Ka një rrezik në dekoratave dentare


Sa shpesh keni parë atë buzëqeshje e mikut tuaj apo kalimtar jo vetëm glows dhe shimmers të gjitha ngjyrat e ylberit. Kjo nuk është aq shumë në vullnetin e mirë të pakufishme, por në teknologjitë moderne. Trajtimi dekoratë është bërë kaq popullore që zgjedhja nuk është i kufizuar në çdo lloj të një bizhuteri ekzotike. Unë të gëzojnë këtë dizajn të pazakontë e dhëmbëve, por ju nuk e dini se si të sigurt? Ne e dimë situatën dhe për të gjetur nëse ekziston një rrezik i bizhuteri dhëmbit, dhe çfarë për të parë në këtë procedurë.


Çdo gjë është e re - është harruar edhe të vjetra. Dhëmbët Dekorimi, në këtë rast, nuk është përjashtim. Ata janë të zbukuruar me gurë të çmuar në kohërat e lashta, por kjo mund të përballojë vetëm njerëzit fisnike - ajo ka shërbyer si një shenjë identifikon përkasin klasave të larta. Në dhëmbë vkraplyaly sapphires dhe emeralds, rubies dhe diamante.
Ajo mori më shumë se një mijëvjeçar dhe bizhuteri të modës janë kthyer. Besohet se kjo procedurë nuk është i sigurt për dhëmbët, dhe për këtë arsye e bëjnë atë nuk ia vlen. Si e justifikuar kjo pikëpamje, dhe çfarë duhet të bëjmë për të sjellë një zbukurim jo vetëm kënaqësi estetike, por nuk u kthye vizita të shpeshta tek dentisti për dhëmbët dëmtuara.


Moderne stomatologji - nuk është vetëm parandalimi dhe trajtimi, por gjithashtu të sigurojë paraqitjen estetike të dhëmbëve. Smalt dhëmb për buzëqeshje të bardhë - një mënyrë ndikimi të tillë. Megjithatë, shumë duke kërkuar jo vetëm të jenë në gjendje që të mos ketë turp të buzëqeshje tuaj, por edhe i kushtoj vëmendje të veçantë për të.
Arna të ndryshme në bizhuteri gojës mund të jetë i lidhur jo vetëm me dëshirën për habinë dhe shok, por mund të kryejë qëllimin thjesht praktike - për të fshehur dhëmbin pabarazi, dëme të vogla ose njollë.


Llojet e dekoratave dentare dhe vendosjen e rrezikut
Përkundër procedurës së thjeshtë në dukje, por ekziston rreziku që të dhëmbëve, dhe mbi të gjitha, kjo varet nga ajo që ju zgjidhni. Kryesore bizhuteri të tilla të njohura dentare:
1. zbukurim;
2. skices;
3. Kristal;
4. tvynklы.

Zbukurim
Sigurisht, realizimi që ju nuk e vetëm buzëqeshje dhe svitytesya brenda një diamant të vërtetë, ka një domethënie. Përveç kësaj, 56 aspektet e saj të shkëlqejë që reflekton të luajë të veçantë të dritës, mund dikush bukuri.

Megjithatë, një procedurë e tillë nuk është aq rozë sa guri. Fakti se krijimi dhe konsolidimi i bizhuteri, smalt kërkon shpimit në një thellësi prej 05 mm, në mënyrë që një formë konveks, dhe ju keni për të fshehur në thellësitë e dhëmbit. Nëse ky lloj e ornament ka një qëllim për të fshehur një defekt, ndërhyrje e tillë është e justifikuar. Përndryshe - rreziku i thyerjes së dhëmbëve është i pranishëm. Prandaj, në prani të dhëmbëve të bukur dhe të shëndetshëm, mos e shkatërro duart e tyre për hir të modës, e cila është e ndryshueshme.

Skices
Jewelry në formën e bizhuteritë sheshta, rreth 25 mm në diametër, i quajtur skices. Procedura për instalimin e tyre nuk kërkon shkeljen e smalt përmes stresit mekanik, dhe për këtë arsye nuk ka rrezik për thyerje dhëmbit. E gjitha vjen poshtë për faktin se sipërfaqja dhëmbi është aplikuar një zam të veçantë, e cila është e bashkangjitur skices. Ajo mund të jetë sapphires, rubies dhe gurë të çmuar dhe gjysëm të çmuar.
Pasi guri është fikse, është lustrim smalt rreth tij.

Ka disa kufizime në të cilat procedura nuk është kryer:
- për dhëmbët artificiale;
- mbi kurorën;
- dhëmbët me smalt të hollë;
- dhëmbët e prekur nga kariesi.
Rhinestones
Ashtu si në rastin e skices, Kristal montuar në mur para e dhëmbit duke përdorur një ngjitës të veçantë që është i padëmshëm për smalt dhëmb. Dallimi është në dekorimin e bizhuteri. Rhinestones janë as gurë të çmuar, as metale. Ata mund të bëhen prej materialeve gjysmë të çmuar ose të mos jetë kështu (xhami, kristal). Kristal formë nuk ka kufij - unaza, zemrat, horseshoes, gjarpërinjtë, yjet, delfinët dhe më shumë. Dhe ata nuk janë më keq stoli gems.

Tvynklы
Tvynklы mund të konsiderohet si një skaysov hibrid dhe xhel. Si skices përfaqësojnë perlë e vetme dhe kristalet mund të jenë të formave të ndryshme, dhe kjo reflektohet një formë e re e bizhuteri. Tvynklы - një figurë e bërë nga metali të çmuar, të cilat mund të inlaid me gurë të çmuar. Kjo e pazakontë, por një përzierje e mirë e përdor e fundit më të njohura.
Si në rastet e mëparshme, tvynklы instaluar vetëm në dhëmbë të shëndetshëm, të cilat nuk janë aplikuar për dëmit.


Rekomandime të përgjithshme
Procedura për dhëmbët ujdisje nuk ka marrë shumë kohë - zakonisht 15 deri në 30 minuta. Por në ndjekje të modës mos harroni në lidhje gjëja kryesore - për shëndetin e vetë dhëmbëve. Nuk është çudi të gjitha procedurat kanë kufizime dhe mbahen pas riorganizimit të gojës. Vetëm pas trajtimit dentar, gurë hequr dhe pllakë, pastrimin dhe lustrim mund të përcaktohet me një pamje të buzëqeshje të ardhmen. Në çfarë dekoratave mund të kryejë rreziqet, dhe çfarë jo, ju e dini.
Kujdes të veçantë ata kërkojnë, por të ndiqni disa kërkesa higjienike ende duhet të:

- rregullisht lajnë dhëmbët tuaj;
- vizita periodike tek dentisti dhe të kryejnë pastrimin profesional të dhëmbëve;
- në rastin e dhëmbëve metali bizhuteri ari, të prodhojë polonisht profesionale për të shmangur prishjen.

Nga shëndetin e dhëmbëve tuaj dhe profesionalizmin e master, i cili do të përcaktojë dekoratë, varet nga "jetën" e tyre në dhëmb.
Mesatarisht, këto dekorata qëndrojnë nga gjashtë muaj deri në dy vjet. Nëse është e nevojshme, ata janë të lehtë për të hequr në zyrën e dhëmbëve pa dëmtuar smaltin.
Rreth të gjitha nuancat dhe pasojat e mundshme të rrezikshme që mund të ndodhin gjatë kësaj procedure të mësuar drejtpërdrejt nga specialist.