Ostritsa - trajtim


Besohet se krimbat në përgjithësi dhe në veçanti pinworms - një sëmundje të cilat janë vetëm fëmijët. Kjo është - një gabim i madh. Natyrisht, më së shumti nga probleme me krimba vuajnë vetëm fëmijët, por të rriturit gjithashtu janë viktima të parazitëve mjaft shpesh. Më poshtë tregoni se çfarë të bëjë me paraqitjen e pinworms dhe se si në mënyrë efektive për të hequr qafe e problemit "të fëmijëve të pastër".

Worms, Pinworms - Diagnoza dhe TrajtimiThreadworm - krimba të vogla të rrumbullakëta që mund të jetojnë në zorrë të njeriut. Shfaqja e këtyre krimbave - një pasojë e standardeve jo të thjeshta higjienike (jo për asgjë është ajo që nga fëmijëria ne themi se duhet patjetër të lani duart para ngrënies, pas kontaktit me kafshët, vijnë nga rruga).

Trajtimi krimb zorrësh transmetohet të cilat duhet të jenë të kontrolluar nga ekspertët, sepse pacienti i infektuar. Të jetosh në zorrët, krimbat e zorrëve vë vezë që mund të hyjnë në lëkurë dhe të përhapur të sendeve shtëpiake, sendet personale të pacientit. Mizat dhe parazitët e tjerë mund të mbajnë vezë dhe për të promovuar infeksionit.
Nëse zbulimin krimb zorrësh kohë, trajtimi do të jetë efektive (të çojnë në shërim të plotë). Simptomet kryesore të krimbave të infeksionit janë:

 • kruajtje të rënda në anus (sidomos gjatë natës);

 • skuqje e lëkurës (me infeksion masiv);

 • stomak mërzitur;

 • pezmatimi i organeve gjenitale;

 • dhimbje koke.


 • Me këto simptoma është mirë që menjëherë të kthehet në një specialist i cili mund të bëjë një diagnozë të saktë dhe trajtim.

  Karakteristikat e trajtimit në pinworms rritur


  Kushti kryesor i trajtimit - respektimi i rregullave të thjeshta të higjienës personale, apo të heqin qafe e krimba do të jetë e pamundur. Për të kuruar krimb zorrësh në shtëpi, ju duhet të:

 • Lahen dy herë në ditë.

 • Rregullisht të ndryshojë të brendshme, e cila pas larjes domosdoshmërisht prohlazhyvatsya.

 • Është gjithashtu e rëndësishme që të marrë në zakonin e pastrimit të rregullt lagësht në të gjithë banesën.

 • Pacienti do të keni për të ushtruar vullnet duke u përpjekur të mos zeroja vende itchy (vezë krimb zorrësh mund të mbeten nën thonj, dhe përfundimisht të provokojnë një rikthim të infeksionit).


 • Përveç kësaj, specialist do të përshkruajnë një kurs që do të ndihmojë sa më shpejt të jetë e mundur krimb zorrësh trajtohen me medikamente të veçanta. Lista e drogës më të zakonshme antihelminthic është si vijon:


 • Levamisol - për përgatitjen-immunomodulators. Ajo është konsideruar si një nga drogat më të efektshme antihelminthic dhe janë përshkruar shpesh për pinworms.

 • Piperazinë - plotësisht kurë krimb zorrësh këto tableta të ngjarë të dështojnë. Por drogës ka një avantazh të rëndësishëm - ajo mund të marrë edhe nënat e reja dhe gratë shtatzëna.

 • Pyrantel dhe Helmyntoks konsideruar edhe ilaç efektiv për krimba.

 • Në raste ekstreme caktuar Nemozol. Ky medikament është shumë i fortë, kështu që është përshkruar shpesh për infeksionin e njëkohshëm të disa lloje të krimbave.


 • Mjete Pinworms Trajtimi popullore


  Efektive kundër krimbave dhe metodat popullore. Ilaç më të popullarizuara për pinworms në trajtimin kombëtare - kungull fara. Në përdorimin e tyre si ushqim në sasi të matura, jo vetëm mund të shkatërrojë parazitët, por edhe të parandaluar ndodhjen e tyre në trup.
  Një mënyrë tjetër - infuzion e pelin (lugë gjelle copëtuar herbs treqind ml ujë). Infuzion të freskët merret në mëngjes (agjërimit) dhe në natën para se të shkojnë në shtrat (para 02:00 nuk është kjo e dëshirueshme për të ngrënë në të gjitha).
  Trajtimi hudhër në mënyrë efektive. Tre ditë në një rresht para se të shkojnë në shtrat duhet të marrë disa karafil të hudhër të përzier me ujë të zier. Ilaçet duhet të pini shumë ujë.