Shëndeti dhëmbët dituria njerëzore


Kur diçka për të përtypur grykë përafërt dhe të vështira njeriu nevojshme ushqimore të fuqishme. Por duke ndryshuar dietën dhe nofulla hark, përshtatur për të ulur gradualisht në madhësi. Pra sot vosmerkam ose molars tretë (si dentistë quajtur dhëmbët urtësi) shpesh nuk janë të hapësirë ​​të mjaftueshme për rritjen normale. Përveç kësaj, ata të shkurtuar nëpër të fundit, kur dalje dhëmbësh janë formuar, dhe mungesa e paraardhësve të qumështit krijon kompleksitet shtesë. Në këto rrethana, dhe për shkak të shumë problemeve. Çfarë duhet të jetë shëndeti i dhëmbëve të pjekurisë njerëzore?


Shpesh dhëmballë tretë nuk shpërthej tërësisht - nga kurora e tij mbetet nën gumline. Në xhepin e tij u formua akumuluar mbeturinat e ushqimit dhe të shumohen bakteret patogjene që shkaktojnë Gingiviti - perykoronytu. Në raste të avancuara, infeksioni përhapet në kockave nofulla dhe periosteum. Ndonjëherë dhëmb i pjekurisë kurrë nuk shkon jashtë, duke krijuar uyazyka për zhvillimin e cysts dhe tumoret. Tetë shpesh rriten në drejtim të gabuar - në drejtim të faqeve, gjuha, dhëmbi ngjitur ose, shmangen prej saj. Efektet e lokacionit atipike - lëndimet indeve të buta të zgavrën me gojë, kurora dhe dëmtimit rrënjë "fqinj". Dhe, sigurisht, kariesi. Këto dhëmbët vuajnë nga ajo më shumë se të tjerët. Fakti që të dy nuk duhet të pastër ato, sa më shumë i sipërfaqes në dispozicion të një furçë dhëmbësh.


Në dhëmbët urtësi ushqim rëndë përfshirë mezi. Disa dentistë besojnë relike e tyre dhe të rekomandojë hiqni parandaluese edhe gjobë slotted vendosur saktë tetë. Nuk është e nevojshme nëse e kujdesit është e rregullt. Kjo është e pastrimit dhe nënshkrimin përtypet profesionale sipërfaqet e njeriut - fissures. Në dhëmb të përgatitur me një shtresë e hollë është aplikuar materiale të veçantë mbushje që mbron kundër prishjen e dhëmbëve për një periudhë prej një deri në tre vjet. Kur një dhëmb nuk është e prerë plotësisht përmes, por rritet në mënyrë të barabartë dhe vendin e tij në nofulla zhdukur, mbi masat radikale mund të abstenojnë. Mjafton të gjejë ashtuquajturin kapuç - pjesë e hirit që mbulon kurorën. Anestezi bën procedura pa dhimbje. Brenda dy ose tri ditë rresht do të ndihmojë në lehtësimin e analgjezik dhimbje, për të parandaluar komplikimet dhe mjeku do të përshkruajnë antibiotikët. Një problem më serioz me heqjen është më mirë të mos shtyj për më vonë.


A është e vështirë për një operacion të njeriut varet nga vendndodhja e dhëmbit dhe formën e rrënjët e saj. Verdikti përfundimtar vetëm pasi dentisti bën shikimin radiographs. Në raste të butë, tetë janë hequr tërësisht, në më të rënda - vazhdimisht për ndarjen e mjet e saj të veçantë në fragmente. Në mënyrë tipike, kirurgji kërkon një anestezion standarde lokale, por ndoshta aplikimit të përgjithshëm. Ajo justifikohet nëse përvojat e pacientit frikë intensive, dhe në të njëjtën kohë lejon të hequr dy, tre apo katër dhëmbët urtësi. Pas operacionit, shëndetin e dhëmbëve në mëngjes vendoset material antiseptik - algave të drogës. Hequr atë nuk është e nevojshme, ajo shkrin me kalimin e kohës, por nëse ju jeni alergjik ndaj jod, të jetë i sigurt për të njoftojë mjekun tuaj. Mjeku mund të vendosë në mishrat e një ose më shumë nyje (nisën një javë) dhe të emërojë antibiotik dhe analgjezik.


Dhimbje dhe parehati mbahen zakonisht disa ditë, shërimin e plotë të shëndetshëm mishrat merr dy deri tre javë. Megjithatë, mund të ketë komplikacione. Alveolite - inflamacion i vrimës nofulla zhvillohet, në qoftë se në vend të dhëmbit hequr nuk është formuar mpiksje mbrojtëse e gjakut. Pas dy apo tre ditë pas operacionit, një dhimbje të fortë, ethe, ka fryma e keqe. Trajtimi përbëhet nga vrima curettage nën anestezi lokale dhe përdorimin e antiseptics. Paraesthesia - mpirje të buzëve, gjuhës apo mjekër - është e mundur në qoftë se gjatë heqjes së nofullës shëndetshme dhëmbit u plagosën nervat. Ajo mund të ruhet për disa muaj. Për shërim me shpejtësi, të përshkruajnë barna që përmirësojnë kryerjen nervore.