Pllakë verdhë mbi shkaqet e gjuhës


Ne të gjithë e mbani mend nga femijeria mjeku, duke kërkuar në ne në drejtim të tregojnë sëmundje gjuhës kërkon pacientit, pse? Sigurisht, ka një numër të specialistit të tjera, metoda më informative dhe të saktë diagnostikuese, megjithatë, dhe gjuha jonë mund të them shumë për gjendjen e trupit, e shëndetit të tij. Në Sëmundjet e ndryshme drejtat e të folurit mund të ndryshojnë lëvizshmërinë e tyre, formën, lagështi dhe ngjyra. Për më tepër, gjuha e shumë sëmundjeve mund të duket bastisje të një ngjyrë. Ndonjëherë kjo është shtresë e verdhë në gjuha shkakton ajo relativisht i thjeshtë, por mund të jetë mjaft i vështirë.


Gjuha në ngjyrë të shëndetshme njerëzore normale rozë me një film i hollë të bardhë, pothuajse të padukshme në soditje. Megjithatë, në disa raste, shuma e pllakatë mund të rritet në mënyrë të konsiderueshme, e cila shihet qartë, si edhe ajo mund të pikturuar në një ngjyrë që ndonjëherë sinjalizon një sëmundje të organeve të brendshme. Kjo ndodh se Veshje për gjuhën është e bardhë, por ajo bëhet më e dendur, dhe sipërfaqja e gjuhës për shkak se ajo nuk është e dukshme. Simptoma të tilla nuk janë të rralla gjatë kapsllëk zgjatur, dhe është një shoqërues i shpeshtë në shumë sëmundje infektive të shoqëruara me dehje dhe ethe. Është vënë re se në qoftë se sëmundja është e pranishme në trup për një kohë të gjatë, pllakë përfundimisht bëhet më e dendur dhe më të dallueshme dhe të dukshme. Por çfarë mund të quhet vetëm Veshje verdhë në gjuhën e cila shkakton shkaktojnë këtë fenomen?


Nëse pllakatë në gjuhën e gri është një simptomë e sëmundjes së stomakut ose zorrët, shpesh në ulcera peptike, kafe - me sëmundje të ndryshme të mushkërive, Veshje verdhë në gjuhën pothuajse gjithmonë të shkaktojë probleme me sistemin e tretjes, mëlçi, atje janë disa arsye pse. Veshje të verdhë në gjuhën, me sa duket, nuk është shpesh një arsye që lidhen me çrregullime të tij të mëlçisë, pllakë është ngjyrë më e dukshme të verdhë. Mëlçisë njeriut - një organizëm kyç ndikojnë ecurinë e saj në gjendje që të mos ndikojë në mënyrën më të mirë për të kushtëzojë të gjithë trupin.


Në disa raste, në qoftë se Veshje verdhë në gjuhë nuk është shprehur veçanërisht i fortë, ngjyra është e dobët, arsyet mund të jetë mjaft banale dhe kjo dukuri është normale. Megjithatë, në rastet kur është i mbuluar me prarim verdhë mjaft shpejt, ka shumë të ngjarë një problem me kanalet biliare dhe të mëlçisë. Qe mund me yyazytsirnosti larta të thotë se në praninë e sëmundjeve të mëlçisë nëse veshja intensive verdhë në gjuhë mbahet gjatë 5 ditë. Në rastet, kur pllakë verdhë ka disa ngjyrë të gjelbër, sugjeron se sëmundja është e lidhur me stagnimit të biliare.


Kështu, në qoftë se një person e sheh në gjuhën e tij të fortë Veshje të verdhë, ai mund të dyshojnë çdo shkelje në trup edhe para simptome të tjera të dallueshme të fazat e mëvonshme të sëmundjes. Për të marrë më shumë informacion, ju duhet të shihni gjuhën tuaj me kujdes, duke i kushtuar vëmendje për formën e tij dhe sipërfaqe. Çdo bastisje ndryshime si të verdhë, dhe ngjyra të tjera, dhimbje duhet të jetë një rast për të kërkuar këshilla nga një specialist. Sepse Veshje verdhë në gjuhën - është një shenjë e një sëmundjeje ekzistues manifestohet para simptome të tjera, ajo është mjaft e lehtë për vend të tyre, të gjithë për të zbuluar sëmundjen në fazat e hershme, e cila lehtëson trajtim të mëtejshëm. Në rastet, kur pllakë verdhë të shoqëruara me simptoma të tjera: urth, belching, dhimbje, dështimet në tretje dhe të tjerët. duhet menjëherë të vizitoni një mjek.


Shumë shpesh shkaku i veshjes verdhë gjuhë janë gjëra të kësaj bote, si fenomen i ngjashëm ndodh shpesh në duhanpirësit, pinë kafe, çaj. Kur hahet ushqime të lartë në ngjyrë ajo mund të jetë e verdhë, për shembull, në qoftë se ju pini sode ëmbël, hani karamele, etj Përveç kësaj, pllakatë mund të shfaqen të verdhë në të nxehtit gjatë dehidratim. Të gjitha këto arsye janë mjaft të lehtë për të kapërcyer dhe për të zgjidhur të tyre brenda disa ditësh. Në rastet, kur pllakë verdhë mbajtur shumë më të gjatë të dyshuar në sulmin e tij mbi gjuhën është patologjike. Sëmundjet që shkaktojnë arna të verdhë në të folur, cholecystitis, pancreatitis akute, hepatiti, të shkaktojë gurëve të tëmthit e mëlçisë. Ndonjëherë kjo ndodh për shkak të akumulimit të ushqimit në zorrë ose stomak.


Si për të inspektuar gjuhën e tyre. Kjo duhet të bëhet në mes, ju duhet të marrë pasqyrë, vijnë në dritare, shtytje gjuhën, por të shmangur tension të shqyrtojë saktë formën e saj dhe ngjyra. Para procedurës, është e këshillueshme që të lahen dhëmbët tuaj, dhe para se ne nuk duhet të hani, pini çaj, kafe, mundësisht mos pirja e duhanit duhet të jetë të paktën një orë pas pirjes së fundit). Të gjitha këto masa do të më adekuate dhe me saktësi të madhe për të përcaktuar nëse ekziston një arna patologjike verdhë në gjuhën ose arsyet për ndryshimin e ngjyrat e saj ishin të rreme.


Çka nëse ajo rezulton pllakatë të verdhë, e cila vazhdon për disa ditë. Sigurisht, është e rekomandueshme që së pari të konsultoheni me një mjek për t'u testuar, kontrolloni mëlçisë, pankreasit, stomakut, organet e tjera të traktit gastrointestinal. Ajo do të jetë mirë për të shkuar me ultratinguj e organeve të brendshme të tilla si gurë fshikëz fshikëz e tëmthit në aspektin aty. Unë do të këshillojë të gjithë të heqin qafe e zakone të këqija, hedh tym jo një shumë e ushqimeve yndyrore. Shumë shpesh kryer studimin nuk japin rezultate të përcaktuara përfundimtare, por ajo është e mbuluar ende me lulëzim të rëndë të verdhë. Ju duhet të provoni dietë, hani më shumë ushqime të pasura me fibra, pini shumë lëngje.