Gjuha pllakë - shkaqet


Në kohët e lashta, healers pacientë u pyetën për të treguar gjuhën dhe vetëm pastaj - tek lista e simptomave. Dhe jo për asgjë, sepse ne - asistent diagnostikues mirë dhe gjendjen e tij shumë mjekë me përvojë do ta tregojë. Por edhe në qoftë se ju nuk do të veshin një mantel të bardhë, gjuhën vysolopyvshy dhe duke kërkuar kujdes në reflektim, ju mund të mësoni në lidhje me shëndetin tuaj shumë.
Shqetësim
Në gjuhë të shëndetshme njerëzore zbehtë rozë në uniformë të sipërfaqshëm pika e tij mënyrë të qartë nipples dukshme. Përveç kësaj, njeriu, trupi i të cilit nuk është ndonjë proces i dhimbshëm, nuk ka nevojë të bëj "Orbit" - të mjaftueshme për të lahen dhëmbët tuaj në mëngjes, dhe erë zhduket. Nëse e gjithë kjo nuk është për ju, është koha për të dëgjuar ndjenjat e tyre më të ngushtë ose edhe të matur temperaturën.


Por mos u shqetësoni nëse të veshura me lulëzim të bardhë çdo mëngjes - kjo nuk është një simptomë e një sëmundje të fshehur. Pas pastrimit gojën dhe gjuhën (këtë çështje ne do të kthehen) bastisje duhet të zhduken.
Por Veshje përhershëm në gjuhën është një kambanë alarmante - diçka në trup nuk është shumë e mirë.
Çka flasin në lidhje me?
Pllakatë në gjuhën duket imunitet kur të ulët. Edhe pak ditë (ose edhe javë) para ose lënduar rritet temperatura e trupit, ajo tashmë merr shenjat paralajmëruese. Kjo është arsyeja pse ajo është e dridhem e dobishme përballet çdo mëngjes në pasqyrë, pastrimin e dhëmbëve, humor jep një kërcim të mprehtë, dhe spote jokarakteristike pamjen në gjuhë apo bastisjes nuk do të shkojë pa u vënë re.

Gjuha zoned - disa nga fushat e saj të lidhura me një sistem të veçantë.

 • Pjesa e mesme - stomaku;

 • niveli i të drejtës katërt apo të pestë dhëmbit - mëlçisë;

 • nga e majta - shpretkë;

 • Gjuha - zorrë dhe rektumit;

 • dele në mes të gjuhës - shpinë.


 • Trashësia e pllakatë tha në fazën e sëmundjes. Nëse buds rozë sipërfaqja e dukshme nën një shtresë e hollë e pllakatë - sëmundjes në një fazë të hershme. Në rastet kronike Veshje përhershëm në gjuhën është e fortë.
  Ne lexojmë në gjuhën

  Faktori kryesor diagnostike - Veshje me ngjyra në gjuhën. Pra, bëhet pasqyrë dhe të tregojnë një gjuhë. Çfarë ne shohim?

 • Pllakë të bardhë e vendosur në frontin e dhe në çdo anë, thotë në lidhje me veshka dhe mushkëritë. Pllakë në rrënjët e gjuhës - tregon probleme me traktin gastrointestinal. Gjuha është e veshur me prarim të bardhë të trashë me kapsllëk të zgjatur ose sëmundje infektive (të shoqëruar me rritjen e temperaturës trupore).

 • Nëse gjuha veshura lulëzim kafe ose gri - kushtoj vëmendje të stomakut. Këto simptoma shfaqen kur ulçerë, gastrit - dhe këto sëmundje në veçanti nuk më pëlqen të prisni.

 • Breath dhe portokalli arna në gjuhën duke folur për të goditur në gojë dhe stomak acide gjithashtu janë simptomat e para të gastrit akut.

 • Rreth Candida ose glossitis maja (inflamacion i gjuhës) thotë se gjuha e gjelbër turret ajo mund të shfaqet pas marrjes steroid ose antibiotikë. Glossitis - nuk është shaka. A nuk do të vonojnë fushatën te mjeku, i cili, nga rruga, është që të konsultoheni me dysbiosis - një tjetër efekteve të antibiotikëve.

 • Problemet me sistemin kardiovaskular thotë pllakë blu në gjuhën - ose më mirë, njollë e mukozës. Më parë u duk se zemra e goditjen një rritje e ndjenjës - tani ende nevojë për të shkuar në një kardiolog.


 • Ne kemi nevojë për të pastruar gjuhën?
  Për të hequr qafe të pllakë dhe erë, lahen dhëmbët tuaj pak - nevojë gjuha kujdes. Mjaft i pastër që një herë në ditë - në mëngjes, pasi procedura rrit oreksin dhe ëndrrat shfaqur sanduiçe na ndonjë gjë, apo jo? Hiq pllakë në gjuhën në mëngjes dhe të japë një ndjenjë e freski me një këndshme ndihmë amëz furçë të posaçme (ajo duhet të ndryshohet çdo muaj) ose kruese plastike (për ata që kanë vënë refleks gag).

  Procedura është e thjeshtë: një kruese ose furçë për të postuar në anën e pasme të gjuhës së disa herë, duke lëvizur nga rrënja deri te maja. Është e dëshirueshme që të promovojë në këtë gjuhë, të mbyllë sytë tuaj dhe të marrë frymë përmes hundës. Dhe akoma - nuk do të kapin askënd në sy të familjes në një mënyrë :)