Pastë për dhëmbë të ndjeshëm


Pothuajse çdo person i tretë vuan ndjeshmërinë e dhëmbëve të lartë, e cila shkakton atë që të braktisin përdorimin e çaj të nxehtë, çokollata dhe akullore. Shumë kanë frikë larja e dhëmbëve tuaj, pasi kjo procedurë është e shoqëruar shpesh dhimbje prostrelyvayuschey në gojë. Aktualisht, dentistë zhvilluar jo një pastë për dhëmbë të ndjeshëm dhe në shumicën e rasteve, është e përshtatshme vetëm për të zgjedhur si problemi i smalt të ndjeshme të zhduket vetvetiu.
Pastë dhëmbësh cilësore
Pasta e dhëmbëve të lirë, sidomos zbardhjen efekt, shpesh kanë abrasiveness të lartë që mund të jo vetëm tërësisht të pastruar dhëmbët nga pllakë e shëmtuar, por shumë dëme smalt të dobët, duke rritur ndjeshmërinë e dhëmbëve. Prandaj, kur zgjedhin pastë të drejtë duhet të i kushtoj vëmendje të raportit abrasiveness që tregohet në paketë. Ulët vlera, e butë kjo pastë dhëmbësh të pastruar dhëmbët tuaj. Për dhëmbë të ndjeshëm norma konsumuarit duhet të jetë jo më shumë se 40 të shënuar "për dhëmbë të ndjeshëm» ose «ndjeshme».Llojet pastë dhëmbësh për dhëmbë të ndjeshëm:
- pastë dhëmbësh për dhëmbë të ndjeshëm me zink dhe kalium;
- makarona për të forcuar zmaltin dhe për të parandaluar prishjen e dhëmbëve me fosfor, kalcium, fluori dhe acidet yndyrore;
- Whitening Toothpaste per ndjeshme me Polidon dhe PAPAIN.
Paste për dhëmbë të ndjeshëm përbëhet nga substanca të veçanta që formojnë në dhëmb sipërfaqe një film i hollë mbrojtëse që redukton ndjeshmërinë e smalt. Këto xhel përfshijnë Presidentin sensitiv, Lacalut sensitiv, dhe sensitiv origjinal.

Pasta përmbajnë aditivë biologjike dhe enzimat përdoret nën shkaqe strikte mjekësore dhe mund të përshkruar nga mjeku per trajtimin e semundjeve dentare. Në mënyrë tipike, këto xhel janë të përshkruara në kombinim me aplikimet terapeutike, ointments dhe fizioterapi.

Mësoni informacion mbi paketimin
Struktura është pasta të ndryshme numër të madh të komponenteve, qëllimi i të cilave shpesh nuk e di edhe dentistë me përvojë. Megjithatë, disa komponentë ende duhet të i kushtoj vëmendje:

- Parabens, të tilla si metilparaben, nuk rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga alergjitë;
- përqendrimi i fluorit (fluoride, fluoride kallaj, monofluorophosphate natriumi, natriumi dhe amynoftorydы) nuk duhet të kalojë 2%. Në pastë dhëmbësh përmbajtjes së fëmijëve fluori duhet të jetë dy herë më pak se në të rriturit, për shkak të marrjes të shpeshtë të ushqimit;
- Vlera optimale konsumuarit nuk duhet të kalojë 80 shenjë për dhëmbë të ndjeshëm dhe kjo shifër duhet të përgjysmuar.

Përmbajtja e komponentëve të tjerë prodhuesve tregojnë rrallë, pasi ky informacion është konsideruar një sekret tregtar. Pastë dhëmbësh e rekomanduar për të blerë një farmaci të jetë i sigurt për shëndetin tuaj, sepse makarona shitur nuk përmbajnë komponentë të dëmshme. Në raste të tjera, ju mund të përqëndrohen në emrin ushqim, për shembull:

- White - vыsokoabrazyvnaya Whitening Toothpaste përmbajnë peroksid dhe acid;
- Të ndjeshme - pastë dhëmbësh për dhëmbë të ndjeshëm;
- Aktive - paste për trajtimin e periodontitis;
- Fito - makarona në bimeve medicinale për përdorim të përditshëm.

Si të përdorni pastë dhëmbësh
Pastë dhëmbësh është një ilaç i vlefshëm për kujdesin oral, e cila rekomandohet kurse strikte. Terapeutik dentist paste obligim për përdorim të përditshëm gjatë muajit. Pastaj ju duhet të lëvizë në një tjetër makarona, me efekt më pak të theksuar të trajtimit. Ky kurs është përsëritur deri sa, deri sa të arrijë rezultatin e dëshiruar - uljen e erë, ndriçim smalt, dhëmbët e të ndjeshme dhe gjakderdhje mishrat.

Në disa raste, përdorni vetëm dy pasta duke përdorur pastë dhëmbësh konvencionale në mëngjes dhe në mbrëmje ai i rekomanduar nga një mjek. Duhet të theksohet se makarona bazë ditore nuk duhet të përmbajë përbërës të forta antibacterial si triclosan, peroksidet intensive zbardhues të tilla si peroksid ure, dhe komponente shumë gërryes.
Në mënyrë që të mos e teproj dhe për të arritur efektin e dëshiruar pa kërcënim për shëndetin, është e nevojshme dy herë në vit vizitë dentisti.

Zgjedhja e furçë dhëmbësh të drejtë

Toothbrushes shumë e vështirë në gjendje për të dëmtuar në masë të madhe mishrat dhe pjesë smalt dhëmb fshihet për të ndihmuar në rritjen e ndjeshmërisë dhëmbit. Prandaj është e rekomandueshme të përdorni brushat me grumbull butë dhe kapak për të parandaluar hyrjen e patogjenëve. Ka furçë të dhëmbëve të veçanta për të rritur ndjeshmërinë e dhëmbëve që jonizues argjendi, i cili siguron një pastrim të butë dhe të kujdesshëm dhe parandalon riprodhimin e baktereve.

Këshilla për kujdesin e dhëmbëve të ndjeshme
Është e rekomanduar për shpëlarje gojën tuaj edhe pas snacks të vogla, si ushqim të mbetet në gjendje të tretem shpejt, duke çuar në fryma e keqe, dëmtime të smaltit dhe për të rritur ndjeshmërinë e saj. Hapësira të pastra ndërdhëmbësh nevojë flossing të veçantë, ajo do të ndihmojë të zvogëlojë rritjen e mikroorganizmave që shkatërrojnë smaltin e dhëmbëve.

Dhëmbët e pastër duhet të jetë 2 herë në ditë për zgjedhjen e duhur në këtë pastë dhëmbësh dhe furçë. Në fillim ka probleme me dhëmbët tuaj duhet të kontaktoni dentistin në kohë për të hequr gurit dhe për të parandaluar prishjen e dhëmbëve. Pas heqjes gurit rekomanduar për paste përdorimi hënë për rritjen e ndjeshmërisë së dhëmbëve, pasi kjo procedurë në mënyrë të konsiderueshme dëmton smaltin, duke e bërë atë më të prekshëm.