Ascarids - Simptomat


Ascarids janë ndër parazitëve më të zakonshme që shkaktojnë zhvillimin ascariasis, të shoqëruar nga shumë karakteristika të sigurisë. Ascarids, simptomat e infeksionit e cila është diskutuar më poshtë, në varësi të fazën e zhvillimit të tyre, mund të manifestohet në mënyra të ndryshme. Nga kursi klinike të sëmundjes të përcaktuar fazën e parazitit.

Cikli i roundwormRritja e parazitëve përbëhet nga fazat e mëposhtme:

 • Në fazën e parë, larvat nga vezë maturimi. Pas hyrjes në stomak shpejt larvat arrijnë zorrë.

 • Pas të lëvizte në larva zorrë fillon të shpërndajë muret e saj, duke lëvizur nëpër venat në mëlçi.

 • Në fazën e ardhshme të zhvillimit roundworm ndodh në mushkëri. Duke lëvizur nga të mëlçisë në zemër nëpërmjet venave, ato depërtojnë në mushkëri. Pastaj për bronchiolitis parazitëve të vazhdojë lëvizjen e saj në rrugët e frymëmarrjes.

 • Në roundworm përfundimtar fazë bien në gojë dhe i gëlltiti me ato të njeriut, të rriturit të vendosen në zorrë e vogël.


 • Shenjat dhe simptomat në roundworm rritur


  Gjatë gjashtë javëve të para të infektimi janë në fazën e migrimit. Treguesi nuk ka patologji, sepse diagnoza kryhet vetëm pas zbulimit larvat roundworm ose analizën e gjakut.
  Pushtimi i moderuar në periudhën e rritjes migrimi roundworm mund të tregojnë karakteristikat e mëposhtme:

 • rritjen e temperaturës;

 • dobësi;

 • dhimbje të muskujve;

 • kruarje dhe skuqje.


 • Ju hyni nëpër roundworm mëlçisë vërejtur:

 • dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë;

 • përzier dhe të vjella, kur duke marrë ushqime të yndyrshëm;

 • rritjen e madhësisë së mëlçisë.


 • Një fazë më tej quhet sëmundje e zorrëve, siç është zhvillimi i Ascaris rritur në zorrë. Pacientët mund të përjetojnë shkelje të ndryshme. Pacientët ankohen për:

 • marramendje;

 • të përzier;

 • çrregullime të tretjes;

 • humbja e oreksit;

 • bloating.


 • Ascarids dhe simptomat e tyre zhduken edhe në qoftë se nuk trajtohet gjatë vitit. Por shërim të plotë e trupit është e mundur vetëm në qoftë se nuk ka ri-infeksionit.

  Ascarids në mushkëri


  Infektimi ndikon jo vetëm në shëndetin e zorrëve. Në rastin e vezëve Ascaris në mushkëri është një ndryshim i strukturës. Në këtë rast, pacientët kanë simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje koke;

 • periudhave të shkurtra të kollitjes;

 • gulçim;

 • dhimbje në kafaz i kraharorit;

 • wheezing në mushkëri;

 • kur duke dëgjuar zhurmë.


 • Studimi zbulon infiltrime mushkërive, vendndodhja e të cilit nuk është e qëndrueshme. Në periudhën fillestare atje sindromi Leffler, e cila manifestohet si një kombinim i infiltrimit me gjak eosinophilia. Shpesh ky sindrom është e vetmja shenjë e parazitëve.

  Ascarids - komplikime


  Aktiviteti Motor i organizmave të çon në shumë komplikacione. Kjo është për shkak të lëvizjes përmes murit dhe dëmtimin e zorrëve. Infeksion i rëndë mund të çojë në formimin e nëpërmjet vrimave në zorrë. Depërtimi i parazitëve në cecum në gjendje të shkaktojë zhvillimin e apendiksit.
  Ascarids në gjendje për të mbyllur lumenin e zorrëve, duke shkelur kështu kryqin e tij. Rezultati është:

 • të rrisë presionin brenda zorrëve;

 • ngjeshja e enëve të gjakut;

 • akumulimin e toksinave që shkaktojnë çrregullime të ndryshme të organeve të tjera;

 • të vjella të shpeshta.


 • Mungesa e trajtimit të çon në peritonit.
  Në rastet më të rënda, gëlltitje e Ascaris në zhvillimin inflamacion fshikëz e tëmthit e traktit biliar dhe fshikëz. Këto shkelje janë në gjendje të shkaktojnë ngjeshur dhe rritjen biliare presion. Kjo më vonë mund të shkaktojë hepatitin cholestatic, manifestuar në:

 • ton ikterik të lëkurës;

 • përzier pasi të hahet ushqime të yndyrshëm;

 • dhimbje në bark të drejtë.