Pastroj dhëmbët me pe dentare dhe flosses dentare për


Arsenal shpenzimet dentare sot zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme. Në vend të zubochysttsi erdhi flossing. Vetëm këtu ju zgjidhni? Pastroj dhëmbët me pe dentare dhe flosses dentare për të ndihmuar në zgjidhjen e problemit.
Së bashku me brushat njohur dhe pastë dhëmbësh, komerciale në dispozicion elixirs anti-inflamator, rinses, xhel antibacterial, gomë mbrojtëse përtypet dhe gjuhën gërmuesit e dheut edhe të veçantë. Megjithatë, ata nuk janë si popullore si flosses dentare, e cila dentistët parashikojnë një të ardhme të madhe. Pastroj dhëmbët me pe Dentare - mjetet më të arritshme dhe të lirë të higjienës. Një paketë me përdorim të përditshëm 1-2 herë në ditë pas vakt është e mjaftueshme për të paktën 3-4 muaj.Nuk janë temat për çdo lloj të dhëmbëve. Për shembull, flosses konvencionale. Ato përbëhen nga fibrave mirën najloni të veshura me një polimer të veçantë, e cila i bën ata të rrëshqitshëm kur lagur me pështymë. Kjo thread lehtë depërton në boshllëqet shumë të ngushta midis dhëmbëve. E pra, jo fund përmbyt plagë në gishtat e indeksit, të lehtë për të trajtuar. Problemi i vetëm është, çfarë lloji i flosses të zgjedhin për veten e tyre. Me këto vështirësi nuk do të lindin në qoftë se ju e dini se gjërat themelore. Thjesht shkoni në pasqyrë, buzëqeshje dhe mos harroni disa udhëzime.


Njerëzit me një hendek të gjerë midis dentistë rekomandojmë flosses Dentare përdorimin rrumbullakët. Por ata që kanë dhëmbë fort ngjitur me njëri-tjetrin, ju duhet të zgjidhni një fije banesë. Përveç kësaj, fillestar kthehet përvojë më të mirë me flosses lyera me dyll. Ata janë të lehtë për t'u përdorur. Shkenca çiltër zotëruar, shkoni në temat nevoscheni që kanë veti të mira pastrim.

Është flossing me mbarsje të veçantë që të forcojë smalt, për shembull, flosses, mbarsur me zgjidhje 2% të fluoride natriumi ose zgjidhje 1% e chlorhexidine. Kostoja e tyre është shumë më e lartë se çmimi i strings konvencionale, dhe të përfitojnë më shumë si ata të rritur efektin e mbrojtur sipërfaqen e dhëmbëve nga efektet e dëmshme të mbetjeve ushqimore me 50 për qind.

Së fundi, ka superflosy. Kjo është për ata që kanë dhëmbë të rreme ose të detyruar për të përdorur protezat. Në këto fillesat një fund të ngushtë dhe të hollë, dhe një tjetër - të gjerë, me fibrave raspushennыmy në fund. Tip pakta lehtë hyn boshllëqet midis dhëmbëve, ndërsa pjesa superflosu gjerë pastron sipërfaqen e protezë.

Pastroj dhëmbët me pe dentare ose flosses - pajisja më efektive për heqjen nga hapësira ndërdhëmbësh mbeturinat e ushqimit me gojë, ku furçë dhëmbësh padobishme. Hapësirë ​​ndërdhëmbësh - një nga fushat me probleme që kanë nevojë për vëmendje të veçantë. Në mungesë të hapësirave higjienike ndërdhëmbësh, në vështirë-sipërfaqet e dhëmbëve të grumbulluar mbetjet ushqimore formuar pllakë. Kjo përfshin zhvillimin e sëmundjeve të dhëmbëve dhe gojës, sepse pllakë është e përshtatshme të vendosura një koloni e baktereve që prodhojnë acide që shkatërrojnë smaltin e dhëmbëve.


Përveç kësaj, bakteret janë vazhdimisht të irritojë mishrat papilla ndërdhëmbësh përflakur, dobësuar zuboyasneve mali, gurit formuar. Të gjitha këto procese çojnë në periodontitis. Dhe sigurisht, pllakë është shkaku kryesor i fryma e keqe, si bakteret turpshme prodhuar komponimet e squfurit.
Thread duhet të futet në mes të dhëmbëve, duke u përpjekur për të shmangur kapjen mishrat apo presion mbi të që të mos shkaktojë gjakderdhje mishrat. Sillni fije në sipërfaqen e mishrat, përfundoi rreth dhëmbit dhe butësisht lëviz lart e poshtë. Në këtë mënyrë ju mund të shpejt të pastër të gjithë dhëmbët. Duke përfshirë indigjene. Flosses përdorur të paktën 1-2 herë në ditë, pas ngrënies. Në ditën e parë mund të përjetojnë gjakderdhje mishrat. Mos u shqetësoni. Nëse dhëmbët tuaja janë të shëndetshme, simptomat alarmuese zhduken brenda një jave. Përndryshe, konsultoni një dentist.


Nëse stomatit ka zhvilluar, ilaç i mirë popullore është hudhër. Crush 3 karafil hudhër të mëdha, përzierje me 1 lugë gjelle kos me një gjendje të homogjenitetit. Rezulton ngrohjes makarona dhe shpëlarje gojën e saj në mënyrë që ajo mori të gjitha plagë. Ju mund të ndjeni një ndjesi djegie. Përsëriteni disa herë në ditë. Kursi i trajtimit 4-5 ditë. Për të shkatërruar frymën duhet të jetë 1 rrumbullakosura lugë gjelle gjethe të thata e absintit krijoj në 1 filxhan me ujë të valë, 1 orë, kullimin dhe shpëlarje gojën tuaj të paktën 5 herë në ditë.