Demineralization e të Drejtave të smalt dhëmbit


Demineralization - larja larg e dhëmbit llak minerale: apatite kalcium, fosfor, magnez, kalium, sodium, fluor, klor dhe të tjerë. Ky proces është hedhur nga natyra. Fakti që dhëmb smalt për 9-97% të komponentëve minerale. Ajo - jo e ngrirë formë ". Ashtu si të gjitha fushat e trupit, smalt ka aftësinë për të përmirësuar. Prandaj, është koha demineralization. Por në dallim nga atje saj remineralization - rimëkëmbjen e strukturës së mineraleve të dhëmbit. Normalisht këto procese janë të balancuara, dhe smalt shkëlqim të lumtur dhe pamje të bukur. Por shpesh të tilla si "lavjerrës mineral" dështimet ndodhin dhe të marrë përparësi mbi rimëkëmbjen humbje. Çfarë duhet të jetë demineralization e smalt dhëmb njeriu?


Në fazën fillestare - kjo është vetëm një humbje e famë. Zona Demineralized është i përafërt, PA ajo formon një lloj spote paveshur. Këto simptome tregojnë se substancat e vlefshme ulur vetëm në shtresën e sipërfaqes. Por në qoftë se smalt varfëruar minerale gjithë trashësinë, melovydnoe spot bëhet ngjyrë kafe. Dhe shtresa e jashtme e strukturës së dhëmbëve është më poroz. Dhe para së gjithash të humbasin materiali të çmuar vendos paarritshëm për pastrimin (ata mendojnë bakteret joserioze që shkaktojnë shkatërrimin). Kjo sipërfaqet anësore të dhëmbëve, çarjes zonës prydesnevыe (Grooves) pjesëmarrësit përtypet dhëmbët.


Kjo mund të jetë një dietë e varfër, dhe sidomos metabolizmin mineral, dhe rënie të përgjithshme në imunitet, dhe higjienës jo të plotë gojë. Smalt bëhet më e prekshme për veprimet e baktereve që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve. Nëse procesi nuk ndalet mikrobet merrni brenda dhe shkaktojnë shkatërrimin e koropkovoy mesme (tmerrshëm mbi Desna) të dhëmbit - dentin. Që dhëmb do të zhvillojë një nivel më të thellë. Ndërsa fazë demineralization në matte dhe madje edhe njolla kafe, ndryshime karies janë të kthyeshëm. Dhëmbët mund të trajtohen pa përgatitje (shpimit) dhe nënshkrimin. Mjeku mund të përshkruajnë një kurs të terapisë drejtave remyneralyzuyuschey - të njom indeve mineralet. Për shembull, pas pastrimit profesional të dhëmbëve mund të jetë një kurs i 10-20 seanca electrophoresis e kalciumit, dhe 10 seanca elektroforezë fluori.


Rikthe smalt në mënyrë efektive dhe në shtëpi (por vetëm me rekomandim të dentisti!). Pas pastrimit të plotë të të njëjtit mjeku do të bëjë një mouthguard customized ("fiks", plastike). Brenda 14 ditëve ju do të duhet për ta bërë atë një xhel të veçantë dhe pastaj të mbajtur në dhëmbë 30-60 minuta. Ajo është gjithashtu e mundur nënshkrimin e fissures njeriu - një nënshkrimin veçanërisht "të ndjeshme" fushat e dhëmbit për disa kohë me një material të veçantë mineralizuara. Kjo procedurë kryhet pas trajtimit antiseptik e dalje dhëmbësh (p.sh., e ozonit). Përveç kësaj, ju mund të ruani faqet restaurimit buzëqeshje smalt - Zëvendësimi i ndryshuar materiale të bukur artificiale dhëmb. Por kjo vlen rekomandimi i mjekut nëse demineralization vuajtur shumë dalje dhëmbësh komplot. Shtrati dhe shndrit shquar nuk do të jetë shumë të vijë.


Pick pastë dhëmbësh të drejtë. Kështu, kalcium dhe fosfor në përbërjen e tij mund të depërtojnë thellë në strukturën e dhëmbit dhe njom shtresat më të thella. Një fluorit ngulitur në substancë smalt sipërfaqe dhe krijon një pengesë ngjeshur. Për të ngjitur jo vetëm pastrohen, por nasыschala minerale, lahen dhëmbët tuaj të marrë të paktën 3 minuta. Flosses (sipërfaqet anësore kujdesin e dhëmbëve). Këto flossing mund të mbarsur me fluor. Gjithashtu - rinses parandaluese ose zierje e bimëve që do të përdoren pas pastrimit bazë. Lajnë dhëmbët tuaj pas çdo vakt. Në kushtet e kësaj zyre është vazhkozdiysnennym? Proэkspluatyruyte dy minuta "çamçakëz pa sheqer. Ose vetëm shpëlarje e dhëmbëve tuaj me ujë.