Inflamacion i mukozës orale


Gjakderdhje mishrat dhe fryma e keqe nuk do të tregojnë nevojën për të ndryshuar pastë dhëmbësh, dhe inflamacion zhvillimin e mukozës orale. Në fazat e hershme të gjendjes ndodh pothuajse nuk ka simptoma, por në të ardhmen mund të çojë në ndryshime të pakthyeshme në inde dhe madje edhe humbjen e dhëmbëve.

Shkaqet pezmatimi i mukozës së gojësFaktorët që provokojnë procese të ngjashme në indet periodontale, mjaft të shumta:

 • Mungesa e vitaminave dhe komponimet proteinave në dietën e përditshme;

 • riprodhimi i mikroorganizmave në zgavrën me gojë, duke përfshirë - kërpudhave;

 • formë shkelje e dhëmbëve;

 • kushtet e dobëta të mjedisit;

 • malocclusion dhe ndërtimi dalje dhëmbësh;

 • probleme me metabolizmin;

 • mungesa e trajtimit higjienike e dhëmbëve dhe zgavrën me gojë.


 • Çfarë sëmundje të ndodhë me inflamacion të mukozës orale?


  Patologji konsiderohet nuk është konsideruar si një sëmundje të pavarur, por vetëm simptomë që sinjalizon praninë e sëmundjeve të mëposhtme:

 • stomatit;

 • glossalgia;

 • malcim nullesh;

 • cheilitis;

 • citomegalovirusin;

 • leukoplakia;

 • ulcerat avtoznыe;

 • herpes;

 • Virusi Epstein-Barr;

 • kanceri i buzëve;

 • planus liken;

 • Sindromi alergji.


 • Si për të trajtuar inflamacion të gojës?


  Metodat e qasjes terapeutike është drejtpërdrejt e varur nga shkaku që e ka shkaktuar procesin e sëmundjes.
  Kur fungale (candidiasis, maja) rekomandohen drogë sistemit (Fluconazole, Futsys) dhe agjentët lokale (zgjidhje alkaline, Metrogyl Dent), që pengojnë riprodhimin e mikroorganizmave.

  Nëse faktori nxitje ishin bakteret, mjeku do të përshkruajnë një antibiotik (azithromycin, clindamycin, eritromicina) pas pash dhe përcaktimin ndjeshmërinë e mikrobeve të drogës.
  Virus siguron trajtim të plotë gjatë regjim me përdorimin e imunomodulatoreve dhe barnave antivirale bazuar në interferon (Cyclopheron, Viferon).
  Sëmundjeve të tjera më serioze për të përpiluar plane të detajuara për terapi individuale me përdorimin e teknologjive moderne (ekspozimit lazer, radio-valë).

  Trajtimi Alternative e inflamacion të mukozës orale


  Për të shpejtuar shërimin dhe përmirësimin e recetave mirëqenien e njerëzve mund të përdoren:

 • Goja Shpëlaj patate të freskëta lëng.

 • Përtypet gjethe aloe dhe Kalanchoe.

 • Lavatrice mukozës lule supë kamomil, lisi leh, Calendula Calendula, gjethe arre.


 • Këto metoda nuk eliminojnë inflamacion, por të kontribuojë në lehtësimin e simptomave të pakëndshme.