Black Gjuha pllakatë


Veshje e zezë në gjuhën është gjithmonë një shqetësim i madh, jo vetëm për shkak se ajo është plotësisht ngjyra panatyrshme për trupin. Fakti se Veshje e zezë është një shenjë alarmante e disa sëmundjeve të rënda.
Varieteteve
Pllakatë mund të ndodhë në mënyrat e mëposhtme:

 • Veshje të shpërndara në mënyrë të barabartë të gjithë sipërfaqen.

 • rastësisht shpërndarë pika të vogla të zeza;

 • vend i madh Gjuha lokalizuara.


 • Përveç kësaj, pllakë e dhimbshme nuk mund të jetë si ngjyra e zezë është gjuha më e drejtpërdrejtë.


  Pse ajo merr e zezë?


  Në mungesë të fluturonte trupit të zi shkaktuar mjaft një sëmundje e rrallë - sëmundjen Crohn. Ajo nuk ndryshon formën, por errësohet shpejt nga qëndra në skajet. Sëmundja Crohn dhe si rezultat i kësaj, gjuha e zezë janë arsyet e mëposhtme:

 • Veshkave gjëndra nuk prodhon hormonet e mjaftueshme.

 • Rritja e përqendrimit të melaninës në lëkurë dhe mukozës.

 • Lit gradualisht të gjitha organet e traktit gastrointestinal.


 • Çka e shkakton këtë sëmundje nuk mund të përcaktohet me saktësi. Besohet se njerëzit kanë tendencë për sëmundjet e proceseve autoimune në trup. Teoria e faktorëve gjenetik ende nuk është konfirmuar.


  Black Gjuha - Trajtimi


  Sëmundja Crohn përfshin trajtimin afatgjatë me mbikëqyrjen e vazhdueshme e një specialisti. Aktualisht një skemë standarde:

 • administrimin e hormoneve për normalizimin përmbajtjen e tyre në trup;

 • antibiotikët për lehtësimin inflamacion;

 • përdorimi i drogës imunosupresive për të rritur imunitetin dhe shërimin e zorrëve.


 • Arna e zezë në gjuhën - Shkaqet


  Arna shumë të errëta uniforme në gjuhën sugjeron sëmundje të tilla të mundshme:

 • Parregullsi serioze në fshikëz fshikëz e tëmthit dhe pankreasit.

 • Përveç faktit se ai është i zi, nuk është shpesh një ndjenjë e hidhërim në gojë.

 • Dehidratim të rënda, acidosis.

 • Ekziston një ekuilibër i fortë dështim acid-bazë të gjithë pH e trupit të ngushtë të acideve.

 • Fungus në gojë.


 • Kjo smalt dhëmb shumë e errët, blerja e zezë dhe të gjelbër.
  Për të përcaktuar saktësisht se pse formuar pllakë gjuha e zezë për të vizituar një terapist dhe dentist.

  Pse gjuha ishin pika e zezë?


  Shkaqet e njolla të vogla të errëta në gjuhën vetëm tre:


 • Faza e hershme kërpudhat sëmundje në gojë.

 • Përkeqësimi i sëmundjeve kronike të traktit gastrointestinal.

 • Organizmi Helmimi me plumb (sindromi Remaka).


 • Kjo hirit është formuar në buzë të një errët depozitave gri kufitare të komponimeve të plumbit në mukozës. Ka simptoma sëmurë lodh dhe shije metalike në gojë.

  Pika të zeza në gjuhën - Shkaqet


  Në qoftë se njolla e errët është në rritje në madhësi dhe gradualisht mbulon tërë sipërfaqen e gjuhës:

 • kanë probleme në bark;

 • rëndim sezonale e sëmundjeve kronike;

 • komplikime pas pësimit të një grip apo të ftohtë;

 • infeksion të traktit urinar.


 • Nëse gjuha e zezë nuk shoqërojnë asnjë simptomë të tjera, shkaku mund të jetë moulds. Ata në mënyrë aktive të zhvilluar në imunitet të dobësuar dhe pas përdorimit afatgjatë të antibiotikëve, veçanërisht spektrin e gjerë. Në këtë situatë pllakatë, ka të ngjarë të zhduket vetë pas 10-12 ditësh. Për të ndihmuar trupin të shërohet nga sëmundja dhe të shpëtoj pllakë të errët duhet të forcojnë imunitetin. Përveç kësaj, ne rekomandojmë përdorimin e drogës antifungal në të njëjtën kohë me antibiotikë.