Forcimi smalt dhëmb njeriut


Kafe, agrume, pije të gazuara, fara Ajo që ata kanë të përbashkët? Ata shkatërrojnë smaltin e dhëmbëve. Identifikimi në mesin e grave moderne të qytetit atë që prishjen e panjohura e dhëmbëve është pothuajse e pamundur. Prania në dietë e ushqimeve te rafinuara, zakone të këqija - pirja e duhanit apo dëshira për të përtyp laps në një situatë stresues - bëjnë punën e tyre. Por për të mbrojtur dhëmbët nga "monsters karies" është e thjeshtë: mjafton për të forcuar mbrojtjen e tyre natyrore - smalt. Le të flasim për forcimin e smalt dhëmb njeri!
Ka shumë substanca inorganike 55%. Midis tyre - fluori, kalcium, zink dhe hekur. Në smalt dhe ujit - 38%, dhe materies organike - 12%. Pavarësisht nga fakti se raporti i substancave në smalt në mendime nga natyra, kjo cilësi në të gjitha të ndryshme. Kjo është për shkak jo vetëm të ndikimit nga jashtë, por me veçoritë e formimit të saj. Mëso se si për të zhvilluar smalt tuaj, ju mund të pyetur nënën e saj në lidhje me karakteristikat e saj të shtatzënisë ju. Bookmark smalt përfundon për 4 muaj të jetës fetusit, ky proces është i ndikuar nga sëmundja, dietë të varfër, zakone të këqija. E gjithë kjo ishte? Atëherë nuk është çudi që ju shpesh vizitoni dentistin.Shkatërrimi i smalt dhëmbit të njeriut ka arsyet e veta. Me kusht që ata mund të ndahen në tre grupe. Mjedisi Normal oral pa forcimin smalt - pak alkaline. Pasi të hahet ajo ndryshon me acid, por për shkak të pështymës, siç është alkaline, shpejt restauruar vlera natyrore. Megjithatë, në qoftë se ju përdorni një shumë të produkteve, të cilat përfshijnë acid (fruta, fruta sidomos agrume, sodas, turshi), bilanci acid-bazë do të kthehet në normale shumë më të gjatë. Këtë herë do të jetë e mjaftueshme për substanca agresive bërë efektin e tyre shkatërrues mbi smalt. Aciditetit në mjedisin gojë po ndryshon nën ndikimin e baktereve që jetojnë në të. Ata tretet grimcat e ushqimit që grumbullohen në dhëmbët e njeriut, duke rezultuar në një sasi të madhe të acidit laktik, i cili kontribuon për të hedh lëng smalt dhëmbit.


Më e zakonshme në mesin e tyre është larja agresive për të forcuar smaltin dhe larja me një furçë e ashpër ngrihet dhe pastë dhëmbësh me grimca të mëdha gërryes, abuzimin e zbardhjen e dhëmbëve. Me abrazion mekanik mund të shkaktojë smaltin dhe malocclusion. Me moshën, sasia e hormoneve të prodhuara gradualisht zvogëlohet, respektivisht, dhe ulur normën metabolike, duke përfshirë minerale. Kjo shpesh çon në hedh lëng smalt. Jepni kontributin tuaj për shkatërrimin e mbuluar mbrojtëse bën dhëmbët dhe tiroide mosfunksionim të. Gratë me një sëmundje të ngjashme në 2 herë më shumë gjasa për të përballuar erozionin e smaltit.


Pick higjienën
Këto përfshijnë pastë dhëmbësh dhe shpëlarje me gojë për njeriun me kalcium dhe fluor. Mjetet e tilla duhet të përdoret dy herë në një vit kurse të 15 muajve, dhe në qoftë se smalt është e ndjeshme, atëherë më shpesh.

Preferojnë furçë dhëmbësh me materiale sintetike
Shpohet natyrore - uritur brenda, këto dëmtimit të dhëmbëve do të grumbulluar bakteret që shkatërrojnë smaltin e dhëmbëve. Pra, furçë me të mesme sintetike apo fortësi të ulët - alternativa më e mirë. Nëse është e mundur, të blerë furçë jonik. Ndërtuar në saj të trajtuar pjatë të veçantë titan që lëshon jonet negative. Duke ndryshuar polarizimit të smalt dhëmbit nga minus në plus, flokët si një magnet tërheq pllakë. Për më tepër, ionization tilla neutralizoj acid laktik.


Mungesa micronutrients Complete
3 herë në vit, të marrë vitamina dhe minerale që ndihmojnë të mbajë një smalt dhëmb të shëndoshë. Mos harroni që të përfshijë në ushqimet tuaja dietë e pasur me minerale esenciale për dhëmbët - qumësht, salcë kosi, kos, gjizë, djathë, arra dhe perimeve.

Fluorinizimi i dhëmbëve
Për këtë procedurë, përdorni xhel të veçantë, bojra dhe lëngjeve që përdoren për të mbuluar dhëmbët jashtë. Për trajtim të suksesshëm nevojitet 3-5 trajtimet 1 vit. Në disa raste, ju mund të kenë nevojë fluoridation të thellë, e cila e rrit përqendrimin e fluorit në smalt 5 herë dhe rrit densitetin e saj nga 10 herë.


Metoda e infiltrimit
Përdoret kur thyer tashmë karies smalt dhëmb. Polimer të veçantë hyn në zonën e shkatërrimit dhe vula poret. Nën ndikimin e një spektri të veçantë të dritës ajo ndërpreu. Pas kësaj procedure dëmtuar smaltin me një të butë dhe poroz bëhet shtrënguar dhe rezistent ndaj mjedisit agresive.

Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjeve të zakonshme
Reduktuar imunitetin (bakteret me gojë të fillojnë të shumohen më aktive), shkelja e traktit gastrointestinal (ulçerë dhe gastrit rrit përmbajtjen acid në pështymë) gjithashtu mund të jenë shkaqet e shkatërrimit të smalt dhëmbit.

Nëse ju dëshironi të sjellë një buzëqeshje në standardet e Hollivudit nuk janë larguar, pastaj, pasi peshojnë mirat dhe të këqijat, ju mund të përdorë metoda të tjera të zbardhjen e dhëmbëve: Në pastë dhëmbësh zbardhje përmban pjeseza abrazive pllakë të pastër nga sipërfaqja e dhëmbëve, dhe kimikateve të tilla si enzimat (papain, Pyrophosphate) ose komponimeve te peroksidit te hidrogjenit. Për minimalisht plagosë smaltin e dhëmbëve, përmbajtjen gërryes në xhel (Marku në tub AZHR) nuk duhet të tejkalojë 75. Vini re se peroksid hidrogjeni është një lidhje për të ngjitur. Ndjehen të lirë për të marrë paketën nëse në kyç peroksid përbërës carbamide. Nuk ka dëm kur pastrimi smalt dhe ndihmon të ndriçohet një tone pak.


Në dhëmbëve të një xhel veçantë është aplikuar, e cila është e përbërë nga peroksidit te hidrogjenit në përqëndrime mjaft e lartë. Ajo shkatërron pigment, smalt theksuar një tone disa, duke e bërë atë më të lirshme, poroze dhe të hollë. Në thelb, ajo bëhet më depërtueshëm të substancave dhe ngjyrosje do të errësohet edhe më shpejt se më parë. Procesi do të vazhdojë deri në smalt nuk është restauruar plotësisht.