Infeksionet akute të traktit gastrointestinal


Infeksionet akute të traktit gastrointestinal (dhe ka rreth 30 lloje) janë të shpërndara gjerësisht në botë. Midis sëmundjeve të tjera infektive ato zënë vendin e dytë, pas vetëm lezionet microbial të traktit respirator. Çfarë ju duhet të dini në lidhje me këto infeksione?
Nëse stomaku juaj është bllokuar mikrobet dhe toksina e tyre, pastaj një orë më vonë ju mund të jenë simptomat e para të helmimit. Në shumicën e rasteve, ato ndodhin në 4-6 orë.
Megjithatë, kini parasysh se infeksion ndonjëherë akute zhvillon pa u vënë re për 1-2 ditë, dhe vetëm pastaj të shfaqet gjendja e keqe në rritje. Ndër simptomat të cilat dyshoni se helmimi, duhet theksuar cramping, bloating dhe rumbling në bark. Nuk mund të jetë (por jo domosdoshmërisht), diarre, nauze dhe të vjella. Mjaft shpesh atje dhe gjendja e keqe që thonë në lidhje me reagimin e përgjithshëm të organizmit ndaj infeksionit. Këto përfshijnë dhimbje koke, ethe, dhimbje të muskujve dhe ethe. Në helmimit të rëndë që ndikon në sistemin nervor (p.sh., botulizmi) mund të ndodhë dobësimin e "mjegull" në frontin e sytë, gjuhën dhe shkeljen e gëlltitjes, paraliza e muskujve të tjerë. Në fëmijët, infeksion akut të zorrëve mund të ndodhë dhe shqetësim të fortë.Çfarë duhet të bëni me shfaqjen e simptomave në traktin gastrointestinal?
• Kaloni Lavage stomakut, pini 1-15 litra ujë, dhe pastaj e quajnë të vjella. Në vend të ujit mund të përdorni zgjidhje dobët (pak rozë) dobët të Permanganat kalium ose zgjidhje sode, ajo ka veti antiseptike.
• Hani 2-3 tableta të qymyr për gastrointestinal ose tjetër enterosorbent. Por mos caktojë veten duke marrë ndonjë antibiotikët apo ilaçe të tjera të forta.

• Gënjeshtra në shtrat. Nëse ju keni një ethe, të mbuluar me një batanije të ngrohtë dhe të vënë këmbët në shishe të ujit.

• Kur shterur të vjella dhe diarre rivendosur lëngjet e humbura të traktit gastrointestinal përdorur pije të ngrohta. Një alternativë e mirë do të jetë çaj i zakonshëm.
• Edhe nëse ju bëhet një ditë shumë më të mira të ndjekin një dietë. Ju nuk lënduar qull oriz në ujë, patate të ziera mirë, bukë të thatë të bardhë dhe biskota pa mbushje, çaj ëmbël. Por nga produktet që rrisin fermentimin në zorrë (qumësht të tërë, bukë të zezë, fasule, panxhar, prej trangujve, lakër) ju duhet në çdo kohë vidyazykatysya. Mbani mend: për të parandaluar përhapjen e infeksionit akut të dashurit tuaj, ju duhet të përdorni vegla të veçanta dhe të respektojë higjienë të mirë personale! Në çdo infeksion të zorrëve, nëse gjendja nuk përmirësohet brenda disa ditësh, duhet të kërkoni këshilla mjekësore.


Të jetë i sigurt se kjo është në rastet kur:
• Simptomat gastrointestinale të shoqëruara nga marramendje, gulçim, impuls të lëngshme, simptoma të tjera të rrezikshme;
• temperatura ngrihet mbi 38 °;
• pacienti është një fëmijë apo një person i moshuar me sistemet imun të dobësuar.