Mënyrat për të hequr qafe fryma e keqe


Askush nuk i pëlqen kur flasim me gojë vjen një erë të pakëndshme. Por mos e humbni shpresën, pasi ka mënyra e gjetjes shpëtoj fryma e keqe. Kjo është ajo që ne do të flasim.
Një nga shkaqet erë në gojë janë produktet e mbeturinave të baktereve kolonitë që janë në gjuhë, mishrat, dhëmbët, bajamet, Mukoza e gojës. Këto produkte janë gazra që përmbajnë squfur, i cili u jep atyre një erë. Mënyra më e lehtë për të shpëtoj prej tij është trajtimi higjienik përdorur brushing me gojë, shpëlarje, pastrim sipërfaqen e pllakës gjuhës. Për të pastruar gjuhën e pllakatë duan të shpenzojnë mbi një copë leckë mëndafsh me shpohet të vështira ose të përdorni një furçë të veçantë. Rastësisht, prodhuesit e higjienës orale prodhojnë brushat e dhëmbëve në të cilën pala e kundërt nuk është i qetë dhe i përafërt ose ribbed dhe është projektuar për kujdesin e gjuhës.


A e dini se bakteret që prodhojnë erë kalbur në gojë, hani karbohidratet e thjeshtë: mbetet ushqime të ëmbël dhe niseshte? Sa më shumë që hanë, aq më shumë kolonitë e baktereve që prodhojnë erën e squfurit. Për më tepër, këto baktere thith karbohidrateve të thjeshta, jo vetëm që lëshojnë gazra, por duke lënë disa acid laktik, i cili gradualisht shkatërron smalt dhëmb. Prandaj, për të reduktuar mikroorganizmave të dëmshme mendojnë për dietën tuaj.

Natyra i ka dhënë njeriut një armë shumë të fortë kundër mikrobet dhe bakteret. Kjo pështymë. Fakti që përbërja e pështymë është një enzimë fuqishëm që dezinfekton gojës dhe neutralizon bakteret e dëmshme. Për fat të keq të jetesës, të hahet zakonet dhe të bëjë një impotent njeri kundër mikroorganizmave. Duhet të theksohet gjithashtu se shkaqet e goja e thatë mund të jenë të ndryshme:

- përdorin ushqim të thatë;
- pirja e duhanit;
- alkooli;
- antihistamine pritja, qetësues, droga diuretik;
- mosha;
- lakim e mur ndarës hundës;
- kongjestion i hundës;
- malocclusion;
- përçarje e gjëndrave të pështymës.

Nëse keni ndonjë probleme shëndetësore apo arsye fiziologjike që ju nuk mund të përballen të tyre dhe për shkak të cilat zvogëlon jargëzim, kontaktet me këtë problem në një specialist. Mënyrë të përballueshme për marrjen e shpëtoj dehidratim, goja e thatë dhe pështymë është lagështi të pamjaftueshme. Pini ujë në sasi të mjaftueshme ose gojë pije, me qëllim forcimin e pështymë.

Një tjetër shkak i fryma e keqe - përdorimi i një numri të madh të proteinave. Dietë të ulët karbohidrate çon në rritjen e djegien e yndyrë dhe prodhimin e komponimeve ketones organike që janë lëshuar përmes frymë dhe që kanë një erë të veçantë. Një nga mënyrat më të shpejtë për të hequr qafe erë - një ndryshim i dietë. Ushqimi i duhur do të ju ndihmojë jo vetëm të shpëtojë ose të blerë formë të mirë, por edhe të bëjë fryma tuaj të pastër.

Mos harroni se fryma e keqe mund të jetë një nga pasojat e një numri të sëmundjeve sistemike:

- sëmundjeve të traktit gastrointestinal;
- diabeti;
- sëmundje të veshkave;
- sëmundjeve të traktit respirator sipërme.
Për aq kohë sa ju nuk e eliminojnë sëmundje, problemi do t'ju shqetësojë frymëmarrje të freskët.

Rregullisht vizitoni dentistin. Pacientëve karies dëmtuar dhëmbët, plagë për mishrat dhe mukozës nxisin shumëzimin e patogjenëve dhe shfaqjen e fryma e keqe. Ekzaminimet kohë parandaluese rehabilitimit oral dhe mënyrë e garantuar për të parandaluar fryma e keqe.


Si një masë paraprake kundër fryma e keqe, nuk janë mjete të ndryshme popullore.
Përtypet erëza ekzotike: karafil, anise, kardamom jo vetëm që ndihmon të freskohem gojën, por edhe shkatërron bakteret e dëmshme. Kanë fara cilësi të ngjashëm kopër dhe kopër, qimnon dhe Nigella mbjellje.

Infuzion të pelin. Për të përgatitur, të marrë 1 lugë bari copëtuar thatë dhe pelinin derdh një gotë me ujë të valë. Naro mbuluar dhe të lënë për 20 minuta në një vend të ngrohtë. Infuzion i tendosje, lëndëve të para shtrydh, i hedh ujë të ngrohtë zier në një vëllim prej 200 ml Shpëlarje gojën me odors pakëndshme të paktën 4-7 herë në ditë.


Leh supë lisi. Merrni 1 tbsp copëtuar lisi leh dhe pour 1 litër ujë të valë. Boil në një banjë me ujë për zierje në çiban të ulët për 30 minuta. Datat supë të ftohtë, pastaj tendosje atë nëpërmjet napë. Lëndët e para shtrydh dhe i hedh ujë në një vëllim prej 1 litër. Shpëlarje zierje goja 4-6 herë në ditë. Mbani supë në frigorifer e mbyllur jo më shumë se tri ditë.

Infuzion i fara qimnon. Për të përgatitur infuzion duhet të marrë 1 tbsp fara qimnon dhe pour 1 litër ujë të valë. Mbush në një termos për 2 orë. Shpëlarje gojën tuaj të paktën 4 herë në ditë një infuzion të ngrohtë Strain pak para.

Në të njëjtën mënyrë fara të krijoj kopër ose kopër.

Infuzion karamele mente barishte dhe trumzë të rifreskoni jo vetëm zgavrën me gojë, por edhe të kuruar disa sëmundje shkaktojnë frymën e keqe. Për infuzion të marrë 1 tbsp karamele mente barishte dhe 1 lugë trumzë. Pour 1 litër ujë të vluar dhe të lënë për 45-60 minuta në një termos. Aplikohet për shpëlarje erën 3-4 herë në ditë, dhe për trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal 1 lugë me gojë 4-5 herë në ditë 45 minuta pasi të hahet.

Para se të përdorni këto barna të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.