Metodat e heqjes së flokëve në shtëpi


Çështja e heqjes së kujdesit të flokëve të tepërt seksi i bukur nuk është vetëm një sezon plazh, por në çdo kohë të vitit. Nëse ju dëshironi të keni në kokën tuaj si flokët e mundshme harlisur, flokët në trup nuk duan të shohin. Për fat të mirë, ka disa metoda të shumta dhe mjaft efektive për heqjen e flokëve në shtëpi, i cili eliminon nevojën për të shkuar në sallonet e shtrenjta të bukurisë.
Një plus i madh, i cili karakterizohet mënyra për të hequr mjetet juridike popullore flokëve, është se ata japin një rezultat të gjatë dhe të qëndrueshme. Shkarkimi u shfaq në epokën mesjetare, ajo ishte atëherë zonja e parë filloi për të hequr qafe e flokëve të tepërta në vetulla, dhe më pas në pjesë të tjera të trupit. Sot ka disa dhjetra e pajisjeve me të cilat ju mund të bëni lëkurën të butë dhe të përkryer të qetë. Në shtëpi, në mënyrë aktive përdorin krem ​​të veçantë, vajra, tretës, dhe droga mjekësore, ushqim dhe madje edhe mjetet ekzotike. Të gjitha metodat e heqjes së flokëve mund të ndahen në disa grupe në hapat e teknologjisë: mekanike, kimike, fizike, dhe me një lazer.



Në procedurën në shtëpi përdorur gjerësisht dylli heqjen e flokëve. Ne nuk mund të themi se kjo është një nga teknikat e bukur për të kontrolluar vegjetacionin në trup, por megjithatë pas 2-3 javësh ju mund të harrojmë për heqjen e flokëve në përgjithësi. Procedura është i shpejtë, dhe në qoftë se ju përsëris atë rregullisht për 2-3 vjet, ne mund të shohim se flokët rriten më në përgjithësi. Me të gjitha të mirat Depilim vlen të përmendet dhe të metat e saj. Këto metoda e heqjes së flokëve nuk është i përshtatshëm për njerëzit me diabet, sëmundjet e venave dhe anijeve në praninë e lythat dhe moles në vendet ku heqjen e flokëve. Në ditën e parë ose edhe të dy mund të mbetet në skuqje të lëkurës dhe acarim. Dhe sigurisht, fakti i pamohueshëm është se heqja e flokëve dylli - shumë e dhimbshme dhe e bukur pak.


Procedurat dylli mund të ndahet në 2 lloje:
- heqja e flokëve me qiri të ngrohtë, temperaturën e trupit, e cila është gatuar me mjaltë ose beeswax;
- depilim me dyll të nxehtë, e cila është bazuar në rrëshirë nga pemëve halore, dhe ndonjëherë produkteve të naftës. Vajra esenciale janë shtuar në dylli, duke siguruar veprim dezinfektues.
Për pas depilim në shtëpi nuk kanë probleme duke përfshirë flokët i hyrë në mish, ju duhet të sigurojë kujdesin e duhur. Para dylli depilim duhet të aplikohet në një lëkurë të pastër dhe degreased më parë. Pas heqjes së flokëve në lëkurë janë formulime të Zbatuara veçanta që parandalojnë iritim dhe qime që rritet përbrenda dhe ngadalësojnë rritjen e flokëve të follicles flokët.


Metoda të tjera të heqjes së flokëve, të cilat janë përdorur gjerësisht në shtëpi, të përfshijë përdorimin e peroksid. Së pari, peroksid - një përgatitje themeluar mirë antiseptik, të cilat trajtohen gërvishtjet dhe plagët. Së dyti, peroksid jep efekt rrufetë mbi flokë. Për të arritur efektin e heqjes së flokëve, peroksid është përdorur në kombinim me droga të tjera, përkatësisht: për përzierje 50 ml peroksid me 5 pika të amoniakut, shtoni një krem ​​pak rroje. Të gjitha komponentët janë të përziera mirë, përbërja rezulton është aplikuar në vendet ku ju doni për të hequr flokët duke përdorur një shtupë pambuku të rregullt. Trajtimi duhet të lihet për njëzet minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe të lyej lëkurën krem ​​ushqyes. Për të hequr qafe këtë mënyrë e flokëve trupit në shtëpi, është e nevojshme për të kryer këtë procedurë të paktën 7 ditë.


Një tjetër mjet që shpejt dhe në mënyrë efektive do të heqë qimet e trupit në shtëpi - jod normale. Për ta bërë këtë, të marrë 15 ml jodit, përziejnë atë me 2 ml të amoniakut të lëngshme, shtoni 30 ml të alkoolit të zakonshëm fërkim, 6-7 pika vaj pluhur (mund të jetë më e naftës). Të gjitha është e përzier mirë, mos kini frikë se përbërja bëhet karakteristike ngjyra jod. Duke përdorur një përzierje shtupë pambuku aplikuar në pjesën e trupit flokët 2 herë gjatë ditës për 15-20 minuta.
Mbani në mend se jod - drogë shumë toksike që shkakton një reagim. Trupi i njeriut përmban një sasi të caktuar të jodit, dhe aftësia e saj për të thithen nëpërmjet lëkurës mund të çojë në faktin se numri i tij do të rritet në mënyrë dramatike. Jod tepërt mund të ndodhë me të rregullt përdorimin e flokëve trajtimet heqjen jod.


Një tjetër mjet që është përdorur gjerësisht në shtëpi për të hequr qafe e bimësisë padëshiruar, - Permanganat kalium. Që nga ajo duhet të trajtohet me kujdes ekstreme, sepse edhe lente ligët mund të shkaktojë djegie të rënda të mukozës dhe lëkurës. Efektiviteti i tij i heqjes së flokëve duke përdorur Permanganat kalium tregoi zonën më të ndjeshme - bikini. 15 litra ujë të ngrohtë (40 gradë) duhet të marrin pjesë 1/4 lugë Permanganat thatë kalium. Kjo zgjidhje është derdhur në një dush të nxehtë që do të merren si toleranca paktën 25-30 minuta para se të shkojnë në shtrat natën. Kështu që ju duhet të bëni të paktën 2 javë deri në rezultat. Disavantazhet e kësaj metode të heqjes së flokëve - të lëkurës ngjyrosur ngjyrë karakteristike, contraindications për të marrë një dush të nxehtë. Por ka pluset: jep efekt dezinfektues Permanganat kalium, kështu që çdo shkurtimet dhe plagë nuk shërohen lëkurën më të shpejtë.


Të gjitha këto metoda e heqjes së flokëve në lëkurë mund të prodhojë rezultat të mirë pritur. Nëse, nga çdo procedurë, çdo efekte anësore (acarim të lëkurës, skuqje, djegie), të ndaluar heqjen e flokëve në të njëjtën mënyrë dhe për të marrë një pushim të simptomave padëshiruar zhdukjes. Para procedurës së parë mund të konsultohet me ekspertë sallon bukurie.