Anestezi mjekësore në stomatologji


Para se të shkoni te dentisti, 90% e njerëzve të pyetur në lidhje me anestezi mjekësore. Në mendjet tona ngulitur fort se çdo manipulimi i dhëmbëve - është dhimbje dhe parehati. Ndërkohë, sot, shumica e transaksioneve, nëse janë apo trajtimin e kariesit heqjen nervore mund të kryhet nën anestezi lokale. Dentist marr ilaçe që përputhet me moshën tuaj, kohëzgjatjen dhe llojin e procedurës, të cilën ai e ka ndërmend të.
Mjeku është gjithashtu në dispozicion për metodat e ndryshme të administrimit të anestezisë. Jo gjithmonë bëjmë atë me një gjilpërë dhe shiringë. Dhe, edhe kur një mjek duhet të përdorin ato, në sajë të futjes së metodave moderne të mjekësisë si ajo është pa dhimbje. Anestezi çon në faktin se pas një kohë që ju thjesht nuk do të ndjeni dhimbje, por edhe ndjehen temperaturën ndaluar (të nxehtë dhe të ftohtë), dhe madje edhe të prekur. Çfarë është anestezi më efektive mjekësore gjatë trajtimit dentar?


Nëse ju jeni në mesin e njerëzve të cilët janë të frikësuar nga shiringë, si dhe një stërvitje, dentisti do të ofrojë ashtuquajturin lehtësim dhimbje para-mjekësore. Kjo përgatitje për anestezi primar. Mjeku mund të hyjë në atë në forma të ndryshme. Spray mjet anastezik është mbulua lehtë në gojë. Ajo është përdorur në qoftë se ju, për shembull, një refleks të fortë shaka, e cila e bën të vështirë për të prodhuar proteza e derdhura apo x-rrezet.

Një tjetër mënyrë për anestezi mjekësor - Aplikimi për mukozën për 30 sekonda patch analgjezik të xhel. Mjeku mund të lyej mucous xhel anestetik membranë në vendin ku ju merrni një e shtënë. Në mënyrë tipike, xhel bukur shije me shije frute. Këto barna znebolyuyut vetëm sipërfaqësisht, pa thekshëm brenda. Menjëherë efektive, të japë një efekt ftohës, por jo për kohë të gjatë, jo më shumë se disa minuta. Anestezi Përndryshe mëparshme - një përzierje e oksid azotuar dhe një sasi të madhe të oksigjenit. Qesh gaz - qasje për njerëzit të frikësuar procedurës ardhmen. Gas përkryer zbutës dhe qetësues. Ai thithur nëpërmjet një maskë të veçantë që imponon në hundë e mjekut. Roth, megjithatë, mbetet e hapur.


Gazi është përdorur si një metodë të sigurt të qetësimin e fëmijëve gjatë trajtimit dentar. Ajo gjithashtu shkakton v. Pes. amnezi reaksionar. Kjo do të thotë se fëmija nuk e mbani mend procedura të pakëndshme, dhe për këtë arsye nuk kanë frikë nga vizita e ardhshëm në dentisti. Efektet e gazit pas rreth 5 minuta pas heqjes maskë. Pas kësaj procedure, një orë nuk mund të ulen pas timonit të një makine. Kundërindikimet për të përdorur gaz duke qeshur është, ndër të tjera, ftohjet dhe kullojnë hundët. Futur blloqe drogës shiringë jo vetëm dhimbje gjatë procedurës, por edhe për disa kohë më pas. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur heqjen ose nervore në hapjen e tul. Injection mezi ndihet përmes përdorimit të gjilpërave shumë të hollë. Mjeku mjet anastezik fut një gjilpërë të veçantë që është karpuloy. Ajo ka një rast metalike, brenda së cilës dentisti vendos një enë të vogël me anestezion. Ndryshe nga shiringë e disponueshme karpula moderne konvencionale mund të futur më shumë me saktësi ilaçe.


Në varësi të kohëzgjatjes së procedurës dhe gjendjen shëndetësore të pacientit janë painkillers të ndryshme. Shumica e tyre përmbajnë adrenalin, e cila constricts enët e gjakut, redukton gjakderdhje dhe rrit kohën e mundshme të anestezisë, në mënyrë efektive pengon dhimbjen. Pas anestezi kohë mpirje ruajtur e fytyrës, gjuhën apo buzët. Kur hequr, dhe në trajtimin e dhëmbëve të sipërme dhe të poshtme para, drogës është injektuar nën mukozën e mishrat. Rajoni Znebolyuyetsya vetëm e dhëmbit pacientit. Në trajtimin e molars ulët anesthetics injektuar në rajonin e trungut nervore -. Një v pes. anestezi përçueshmëri. Kur ajo ndjehet mpirë mjekër, gjuhën, buzët, faqet. Injections mund të bëhet pa hala. Nëse ju lloj i shiringë frikshme me një gjilpërë, mund të pyesni doktorin për të bërë shiringë pa gjilpërë narkozë. Ajo operon në parimin e armëve: lëngshme anestezisë është injektuar nën presion të lartë. Për fat të keq, pa një shiringë gjilpërë ka për qëllim vetëm për lehtësim dhimbje dhëmbët e parë.


Metoda më moderne - anestezi lokale pa përdorimin e një shiringë. Ajo përbëhet nga një kompjuter të vogël dhe një tip të veçantë. Duket si një stilolaps. Kjo anestezi është rekomanduar për njerëzit veçanërisht të ndjeshme ndaj dhimbjes, si dhe fëmijët. Dentisti zbatohet për pajisjen mishrat tip dhe të kontrolluara nga një mikroprocesor jep analgjezik. Produkti vjen me saktësi të lartë në vendin e specifikuar, nën presion të vazhdueshëm dhe shpejtësi konstante. E gjithë kjo ndodh pa probleme. Në këtë proces të furnizimit të zgjidhjes mjet anastezik në presionin e indeve është krijuar, kështu që nuk ka ndjesi të pakëndshme e plotësi dhe Desna, si dhe shtrembërimin e përkohshme e shprehjes fytyrës.