Verdhë Gjuha pllakatë


Gjithkush e di - ajo jo vetëm që e dallon "shijshme" nga "pa shije", por edhe sinjalizon shëndetit të përkeqësuar. Nuk mjekët habitur gjithmonë të kërkoni, kur shihet gjuhën tregojnë - në shtetin e tij mund të përcaktojë se cili sistem trupi "i sëmurë" dhe të gjatë.
Gjuha person i shëndetshëm - uniforme pa parregullsive ose lulëzim rozë. Nëse pasqyra ne shohim mjaft tablo të ndryshme, ajo është konsideruar vlerë.
Çfarë do mësyjnë?
Pllakë Color në gjuhën tregon se trupi ka pësuar sëmundje. Inspektimin e saj më të mirë në mëngjes (për të pastruar zgavrën me gojë) në mes. • Veshje të bardhë ose të bardhë-verdhë në gjuhën - abuzimit sinjal procesin e tretjes;

 • i dysbacteriosis dhe sëmundjeve të tjera që lidhen me shkeljen e microflora tha arna të verdhë-gjelbër në gjuhë;

 • Blue pllakë - një sinjal i problemeve të zemrës dhe enëve të gjakut;

 • kuqe pllakë - një simptomë e sëmundjeve infektive;

 • arna gri dhe të verdhë-kafe në gjuhën paralajmëron për probleme me stomak (ulcera, gastrit).


 • Shpesh gjuha është e veshur verdhë Veshje, megjithatë, nuk alarmin - kjo dukuri është numri i një sërë arsyesh.

  Çfarë frikë sëmundje?
  Të patologjive që shkaktojnë arna të verdhë në gjuhën si një simptomë anë duhet të përfshijnë:

 • Format kronike dhe akute duodenytov;

 • diskinesia vrerit;

 • hepatosis;

 • cholecystitis;

 • cholelithiasis;

 • hepatit;

 • Nivele të larta të bilirubin;

 • Ulçera duodenale.


 • Nëse Veshje verdhë në gjuhë nuk zhduket edhe pas pastrimit (pasi ju të pastër atë, e drejtë?) Dhe është një shtresë e dendur, ju keni nevojë për guxim që do të shfaqen për të identifikuar sëmundjet e mësipërme. Të paktën - për të vizituar një terapist dhe të tregojnë gjuhën e tij!

  Çka nëse të shëndetshme?
  Gjithashtu shkakton Veshje verdhë në gjuhën mund të jetë mjaft banale dhe nuk kanë lidhje me sëmundjen, dhe nga faktorë të jashtëm. Midis tyre:

 • Abuzimi i kafe / çaj;

 • pirja e duhanit;

 • Pranimi i kohëve të fundit për të karotynosoderzhaschyh produkte ushqimore (karrota, për shembull);

 • kujdesi i dobët me gojë;

 • karies;

 • gjakderdhje mishrat.


 • Pra, para se ju kërkoni, pse ishte arna të verdhë në gjuhë, mos harroni, nuk ka ngrënë sallatë karrota dhe goxha e mirë dashur Oral (kjo gjithashtu duhet jo vetëm për të pastruar dhëmbët!).

  Veshje të verdhë në gjuhën e fëmijës
  Vegjël ende nuk janë në gjendje të përshkruajnë saktë simptomat e sëmundjes, në mënyrë që të marrë atë një rregull për të treguar njëri-tjetrit gjuhën. Në qoftë se fëmija ishte arna të verdhë në gjuhën ose në qendër, më shumë gjasa kjo është për shkak të shkeljes së rrjedhjes së biliare. Një tjetër shkak i zakonshëm është parazitëve të zorrëve - Giardia. Në çdo rast, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj, sepse gjuha e fëmijës duhet të jetë rozë të zbehtë dhe të verdhë nuk janë. Por, para alarmin, mos harroni, gjatë fëmija hëngrën të njëjtën ose pirë pije karrota me ngjyrë?

  Ne trajtimin e tyre
  Nuk është sekret se shumica prej nesh - egoistë, sepse mjeku shkojnë oh, sa e tmerrshme! Nëse nuk keni dhimbje, dhe Veshje verdhë në gjuhën vazhdon, provoni trajtimet natyrore dhe mjetet në dispozicion.

 • Allohol - origjina choleretic natyrore. Shiten në barnatore në formën e tabletave. Kursi është 2-4 javë. Kundërindikimet hepatiti dhe degjenerimi mëlçisë.

 • Fara liri - produkt natyral. 1 lugë çaji fara duhet të krijoj filxhan ujë të valë dhe pini supë për gjysmë ore para ngrënies. Liri tërësisht të normalizuar sistemin e tretjes. • Shqyrtoni dietën tuaj - ndoshta Veshje verdhë në gjuhën shfaq pas miratimit të produkteve të caktuara? Në këtë rast, organi Subtly lë të kuptohet se ata e dëmtojnë atë në, dhe për të përjashtuar ata nga dietë.