Breath - Trajtimi


Edhe komunikimi më spontan dhe i dëshirueshëm mund të lënë përshtypje të keqe. Fajësojnë - frymë.

Pse fryma e keqe?Është e pamundur për të eliminuar fryma e keqe pa hequr shkakun e shfaqjes së tij. Një shkak për erë të pakëndshme mund të jenë disa:

 • sëmundjet e sistemit tretës;

 • sëmundjeve të traktit respirator sipërme;

 • sëmundjet e kavitetit oral.


 • Por shkaku kryesor i bashkimit, pse është fryma - bakteret. Ato janë shkaku i emetimit të gazit me erë të pakëndshme. "Ndihmon" bakteret shumohen mungesa e oksigjenit.

  Nëse shkaku i fryma e keqe - stomakut


  Stanjacioni i ushqim i patrazuar në stomak ose lëng tepruar stomakut manifestohet jo vetëm siklet dhe ënjtje, por lirimin e odors. Përzier fryma shtrembëruar miratuar kohët e fundit të ushqimit japin arsye për të kërkuar ndihmë nga një gastroenterologist.
  Për këtë arsye, të gjithë frymë të tillë të njohur pas gjumit. Edhe pa ndonjë problem me traktin gastrointestinal, shumë mendojnë gojën parehati në mëngjes. Stomaku fillon të prodhojë acid dhe enzima për tretje dhe gojës ndjerë erë të pakëndshme. Ju vetëm duhet për të ngrënë si samousuvayetsya erë. E njëjta situatë mund të ndodhë në qoftë se ju lejojnë vetes që të hani më pak se 4 orë para gjumit. Ushqimi thjesht nuk peretravytysya. Si rezultat, në mëngjes ju ndjeni erën e të gjitha pasojat e një darkë vonë.

  Kostot e frymës


  Ilaç më efektive për fryma e keqe - pështymë. Siç doli, që përmbahen aty oksigjen krijon një mjedis për baktereve të dëmshme, duke larë larg të gjitha shkaqet erë të. Prandaj, pavarësisht nga shkaku erë, duhet të shmangin gojën të thatë.
  Kjo mund të përdoret çamçakëz. Ata përshpejtojnë prodhimin e pështymë dhe freskohem fryma në çast. Pirja e ujit me limon gjithashtu ndihmon të prodhuar më shumë fluide pështymës përdorur si një ilaç për fryma e keqe.

  Nëse shkaku i fryma e keqe - bajamet mund të kenë nevojë për të hequr priza qelb. Ata janë shpesh burim i fryma e keqe. Në sëmundjet e frymëmarrjes traktit respirator sipërme - një dukuri e zakonshme, kur një infeksion bakterial. Për të eliminuar shkaqet e tilla duhet kurs marrjes së antibiotikëve.
  Nëse shkaku i halitosis - dhëmbët, dhëmbi, dentisti do të zgjidhur problemin. E njëjta gjë duhet të shihni një mjek nëse fryma krijon sëmurë qartë. Dentisti do të dhëmbëve të thellë të pastër, hiqni pllakatë dhe prej guri. Kjo është për shkak se ata janë një strehë e mirë bakteret qartë zbutur, bien dhe rrjedh gjak.

  E pra, pas eliminimit të eliminuar fryma e keqe do të hyjë në kategorinë e zakonshme Procedura e mëngjesit dhe të mbrëmjes brushing. Ajo duhet të jetë i armatosur me një kruese dhëmbësh dhe pastroj dhëmbët me pe të dhëmbëve. Jo gjithmonë edhe furçë më të mirë mund të hiqni mbeturinat e ushqimit.

  Breath dhe pirja e duhanit


  Breath dhe pirja e duhanit - një tjetër temë e madhe. Thjesht pirja e duhanit se sa të shpëtoj i erën e tymit dhe të katranit. Më e keqja është se edhe pas trajtimit të gojës, larja e dhëmbëve, mishrat, gjuhën dhe në brendësi të cheeks, aroma ende mbetet. Arsyeja - era e dritës. Pra, të shpëtoj nga fryma e keqe pas duhanit vetëm që ndihmon të marrë frymë thellë dhe të shpeshta. Nëse keni nevojë për pak, por shpejt të freskohem fryma pas tymosur cigare ndihmë:


 • çamçakëz;

 • fetë e lëvozhgë limoni;

 • degëz e majdanoz ose selino;

 • gjethe nenexhik.


 • Fresh frymë - një shenjë e shëndetit dhe vëmendje të kujdesshëm për të trupit. Pra, të qëndrojnë të shëndetshme dhe të marrë frymë me qetësi!