Periodontitis sëmundje inflamatore çamçakëz


Periodontitis - është një sëmundje inflamatore e mishrat dhe indeve okolozubnyh përreth dhëmbi dhe për të siguruar fiksimit të saj besueshëm në kockave nofulla. Kjo përfshin mishrat, ligaments dhe dhëmbëve kockave vetë. Le të flasim në artikullin mbi sëmundjen inflamatore periodontale çamçakëz.
Shkaku kryesor i periodontitis është higjiena orale. Inflamacion fillon në pllakë të dhëmbëve. Microflora se është formuar aty, quhet anaerobe - ajo nuk ka nevojë për oksigjen. Kjo microflora është shumë agresive. Ajo shkatërron ligaments e dhëmbit - hendekun midis rrënjës dhe kockave - inflamacion depërton thellë, hedhur në kockë, e cila gjithashtu ndezur, dhe një dhëmb humbur rezistenca e tyre fillon të tundur dhe përfundimisht bien jashtë.Edhe shkaku i sëmundjes periodontale janë shpesh sëmundje kronike inflamatore të tilla si diabeti, endokrine dhe sëmundjeve të shpeshta bronkopneumonare, sëmundje respiratore akute. Këto arsye duhet të shtoni si malocclusion, stresi kronik, imunitet të ulët, ndryshimit të shpejtë të klimës, si dhe çdo infeksion në trup, dhe mjedis përgjithësisht të dobët.

Në shenjë e parë e periodontitis duhet menjëherë të kontaktoni një mjek, dentist, hygienist ose periodontist. Nuk e tërheq. Sepse në qoftë se fazat e hershme të periodontitis ende mund të ndalet, atëherë detyra e drejtimin në formën e mjekut është tashmë një përkthim i një sëmundje akute inflamatore kronike e ngadaltë. Në fazat e hershme të periodontitis Procedura e mëposhtme zbatohet si curettage (dmth pastrimi) xhepa periodontale. Xhepa periodontale - një zgavër vogël në formën e çara, i cili ndodhet ndërmjet buzë mishrat dhe pjesa e dhëmbit cervikale. Ajo ishte atje, në xhepat periodontale mbeten Grimcat ushqim dhe mikrobet atje. Në gjendje normale thellësi xhep periodontale jo më shumë se 3 mm, asnjë problem duke e lejuar atë të pastër gjatë higjienën e përditshme orale. Nëse thellësinë e xhepa periodontale më të mëdha se 3 mm, kjo e bën të vështirë për të pastruar me një furçë dhëmbësh dhe të çon të qetë depozitimin e pllakatë e gurit formimit, e cila nga ana kontribuon në shkatërrimin e indeve që mbajnë dhëmbët në vrimë. Në fakt, një thellësi të tillë të xhepa periodontale tashmë kanë simptoma të sëmundjes inflamatore, pasi ajo është anormal.


Nëse sëmundja është në fazën akute, përveç që marrin antibiotikët mund të kenë nevojë për panik kirurgji. Gjatë operacionit përplasje kirurg bën dy vertikale dhe dy shkurtime horizontale në mishrat, duke rezultuar në këtë pjesë Gums të fillojë të bie dhe të hiqen. Dhëmb Ekspozuar kockave. Mjeku kryen xhep pastër, lustrim rrënjë dhëmbi, bookmark drogës apo procedura të tjera në hapësirë ​​të hapur. Atëherë hiqni panik futur dhe qepen. Nëse pëlhura është dëmtuar, e humbur, e transplantyruyutsya indeve qiellin butë. Brenda pak ditësh para heqjes së penjve është e rekomanduar për pije gojën dhe të përcaktuara saktësisht nga një mjek për të kryer procedurën për kujdesin oral. Pas operacionit, ënjtje të jetë e mundur nga mishrat, e cila është një reagim normal dhe shkon me kalimin e kohës. Në disa raste, rritën ndjeshmërinë e dhëmbit.


Kur shkaku i periodontitis - malocclusion, ndihma vjen ortodont periodontist, pickim korrigjuar, dhëmbët pezullim të fortë apo goma. Për të mirë të mbrojtur veten e tyre nga periodontitis (si është e mundur), ju keni nevojë për të paktën dy herë në vit për të vizituar zyrën dentisti dhe të kryejë një sanitare të plotë të zgavrën me gojë. Që nga koha nevыpechennыe dhëmbët, dëmtimit të dhëmbëve, skajeve të mprehta nevыpechennыh dhëmbët janë vulën e keqe mund të çojë në një rritje të aktivitetit bakterial. Për dhëmbëve rekomanduara brushing me shpohet e fibra sintetike, ai duhet menjëherë të ndryshojë furçë të re (çdo 2-3 muaj).


Është më mirë të përdorni një furçë të butë dhe fortësi të mesme, e cila kur përdoret siç duhet lajnë dhëmbët e tyre të vështirë të mos më keq, por kjo nuk do të dëmtojë mishrat. Kur zgjedh pastë dhëmbësh duhet të marrin parasysh jo vetëm pastron dhe freskon ushqim, por edhe pronat kurative që ofrojnë një efekt pozitiv në mishrat për shkak të komponentëve të tij. Në dietë duhet të përfshijë ushqime të ngurta, e cila ndihmon masazh mishrat dhe heqjen pllakë të butë. Është e rekomanduar për të ngrënë mollë, radishes, karrota të papërpunuara, të cilat gjithashtu sigurojnë trupin me vitamina.


Çdo herë ushqimi duhet të përdoret pe për të pastruar dhëmbët dhe pije për të hequr mbeturinat e ushqimit. Gjithashtu, për të mbrojtur mishrat rekomanduar trajtimin dhe parandalimin e qendrave të veçanta - balms ndryshme dhe gels që neutralizoj patogjene dhe të përshpejtojë procesin e shërimit e mishrat, dhe gjithashtu të kontribuojë në forcimin e tyre. Shumë mirë këto barna janë plotësuar nga Kuvendi medicinale bimor, infusions dhe tinktura kenë efekte anti-inflamator, hithër, Wort Shën Gjonit, yarrow, lisi leh.