Receta shtëpi për shpëlarje gojën


Një kujdes me gojë plotë përfshin jo vetëm përdorimin e një furçë dhe pastë dhëmbësh, por pije të ndryshme. Për fat të keq jo të gjithë prej nesh mund të përballojë ato, por receta shtëpi për shpëlarje gojën mjaftueshëm në dispozicion, e thjeshtë dhe me kosto nuk është e shtrenjtë.
Në shtëpi, rinses mund të jenë të përgatitur nga bimeve të ndryshme dhe substancave të blera në një farmaci.
Kondicioner është një mjet shtesë i higjienës dhe është një zgjidhje e ujit të përbërësve aktivë që ka veti kurative dhe parandaluese. Conditioners ardhur në disa forma:


- deodorizing;
- protykariozni;
- inflamator;

Recetë №1
Merrni 2 tbsp lisi leh, derdh një gotë me ujë të vluar, të vënë në një banjë me ujë për gjysmë ore. Pastaj të lënë të ftohtë dhe tendosje. Paralelisht me këtë, të marrë 2 lugë gjethe arre, të cilat janë gjithashtu të derdh një gotë me ujë të vluar dhe të vënë në një banjë me ujë për 10 minuta, kështu që le të ftohtë dhe tendosje. Vetëm të marrë 2 tbsp nenexhik dhe 2 tbsp urtë, derdh një gotë me ujë të valë dhe le të qëndrojë për 20 minuta dhe tendosje. Merrni Aloe fletë, të përfundojë në një shami, vendin në frigorifer për 10 orë. Në fund të fundit, përzierje të gjithë përbërësit e marra duke shtuar 2 lugë pika sode e thelbësore të naftës pemë çaji dhe 5 pika vaj esencial të eukalipt. Të gjitha përzierje mirë, derdh në një kavanoz dhe ngrij.

Kjo pije do të ndihmojë inflamacion kurë në gojë, freshens fryma.
Recetë №2
Merrni 1 lugë glicerinë, shtoni 10 pika të eukalipt vaj esencial, 10 pika vaj esencial e limon. Për zgjidhjen rezulton shtoni 100 ml uthull molle. Të gjitha përzierje dhe llokoçis. Hidh në një kavanoz dhe të lënë në një vend të ftohtë të errët. Kjo pije gatuar në shtëpi do të ndihmojë në luftën kundër problemeve çamçakëz.
Recetë №3
Merrni një pjesë të vogël të egra u rrit manaferrat, pour 1 litër ujë dhe vendin rreth ngrohjes mesme, të sjellë një çiban, vlim për 15 minuta. Atëherë le të ftohtë dhe tendosje. Shtoni 5 pika vaj esencial të nenexhik. Përdorni pije dy herë në ditë.


Recetë №4
Merrni 1 lugë calamus tretësirë, 1 lugë Propolisi tretësirë, shtoni 5 pika e pemë çaji vaj esencial. Përzierje rezultuar derdh 100 ml ujë. Hidh këtë zgjidhje në një kavanoz dhe ngrij. Kjo pije do të largojë ndonjë inflamacion.
Recetë №5
Merrni 100 ml ujë dhe shtoni 3-4 pika vaj esencial. Shpëlarje gojën në këtë mënyrë për rreth 30 sekonda. Kjo pije ka veti të mira antiseptik.
Recetë №6
Merrni 2 tbsp gjethe urtë dhe 2 lugë kripa e detit rëndë në një mulli kafeje ose në llaç. Përzierje rezultuar ishte vendi në një fletë pjekje dhe piqem në furrë në 125 C. Pastaj le të ftohtë dhe përzierje. Merrni pak nga përzierje dhe i hedh pak ujë, gojën propolaskayte për 20-30 sekonda. Kjo softener shtëpi ndihmon zbardh dhëmbët.

Recetë №7
Merrni një gotë raki, vënë përsëri në 1 lugë urtë barishte, trumzë dhe mirrë dhe të lënë për 2 javë në një enë të mbyllur. Rezultuar ekstrakt tendosje. Holluar ekstrakt me ujë në një raport prej 1: 1 dhe shtoni 1 lugë lëng limoni. Lini një pije në vend të freskët.

Recetë №8
Merrni 1 gotë me ujë, shtoni 1 lugë sode dhe disa pika jod. Ky ilaç në shtëpi ndihmon luftën dhimbje dhëmbi.
Recetë №9
Merrni 3 gota ujë, të sjellë një çiban, shtoni 1 lugë gjethe nenexhik dhe rozmarinë dhe Anise fara, vlim për 10 minuta dhe tendosje. Ky mjet është i dobishëm në sëmundjet e mishit të dhëmbëve.

Recetë №10
Si një gargarë natyrore mund të përdorni qumësht të zakonshëm ose lëng (portokalli apo grejpfrut). Ata mund të shtoni vajra esenciale.
Recetë №11
Merrni 2-3 pika të vajrave thelbësore të grejpfrut, limon ose pisha), shtoni 1 lugë çaji vodka dhe 500 ml ujë. Hidh në një kavanoz. Shake para përdorimit.

Se si të përdorin siç duhet softener në shtëpi?
1. Përdorni sasi të drejtën
Përdorni sasinë e duhur të ndihmës pije. Për ta bërë këtë, përdorni bombol me vrimë nxjerrëse. Edhe ndihma pije, e cila është përgatitur në shtëpi duhet të marrë sasi të drejtën. Ajo është rreth 10-20 ml

2. Kujdesi Oral duhet të jetë i ndërlikuar.
Mos harroni kjo nuk është një pastë dhëmbësh zëvendësim shpëlarje. Ne duhet të përdorim të gjitha mjetet kujdesin oral.
3. Popestit vetëm sasi të drejtën e kohës.
Ledhatohen nevojën nga 20 sekonda për një minutë. Mos puth gjatë, ajo mund të dëmtojë shëndetin tuaj.

4. Përdorimi kujdes në fëmijët.
Mos harroni se fëmijët duhet të rriten opolaskyvatly në raport 1: 1.
5. Në asnjë rast nuk do të gëlltitje pije, ajo mund të dëmtojë traktin gastrointestinal.

6. Kur ju shpëlarje gojën tuaj, do të përpiqen për të mbuluar të gjitha pjesët e gojës. Majtë Së pari, pastaj pjesa e djathtë dhe e përparme të gojës.
Përdorni rinses shtëpi për gojë dhe fat të mirë!