Veshje të verdhë në të folur, arsyet
Mirëdita. Të ballafaquar me një problem të tillë, ka pasur një shtresë të bardhë të verdhë në gjuhën. Çfarë duhet të bëj? A mund të trajtojë atë vetë?
Veshje të verdhë në gjuhën shpesh përbën një shkelje të traktit gastrointestinal. Ultratinguj plotë të barkut, pastaj të kthehen krimbat fekal dhe krimbat testet mbi indet.
Gjatë vitit, vini re shtresë të verdhë në gjuhën, me buds shije djegur. Më ndihmo të kuptojnë arsyet për shkak të asaj që mund të jetë dhe çfarë trajtimi? Konsultuar me mjekët, por ata thanë bastisje do të zhduket vetvetiu.


Në rastin tuaj, ju duhet të shqyrtojë gastroenterologist, kirurg Maksilofaciale. Bazuar në simptome, ajo mund të jetë glossitis.
Mirëdita. Vajza ime 5 vjet, gjeti shtresë e saj të verdhë mbi gjuhën. Për atë arsye ai mund të jetë?
Shkaku më i zakonshëm i pllakatë verdhë në gjuhën në një fëmijë apo i rritur - një simptomë e mosfunksionim të metabolizmit të pigment biliare, bilirubin dhe fraksionet e tij. Fëmijët bastisje ndonjëherë paraqitet si rezultat i stagnimit të biliare në kanalet intrahepatic shkak të infektimi parazitare, të referuara si opisthorchiasis ose giardiasis.

Mirëdita. Gjatë një periudhe prej njoftimit koha shtresë të verdhë në gjuhën dhe me erë frymë. Mund të jetë kjo për shkak të biliare kanal apo mëllenjë? Ndihem mirë, asgjë nuk dhemb.
Pllakatë verdhë mund të tregojë shkeljet e traktit gastrointestinal. Diagnozë të saktë mund të krijojnë mjeku nevojshme pas ekzaminimit. Në mjekësi është konsideruar të jetë një pasqyrë e gjuhës së stomakut, kështu që ju duhet të shkoni në një konsultim me një specialist. Ju duhet gjithashtu të inspektojë mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.

Mirëdita. Unë jam 25 vjeç, dy ditët e fundit ndjerë dhimbje të mprehtë në stomak, të cilat dobësuar pas popem këndojnë ose ujë. Përveç kësaj, gjuha ishte pllakë të verdhë. Kërkoni profesionale ende nuk, çfarë është ajo dhe si për të kuruar? Falemnderit.
Bazuar në simptomat, këto mund të jenë simptomat e gastrit ose ulçerë stomakut. Ajo duhet të shkoni në hastroэnterolhu mjekut. Nëse diagnoza është e konfirmuar, është e nevojshme për të ndjekur një dietë, hani perime, patate pure, supave pureed, kos. Yndyror Vidyazykatysya, skuqur, djegëse dhe ushqime të kripura.

Çfarë ndodh nëse ju gjeni veten ose një fëmijë pas simptoma: gjuhën verdhë, shije të hidhur në gojë, pllakë të bardhë-verdhë apo të verdhë, të përzier - rekomandohet për të parë një specialist, sepse ajo mund të jetë simptomë e sëmundjeve të ndryshme. Vetëm një mjek mund të përcaktojë se kjo mund të jetë arsyeja pse ajo verdhë, dhe trajtim.