Shkaqet e fryma e keqe


Në mënyrë që të shpëtoj nga fryma e keqe ose parandaluar ndodhjen e saj, ju duhet të dini gjëja kryesore - shkaqet e saj. Ata mund të jenë një sërë faktorësh - nga sallatë, bujarisht kalitur me qepë apo hudhër, për sëmundjet kronike të lidhur me hundës ose sëmundje të rënda të traktit gastrointestinal. Dhe në qoftë se në rastin e parë para nesh është vetëm një çështje e zgjedhjes - është "aromë" produkte në zheg të ditës ose të përmbahen - se kur bëhet fjalë për çështjet e shëndetit, ndihma duhet të sigurojë specialist kompetent mjekësor. Por shkaku kryesor i halitosis lehtë për pamundësinë: ajo kujdesin e gabuar e dhëmbëve dhe mishrat. Çka e shkakton fryma e keqe?


Shkaku i fryma e keqe për të kërkuar, kryesisht, higjienës orale të pahijshme për shkak të cilat bakteret shumohen në ritmin e fortë. Me kujdesin e duhur për dhëmbët dhe mishrat fryma e keqe nuk mund të jetë. Çfarë është kujdesi i duhur? Njeriu ka nevojë për dy pasta: një normale, të cilat ai i përdor çdo ditë, të tjera - terapeutik, i projektuar për të zgjidhur problemet duket të jetë mungesa e fluoride ose sëmundjes çamçakëz. Më shpesh ajo është shkaku i sëmundjes çamçakëz janë frymë nesvizhosti: pllakë microbial provokon inflamacion.


Megjithatë, përpjekjet për të kuptuar në mënyrë të pavarur paste terapeutik zgjidhni një ofron dentist harroni përgjithmonë: ai mund të bëjë vetëm një mjek që ju doni të vizitoni të paktën një herë në gjashtë muaj, edhe në qoftë se asgjë shqetësuese. Një tjetër shkak erë - pllakë mbi gjuhën. Miratimi zakonin e jo vetëm dhëmbët të pastër, por gjuhë. Megjithatë, bastisje në vetvete mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda, kështu që nuk ka dentist këshilli dhe nuk mund të bëjë.

• Feel vet fryma juaj e keqe është pothuajse e pamundur: ne të mësohemi me të dhe nuk e ndjeni atë. A dikush ndonjëherë erdhi në tmerrin e verës apo të duhanit tymi e tyre? Sigurisht jo! Megjithatë, umudrytys "erë veten" është ende e mundur. Ne ofrojmë disa mënyra.


Lyznit pasme të dorës tuaj, le të thatë pak dhe erë këtë vend. Ajo erë e keqe? Pra, problemi është e rëndësishme për ju. Kaloni flossing mes dhëmbëve 6 dhe 7, dhe pastaj erë fije. Para gjuhën tërheqë pasqyrë të jetë e mundur dhe të shohim nëse rrënjë të bardhë patches. Nëse ju shikoni atë, atëherë ka shumë të ngjarë që ju keni një problem me frymëmarrje. Mënyra më e vështirë: në qoftë se ju jeni të shqetësuar në lidhje me këtë çështje, të kërkojë një të dashur, e cila nuk ka frikë për të trajtuar një kërkesë të tillë të ndjeshme - për të ju them se ju nuk kanë erë. Sëmundjet e nasopharynx - të tilla si grykët kronike ose faringjit - shumë shpesh arsyeja që ne jemi të turpëruar për të hapur gojën e tij në kompani të ngushtë. Burimi erë - bakteret që janë parazitare në mukozës. Për t'u bërë një frymë e mukozës freskëta sipërfaqësore nevojë prosanuvaty, që të pastër dhe të rivendosur. Një regimens e mundshme e trajtimit: larje bajamet zgjidhje antiseptik, dhëmbët pastrim dhe gjuha pas çdo vakt. Nëse keni dhimbje shpesh i lënduar dhe bajame - zgjeruar dhe i përflakur, mos e humbni kohën kot, mos e humbni paratë në çamçakëz le një ekspert kompetent zgjidh problemin tuaj.


Nëse ju keni bërë çdo gjë të mundshme për dhëmbët e tyre, mishrat dhe mukozën e hundës, por erë vazhdon, atëherë rasti ka në traktin gastrointestinal. Erë - një nga simptomat e gastrit kronik me të ulët ose të lartë aciditeti, ulçerë stomakut ose duodenale ulçerë. Mos harroni këtu se "hije" Erë janë të ndryshme. Në përgjithësi, dukuri e çdo frymë shqetësuese duhet të konsultoheni me një mjek. Për shembull, "aromë" të amoniakut mund të tregojnë dështimin e veshkave, erë aceton tregon gjendje kome diabetik, erë kalbur ndodh në bronkoektazise, ​​abscesit të mushkërive. Në frymëmarrje veshkave pamjaftueshmërisë ka një erë të lehtë e urinës dhe të mëlçisë probleme kur ajo fiton një erë "si peshk". Ajo rezulton se fryma e vazhdueshme e keqe mund të jetë një simptomë e shumë sëmundjeve më të pakëndshme. Zgjidhja është vetëm një: për të shkuar në një terapist, i cili do të caktojë testet e nevojshme dhe për të dërguar tek një specialist.