhimbshme. Dhe flokët, në të kundërtën, bëhet më i dobët. Ndonjëherë për shkak të procesit të flokëve në rritje mund të shpërthejnë dhe të arrijnë qelizat e lëkurës në sipërfaqe të saj. Dhe që nga ai nuk pushon të rritet, ajo fillon të lëvizë për të, ku has në rezistencë të vogël.

Në disa raste, sidomos në ato zona ku flokët rritet në drejtime të ndryshme, të tilla si pubike vështirësi vrosshymy flokët rrjedhin nga rruajtje të pahijshme, kur nën ndikimin e flokëve rroje janë potrevozhennыmy llamba e tyre duhet të ndryshojë drejtimin dhe rritjen.

Mënyrat Për të luftuar
Është më mirë që të merren me parandalimin e këtij problemi se sa për të trajtuar atë. Për ta bërë këtë, para se heqjen e flokëve dhe për disa ditë, pasi procedura duhet të jetë tërësisht moisturize lëkurës. Kjo bëhet më elastike dhe më të lehtë për të rriten qime përsëri.

Mos neglizhimi dhe shkallë. Para se të hiqni flokët, ju mund të përdorni zhvishem ose pastrim, të hequr grimcat me brirë të rritur qime. Pas heqjen e flokëve është gjithashtu e dëshirueshme që të kalojnë tre ditë lëkurë, por duke përdorur mjetet më të buta, për shembull, peels enzimë. Për këtë punë profesionale më e mirë do të thotë një seri të "post-эpyl." Formula e tyre balancuar siguron një kujdesit të lëkurës shumëpalësh.

Në qoftë se flokët i hyrë në mish
Në qoftë se flokët është rritur, metodat e vetë-aplikuar e që kanë të bëjnë me ta nuk është e nevojshme. Kjo i mundimshëm dhe i rrezikshëm. Salons bukuri moderne dhe klinikat rekomandojmë phototherapy dhe photoepilation. Gjatë këtyre procedurave të ndikojë follicles në flashes e dritës, duke shkatërruar flokët e tyre të zhduket për një periudhë të gjatë. Fotoudalenye qime individuale, ndryshe nga photoepilation ndonjë zona - procedura është në dispozicion në aspektin material.


Pyetjet më të shpeshta në lidhje me problemet me vrosshymy flokëve
Ju mund të hiqni qime që rritet përbrenda veten time? Teorikisht, kjo mund të bëhet, por ekspertët nuk e rekomandojmë këtë praktikë. Për të hequr qafe e flokëve i hyrë në mish, duke përdorur një gjilpërë vini sterile të mprehtë në copa të lëkurës që mbulon flokët, atëherë hiqni me piskatore dhe gjëndër e flokëve, dhe në këtë mënyrë për të mbajtur të majtë të procesit.
Kjo metodë ka shumë mangësi. Ju mund të merrni infeksion dhe inflamacion. Për më tepër, disa nga flokët mund të mbetet në epidermë dhe pikiatë të thellë.


Ka metoda të heqjes së flokëve në të cilën ju mund të parandaluar rritje përbrenda? Sjellja e flokëve në radhë të parë varet nga karakteristikat e trupit të njeriut, domethënë, si kompakt pas shtrese depilim lartë të epidermë, strukturën dhe forcën e flokëve. Por, sipas ekspertëve, përdorimi i krem ​​depilatory për këmbët ose duart, por jo për zonën bikini dhe zbatimi i cilësisë makina rroje me blades të shumta, duke përsëritur kthesa anatomike të trupit, për të shmangur hyrë në mish sepse ata nuk traumatizoj follicles dhe shkakton flokët nuk thyer. Një tjetër mënyrë e sigurt në këtë drejtim - elektrolizë.


Ka phototherapy kurë hyrë në mish e flokëve? Ndikimi mbi qimeve pulsojnë dritën është efektive në rastet kur ekziston një kontrast të fortë në mes të flokëve dhe lëkurës. Flokët e errët mbi lëkurë të drejtë janë shkatërruar duke përdorur gjobë llamba për blicin. Por për flokë të lehta dhe lëkurë të errët, kjo metodë mund të jetë jobindëse. Megjithatë, kohët e fundit filloi shfaqeshin pajisje janë në gjendje për të përballuar me flokët e çdo ngjyrë.