Shkaqet e kariesit të dhëmbëve tek njerëzit


Sot, u përball me kariesit 90-98% të popullsisë botërore. Arsyeja e tij - Efekti negativ i baktereve të dëmshme. Fakti që smalt dhëmb (sidomos në afërsi mishrat mes dhëmbëve dhe të krijuara nga gropa e natyrës dhe hollows - fissures) pllakë formuar. Ajo përbëhet kryesisht nga karbohidratet. Është kjo pllakë - një mjedis të madh për bakteret. Në mikroorganizmave të saj të fshehtë laktik, formik, butyric dhe acide të tjera. Këto substanca agresive janë në gjendje për të shkatërruar të ngurta dhe të depërtojnë në smaltin e dhëmbit. Cilat janë shkaqet kryesore të kariesit të dhëmbëve të njerëzve?


Nuk është një "zbutje" dhe shkatërrimi i tij i indeve të vështirë me formimin e një defekti në një zgavër. Kariesi është i mprehtë (kur ajo zhvillohet shpejt) ose kronike (zgjat për vite me rradhë). Kjo nuk fillon si e komplikuar (e thjeshtë). Por në qoftë se drejtuar sëmundje, ajo mund të përparojë në një formë më të rëndë - inflamacion të tul (brenda dhëmbit, i quajtur edhe "nervore") dhe madje mund të çojë në inflamacion në periodontale - indet përreth maja e dhëmbit.

Megjithatë, zhvillimi i kariesit mund të parandalohen duke ndjekur rregulla të thjeshta. Menuja e saktë. Ne duhet të shmangur një numër të madh të karbohidrateve (ata - ushqim kryesor për bakteret). Çështjet bilancit dhe makro - dhe elemente në ushqim gjurmë. Për dalje dhëmbësh të mirë shëndetësore bilancit të rëndësishëm djathtë kalcium, fosfor dhe magnezium. Shënim djathë (të pasur me magnez), qumësht dhie dhe produkteve prej tij (më të ekuilibruar në kalcium dhe fosfor), radishes, kungull, fasule, gooseberries, Tullac dhe lakër turshi freskët (ata kanë një shumë e kalciumit, fosforit dhe magnez). Efektive kundër elementeve dentare - zink (në peshk më të madhe detare dhe mish), Mangani (kënaqur, gruri, misri, qepë, raspberries), bakri (panxhar, limon, currants zi). Marshimi fitimtar nxit prishjen e tabelave favorite tona - ushqim të butë. Pra, kjo ka kuptim për të marrë ushqim të ngurta që ndihmon dhëmbët të pastër.


Për më tepër - fluori jo vetëm përshpejton remineralization por gjithashtu e bën dhëmbit sipërfaqen më rezistent ndaj baktereve! Pse? Smalt e dhëmbit është e përbërë nga minerale hidroksiapatite. Mineral formuar me pjesëmarrjen e fluorit në restaurimin e saj - një fluorapatite. Një fluorapatite shumë më të vështirë se sa mineralet e tjera dhëmb për shkak prishjen e dhëmbëve nuk është aq e keqe. Plus, numri i reduktuar i substancave agresive, sepse fluori redukton acidin alokimit të rrezikut bakteret pllakë. Ajo eliminon mikroorganizmat mundësia tretet sheqer - burimin e formimit e komponimeve destruktive. Për këtë arsye, arsyeja për paraqitjen e dëmtimit të dhëmbëve do të jetë më pak. Çaj të pasura fluorit dhe alga deti. Por burimi kryesor i këtij elementi dentistëve quhet ujë të zakonshëm dhe pastë dhëmbësh!


Duhet të zgjedhin për ne dhe pastë dhëmbësh fëmijëve me fluoride. Rezultatet e larta të efikasitetit të cilat tregojnë më shumë se 100 gjykime klinike kryhet në mbarë botën. Dhe fluori në pasta mund të ndahen në minerale (monofluorophosphate natriumi, fluori natriumi) dhe organike (amynoftor). Fluori organike më efektive për të mbrojtur dhëmbët. Përqendrimi i substancës nuk duhet të jetë i lartë - jo më shumë se 1.500 ppm (grimcat për milion) për të rritur dhe 500 ppm për fëmijët. Është e nevojshme për të siguruar që fëmija nuk është duke fituar më shumë pastë mbi një furçë dhëmbësh (mjaft madhësinë e një mjegull). Por pastë dhëmbësh me banorët fluori të mbajtur vendet më të mira në ujë shumë të këtij komponenti.


Dhe sigurisht, mos harroni flosses dhe furçë dhëmbësh për një pastrim të plotë për të njëjtën arsye. Është e këshillueshme që preferojnë ergonomik fondeve (të lehtë) me shpohet artificiale - ajo akumulon më pak bakteret. Promovon përkeqësimin prishjen e dhëmbëve të shëndetit në përgjithësi - e sëmundjeve somatike që reduktojnë imunitet, infeksion në gojë. Kjo shpesh mund të ndodhë në sfondin e ndryshimeve hormonale (gjatë pubertetit, shtatzënisë). Por faktor i trashëguar në njerëz nuk luajnë një rol kyç. Sensibilitet gjenetik të kariesit mashtrohen lehtë, duke respektuar të gjitha parimet e kujdesit dentar. Kjo duhet të bëhet të paktën një herë në gjashtë muaj! Ju kapur drejtat fillestare kariesit. Kurë e tij i vërtetë edhe pa "sverlenyyam. Ju duhet t'i nënshtrohen terapisë remyneralyzyruyuschey. Mjeku do të përshkruajnë përdorimin e mjeteve të posaçme (p.sh. në formë të aplikacioneve) dhe do të rekomandojë një pastë dhëmbësh të veçantë për mbushje të smalt fluoride. Morning kurrë lartësojë surpriza të pakëndshme në formën e një dhimbje dhëmbi.