Pezmatimi i mukozës së gojës, stomatiti


Pezmatimi i mukozës së gojës, stomatit, sëmundje shumë e dhimbshme të shkaktuara nga një agjent infektive. Në zhvillimin e kësaj sëmundjeje në gojë, e mukozës, janë ulcerat e vogla, por të dhimbshme. Forma stomatit ka disa, herpesnыy më e zakonshme (virale) stomatit, stomatit aftoz, candidiasis stomatit (mëllenjë). Sëmundja është në gjendje të ndodhë si në të rriturit dhe fëmijët. Pezmatimi i mukozës së gojës shoqëruar nga një numër të simptomeve karakteristike, të tilla si stomatit shkakton inflamacion, pamjen e blisters të vogla dhe ulcerat në mukozën, pacienti u rrit jargëzim, ndërsa të hahet ai ndjen dhimbje, ethe të mundshme, etj Nëse pezmatimi i mukozës orale ndodh në një fëmijë të vogël (gjë që ndodh mjaft shpesh), ju mund të vëreni plagë mbi baza të tilla si refuzimi për të ngrënë, ankthi, duke qarë gjatë të ushqyerit.


Varësisht se çfarë shkaqet e stomatiti, mjek i emëruar trajtimin e duhur që përfshin terapi lokale (përzierja ointments mbi plagë, shpëlarje gojën me zgjidhje të veçanta) dhe trajtim të përgjithshëm që është antibiotikët, anti-inflamator, agjentët antifungal. Shkaqet më të shpeshta të stomatiti është një infeksion fungale, origjina virale apo bakteriale.

1. herpetike stomatitit është shkaktuar nga nje infeksion viral të gojës.

2. Forma më e zakonshme e stomatiti në fëmijët është mëllenjë ose candidiasis stomatit. Ky është një infeksion fungale nga goja, shkaktuar nga gjini kërpudhat Candida.
3. Me imunitetit të dobësuar në njerëz, dështimin e higjienës orale, sepse pirja e duhanit është e mundur infeksion bakterial që shkakton plagë. Përveç kësaj, inflamacion mund të ndodhë përmes gojë mukozale trauma mikro që ndodhin për shkak të ndikimit të objekteve të huaja, sepse prykushuvannya etj
4. stomatiti gjendje të ndodhë si një reaksion alergjik të pastë apo ndonjë ushqim në njerëz të cilët janë të prirur për alergji.

5. Inflamacion zhvillon përmes acarim (ushqimi kosi, tymi i duhanit, etj).
6. stomatiti mund të ndodhë si një reagim ndaj ndikimit të barnave të caktuara (antibiotikë, agjentët kemoterapeutikë etj).
7. Zhvillon për shkak të reagimit pas radioterapi e përdorur për trajtimin e tumoreve.
8. mukozës orale mund të bëhet i përflakur për shkak të sëmundjeve sistemike ekzistuese e pacientit që ndodhin me këtë lloj të inflamacionit (Sëmundja Behçet, leuçemia).
9. mangësi në trupin e vitaminave të caktuara dhe minerale të shkaktojë inflamacion. Në veçanti, mungesa e vitaminave B, C, mangësi hekuri, dhe të tjerët.


Simptomat manifestohen në varësi të shkaqeve të saj rrënjë, por ka disa të përgjithshme tiparet karakteristike stomatit:
1. skuqje të mukozës së gojës (ose seksione të veçanta).
2. Shfaqja e ulcers në mukozën (qielli, gjuhën, faqet e brendshme, buzët). Ulcerat e dhimbshme, madhësia e tyre mund të ndryshojnë prej 1 deri 10 mm.
3. rritet jargëzim.
4. Ajo është shumë e ndjeshme.
5. Në gojës një erë të pakëndshme.

Përveç kësaj, stomatit ndodh në fëmijët, pavarësisht nga mosha, mund të gjenden në këto arsye: fëmija bëhet nervoz, i shqetësuar, i mbytur në lot, ulur oreksin, ethe të mundshme, gjuha duket arna të bardha (me stomatit candidiasis). Në disa raste, simptomat karakteristike të stomatiti plotësohet nga shenja të tjera të sëmundjes shkaktuar nga inflamacion të mukozës orale. Për shembull, sindromi i një Sëmundja Behçet të Rënda, e cila ndodh dëme autoimune të enëve të gjakut të vogla dhe të mesme, të shoqëruar me formimin e ulcerat në gojë, jo vetëm, por edhe në mukozës së organeve të tjera (hunda, organet gjenitale, etj). Inflamacioni kronik i zorrët - semundja Crohn mund të jetë gjithashtu një shkak i mundshëm i stomatit. Të identifikuar atë të jetë e mundur për tipare të tilla të tjera si një çrregullim të sistemit të tretjes, diarre, gjak në meshat fekal, dhimbje barkut, etj Së fundi, sindromi Stevens-Johnson, përveç stomatiti, manifestohet me dobësi të rëndë të përgjithshme, konjuktivit, dhimbje në nyje, ashpër mukozës dhe lëkurës.


Kur simptomat karakteristike të stomatiti, veçanërisht nëse episodet e sëmundjes përsëritet dhe është e shoqëruar shpesh me ethe, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Metodat e trajtimin e kësaj sëmundje, ka disa. Këto përfshijnë trajtim i ditës, kur është e zbatueshme zgjidhje të veçanta të trajtimit që duhet të shpëlaj gojën. Nuk do të caktohet ilaçe të caktuara, varësisht nga agjent shkaktar. Që mukozën e gojës me stomatiti përflakur, ajo bëhet shumë e ndjeshme ndaj dëmtimit mekanik ashpër, e nxehtë, ushqim nervoz. Pacienti gjatë trajtimit të ketë dietë janë supave, pure patate, perime nevrikosur, ushqimi duhet të jetë i pasur me vitamina.


Varësisht nga shkalla e trajtimit simptomat stomatiti është sëmundje përshkruar. Për shembull, stomatit herpetike, e cila është më e zakonshme në fëmijët e moshës 1 deri në 3 vjet, trajtohet me aplikimin lokal të ointments antivirale dhe mjete ranozahoyuyuchymy, do të thotë për lehtësimin e dhimbjeve dhe për të përmirësuar imunitet. Candidiasis stomatiti (mëllenjë) ndodh në të sapolindur trajtuar me ointments antifungal, nën mbikëqyrje mjekësore. Trajtimi Pets stomatiti në mjetet juridike popullore rritur, e cila përdor barëra, duke përfshirë edhe përgatitjen e decoctions dhe infuzione gargarë.