Shkaqet virale stomatit, parandalimin, trajtimin e


Stomatit viral - Kjo është një inflamacion serioz i indeve të buta të gojës, të cilat mund të shkaktohen nga një virus dhe është shoqëruar me ndjenjat e dhimbshme dhe skuqjen të ndryshme. Në fazën fillestare të sëmundjes, në varësi të fuqisë së sistemit imunitar dhe llojin e virusit, sëmundja mund të karakterizohet nga prania e një dhimbje të fytit dhe letargjisë,
si shenjat e para të shumë infeksioneve virale, ajo dridhura, ethe, nyjet limfatike Rritja, rrufë dhe kollë.

Virusi arsye stomatit

Në përgjithësi stomatiti virus fillon si një komplikacion i sëmundjes kryesore, ajo mund të jetë pulë li, herpes dhe të tjerët. Për shkak të kësaj stomatiti yyazytsirnist në një person i shëndoshë, i cili vazhdimisht kujdesen për dhëmbët dhe jo neglizhimi të gjitha rregullat e higjienës personale është shumë e vogël, sepse arsyeja e parë për zhvillimin e virusit stomatit viral mund të jetë, dhe probleme në gojë. Për shembull, kariesi kronike nisur, malcim nullesh, sëmundjes periodontale, të çojë në faktin se shkalla e rezistencës ndaj infeksioneve virale trupi fillon të bjerë.Përveç kësaj, zhvillimi i stomatiti virale mund të çojë në të ushqyerit e dobët, mungesa e mineraleve dhe trupit vitaminë mangësi. Në qoftë se një imunitet të ulët personit, në virusin e tij me gojë është në gjendje për të provokuar pasoja shumë serioze. Një tjetër shkak i sëmundjes mund të jetë një prani në manar shtëpi sëmurë. Sepse kjo formë e stomatiti është transmetuar edhe nga kafshët tek njerëzit, kështu që pronarët e kafshëve duhet të respektojë higjienës kujdesshëm dhe kufi kontakt të ngushtë me kafshë në qoftë se ajo është e sëmurë.


Simptomet e stomatit viral

Identifikimi stomatit virale në fëmijët dhe të rriturit është e vështirë, në qoftë se faza fillestare e sëmundjes, si simptomat e saj janë të ngjashme me gripin, me shumicën e SARS, gripi dhe sëmundjeve të tjera. Sigurisht, një i rritur mund të kuptojnë se çfarë ai është i shqetësuar, por fëmijët shpesh nuk mund të shpjegojë gjithçka që ata lënduar. Në simptomat kryesore të dhimbje koke pacientit, ethe, nervozizëm, dobësi, fyt i lënduar rëndë, humbje e oreksit shfaqet. Përveç kësaj, fëmijët ankohen për dhimbje dhëmbi, sidomos lind

Dhimbje kur plagë formuar pranë dhëmbëve për mishrat. Për më tepër
qartë në shfaqjen e skuqjen shumë të kuqe dhe i fryrë, pacienti u rrit jargëzim, ajo është ushqim shumë e vështirë murriz dhe madje edhe lëngjeve.


Në ditën e dytë ose të tretë pas fillimit të sëmundjes pacienti mund të shfaqin llojet e lezioneve si plagë të vogla brenda faqet, shije, gjuhën dhe mishrat. Këto plagë janë të mbuluara me një plenochkoy gri të lartë ose veshja, dhe rrethi i tyre mund të shihet një të kuqe të fortë. Këto flluska të cilat janë të vendosura në gojë dhe grupeve me një lëng të qartë brenda, dhe shpejt u hap një shërim kohë të gjatë, kështu që ata i kthejnë në mëngjes me lulëzim të bardha. Shpërthime të ngjashme herpetike mund të jetë i pranishëm në mukozën e faqeve, buzët dhe madje hundë.

Pas hapjes këtë mëngjes i mbuluar me një kore, të cilat shpesh breshëri, bleeds dhe madje edhe atëherë acarohet. Në qoftë se kafsha është infektuar, sëmundja shoqërohet me dhimbje të mprehtë në nyje, ka dehje të përgjithshme dhe të respektuar në fshikëza mukozës janë të pranishëm në fytyrë për dy javë. Në gojë, pacienti mund të paraqesin me një kruarje shumë të fortë erozionit, djegie dhe hidhërim, e cila në raste të rënda mund të arrijnë deri në 2 centimetra dhe nuk shërohet për 10 ditë. Nëse kjo është shumë raste të rënda të sëmundjes, pacienti mund të formohet në ulcerat mukoze necrotic.


Trajtimi i stomatit virale

Pasi mjeku do të bëjë një provim dhe një diagnozë të saktë, ai do të caktojë trajtimin e stomatit viral. Në shumicën e rasteve procedurat e trajtimit përfshijnë ndikimin lokal në të gjitha zonat e prekura e indeve të buta dhe të mukozës. Nëse kjo është lezione të dhimbshme dhe të rënda, ata janë trajtuar me barna antiseptik dhe anestezisë, banjot emëruar edhe me efekt anti-inflamator dhe plagë-shërimit. Mos harroni se viruset nuk janë trajtuar me antibiotikë, sepse ju nuk mund të angazhohen në vetë dhe nuk marrin drogë fuqishëm, pasi ato vetëm mund të përkeqësojnë situatën. Për shërim me shpejtësi, mjeku juaj mund të përshkruajnë këto barna përmbajnë interferon njerëzore është Anaferon ose viferon. Trajtimi i stomatiti viral mund të drejtohen në eliminimin e plotë të të gjitha lezionet lokale duke përdorur ointments antivirale, ajo zovyraks, Acyclovir oxolinic vaj dhe të tjerët.


Për të hequr imunitetin e mjekut përshkruan barna të cilat janë bërë nga Echinacea dhe imunomodulatoreve dhe vitamina. Për të shpejtuar shërimin AFL dhe ulcerat në shtëpi mund të përdoret decoctions gargarë e kamomil, Calendula, lisi leh, i urtë. Si mjet anastezik mund të përdorni spray tantum Verde. Një tjetër kërkesë shumë të dobishme është me vajra buckthorn detit dhe Retinol acetat. Për më tepër, një tjetër dietë shumë e rëndësishme dhe, pa të cilat ju nuk mund të merrni një rezultat të mirë.