Problemet e zgavrën me gojë në njerëz


Ju rregullisht lahen dhëmbët, por kjo nuk e zgjidh problemin e fryma e keqe? Shkojnë të gjithë Këshillat dentisti, por vazhdojnë mishrat rrjedh gjak? Ndonjëherë problemet janë shkaktuar nga mungesa e higjienës orale, dhe shkaqet e tjera: bakteret jetojnë në stomak, metabolizmin e gabuar, "shtrembërimet" në dietë ose gjakderdhje çrregullime. Le të flasim për problemet e zgavrën e gojës në njerëzit.
Trupi ynë - një sistem të vetëm, koherent në të cilën çdo gjë është e ndërlidhur, dhe ndonjëherë simptomat e një sëmundje mund të ndodhë në një vend të papritur dhe mënyrë mjaft të pazakontë. Përveç drejtimin e problemit të zgavrën me gojë të njeriut në vetvete mund të çojë në sëmundje të brendshme. Si për të kuptuar simptomat e ndryshme që ndodhin në gojë, nuk kemi sinjal për problemet dentare, por problemet brenda trupit?Sipas Shoqatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), sëmundje të ndryshme në mbarë botën çamçakëz prek rreth 80% e njerëzve të moshuar se 35 vjet. Një nga shkaqet kryesore të sëmundjes çamçakëz - malcim nullesh. Ajo fillon me një pllakë mbi dhëmbët dhe mishrat, vendi i cili më vonë formuar gurit. Kjo irriton mishrat, dhe ajo fillon të rrjedh gjak. Arsyet e brendshme. Mishrat e gjakderdhje mund të jetë një shenjë e çrregullime të koagulimit të gjakut apo patologjitë e murit të enëve të gjakut. Të drejtat e koagulimit mund të jetë shkelur për shkak të mungesës së vitaminave në vendin e parë. Paralele të vlerësuar ushqimin e tyre - vitamina të mjaftueshme në dietën tuaj? Nga produktet konvencionale duhet të shtoj shumë fruta të freskëta dhe perime, sidomos agrume dhe lakër - ato janë të pasura me vitaminë C. Mungesa e vitaminës K mund të përfundojë duke përdorur përsëri lakër, sidomos brokoli, zarzavate të freskëta - spinaq dhe marule.


Ndjeshmëria e dhëmbëve të njerëzve, sipas OBSH - një problem për çdo banor e pesta e planetit. Në vendin tonë, ajo përballet çdo sekondë. Në disa raste smalt hyperestenzyya (ndjeshmëri dhëmb) ndodh kur mishrat bie, ekspozuar rrënjë e dhëmbit. Ndjeshmëria më dhëmb shkaktohet nga një predispozicion gjenetik. Por a mundet edhe më keq dhe kequshqyerja, përfshirë abuzimin acid dhe produkteve të ëmbël. Ndër faktorët e rrezikut si duhani, zbardhjen vetë, dhëmbi nisur. Bëni dhëmbë të ndjeshme mund të jetë një shkelje e metabolizmit mineral, e cila më shpesh ndodh gjatë shtatzënisë apo menopauzës.


Nëse ju shpesh ndjeni dhimbje pasi të hahet ushqim të ftohtë / e nxehtë duhet të konsultoheni me dentistin tuaj dhe për të siguruar që asnjë mekanike smalt dhëmbit dëme. Gjatë pritjes do të këshillojë ju paste, me përdorim të rregullt e të cilave do të ulte ndjeshmërinë e dhëmbit. Këto xhel mund të përdoren vazhdimisht. Megjithatë, microflora gojë përshtatur për komponentët e pastë dhëmbësh për të rezistuar bakteret duhet të alternuar pasta të ndryshme për dhëmbë të ndjeshëm çdo 1-2 muaj. Përveç kësaj, për të reduktuar parehati në dietë ndihmon në zvogëlimin e numrit të pijeve të gazuara, verë, fruta dhe perime acid: ata të kontribuojnë në zbutjen smalt.


Gurit është pothuajse çdo i rritur. Pamja e tij - një proces i natyrshëm, dhe me moshën e formimin e gurit është më e shpejtë për shkak se pështyma bëhet më e trashë. Më shumë gjasa, dhëmbët tuaja nuk janë pastruar mekanikisht. Ju e keqe, shumë e gjatë apo e parregullt brushing dhëmbët tuaj në dietën tuaj pak ushqime të ngurta.
Arsyet e brendshme. Më e zakonshme e tyre - një çrregullim i metabolizmit dhe, mbi të gjitha, kripë, për shkak të abuzimit të alkoolit, tërheqje ndaj yndyrore, ushqime të kripura dhe djegëse, pirja e duhanit. Pyetni dentistin tuaj për të ju ndihmojë të zgjidhni furçë dhëmbësh kërkuar ngurtësinë dhe pastë dhëmbësh (zakonisht kërkohet me kripë minerale). A nuk e lënë pas dore pastrimin profesional të dhëmbëve. Për të parandaluar Ju mund të përdorni irrigator - një pajisje të veçantë që përdorin avionët e ujit në mënyrë të barabartë pastron gojën.


Rate freski fryma e lehtë. Receptorët nuhatjes janë të organizuar në mënyrë që të shpejt të përshtaten me odors që gjithmonë na shoqëruan, dhe reagojnë vetëm për shije të reja. Në gati një e katërta e njerëzve të cilët ankohen nga fryma e keqe, ai në fakt nuk është. Në kundërshtim me besimin popullor, fryma nuk është i lidhur me sëmundjet e stomakut, por ajo është një simptomë e grykët kronike. Ndërsa mjekët do të shikoni për shkakun e problemit maskimin erë - çamçakëz pozhuvavshy ose degëz e bimëve, të tilla si nenexhik, majdanoz, i urtë. Ndihmojë dhe çaj shpëlarje gojën. Përcaktoni nëse ju keni bakteret Helicobacter në trup, duke përdorur analizë të veçantë. Bëjnë të mundur në klinikë. Çfarë duhet të marrë ilaçe për të shpëtoj prej tyre, tregoni mjekut.


Nga plagë të qelbëzuar në mukozën orale - dhe ata janë simptomë kryesor i sëmundjes - Statistikat vuan 20% të popullsisë së rritur. Dëmtimi Mukoza dhe mungesës së higjienës. Nëse sëmundja ju pengon rregullisht ose kalon gjatë, ai thotë imunitet të ulët. Dhe akoma - shpërdorim i microflora gojë (për shembull, pas marrjes së antibiotikëve), në lidhje me alergji, sëmundje endokrine.

Ka lloje të ndryshme të stomatiti - herpes, candidiasis, anhulyarnыy, secili prej tyre arsyet e tyre. Pra, nuk do të përpiqet për të zgjidhur problemin veten dhe nuk do të vonojë shkuar te mjeku. Duke vizituar një specialist rregullisht mund të shpëlaj gojën me ujë të ngrohtë apo një zgjidhje të sode buke, sidomos pas ngrënies, dhe për të trajtuar ulcerat vajra perimesh - li ose bukuroshe. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e kruarje dhe parehati.