Ascariasis më e zakonshme në mesin e njerëzve helminthosis


Të gjitha sëmundjeve të zorrëve parazitare, ascariasis është helmintiasis më i shpeshtë tek njerëzit. Kjo Ascariasis - një sëmundje e lidhur me dëmtimin trupin e krimba quajtur roundworm (Ascaris Lumbricoides). Zhvillimi dhe rritje Ascaris për statusin pushtuese në tokën e pasur me oksigjen dhe lagështi në më pak se 8% në këtë mjedis hyn nëpërmjet feces të kafshëve ose të njerëzve. Temperatura optimale për zhvillimin e saj është 24 ° C, kështu që shpesh infeksioni ndodh në muajt e ngrohtë. Vezët e parazitit të hyjnë në trup nëpërmjet perime pista, manaferrat, fruta ose me anë të larë duart (veçanërisht për fëmijët).


Krimbat roundworm mesatare (gjatësia e femrave - 20-40 cm, meshkujt - 15-25 cm). Bishti i prirje mashkullore drejt bark. Vezët e këtij paraziti në diametër - 005-007 mm
Në ascariasis fakt helmintiasis më e shpeshtë në mesin e njerëzve në vit në të sëmurë nga 60.000 deri në 100.000 pacientë. Sipas incidencës vjetore të Organizatës Botërore të Shëndetësisë rritet 4-5 herë.

Si është ascariasis?
Pasi paraziti hyn në zorrë (disa prej tyre të vrarë në lëng stomakut), larvat thyer vezë dhe të depërtojnë në murin e zorrëve në gjak. Ata pastaj migrojnë përmes gjakut venoz, duke anashkaluar të mëlçisë, zemrës dhe shtrirjen pulmonare anë nga dita e 10-të në dritë. Ata bien në thellësitë e mushkërive (alveolet), të cilat arrijnë orofaringut, e cila natyrisht gëlltitje. Në 14-15 ditë Ascaris mbrapa në zorrë e vogël. Çdo larva roundworm kalon këtë fazë, pas së cilës janë në formë të rritur lulëzojnë në zorrë të njeriut. Në këtë periudhë ata të bëhet i pjekur dhe mund të vë vezë (pas transmetimit të saj tek njerëzit parazit paraqet vezë pas 10-12 javë), kohëzgjatjen e jetës parazit rreth një vit.


Si funksionon ascariasis?
Në fazat e hershme të infektimi të parazitit, personi ndjen lodhje, performanca reduktuar, rraskapitje, humbje e oreksit, nganjëherë dhimbje koke ose ethe butë. Simptomë e shpeshtë është kruarje, urtykaryya, dhimbje në nyje. Por këto simptoma ndodhin në njerëzit me sëmundje të tjera shumë, kështu që është shumë e rrallë, kur dikush në këtë fazë i referohet një mjek. Këto simptoma janë shkak për të goditur në gjak e toksinave larvat. Në fazat e avancuara të sëmundjes dehje është për shkak të depërtimit të produkteve të gjakut të metabolizmit ose parazitëve të vdekur. Në disa gjatë migrimit të larvave përmes mëlçisë, mund të jetë një dhimbje në pjesën e sipërme sektor apo mushkërive Sëmundjet e duhur në këtë fushë. Kur ascariasis prek mushkëritë, duket kollë e thatë me pështymë pakët mund të jenë gulçim, dhimbje gjoksi. Në X-ray infiltrate parë disa që janë vazhdimisht në ndryshim. Në format më të rënda të helmintiasis manifestuar nga të vjella, të cilat mund të jenë të përbëra nga shumica e parazitëve.


Komplikimet e ascariasis
Ndërlikimet më të shpeshta janë:
- humbje peshe, vitaminë mangësi;
- imunitet të ulët;
- Fëmijët vonuar zhvillimin psikomotor, reduktuar inteligjencës;
- roundworm rritur në gjendje të hyj në murin e zorrëve;
- rreziku i apendiksit për shkak të aktivitetit të madh të parazitëve, ata bien në shtojcën;
- rrezikun e gjetjes së një kanalet roundworm biliare me zhvillimin e verdhëz, purulent cholecystitis, abscesit mëlçisë ose peritonit;
- rreziku i asfiksisë gjatë tranzicionit parazitëve në ezofag nga orofaringut, veçanërisht nëse ajo ndodh gjatë gjumit;

- pakalim i ileumit zhvillon nën infeksionit të fortë zorrëve, është formuar kur një top të roundworm. Kjo është një simptomë e rrallë në mesin e njerëzve, por i jep shumë probleme;
- shumë më pak, por në praktikë mjekësore, ka parazitëve në barkushe të drejtë të zemrës, në sinuseve paranazale.

Siç është ascariasis?
Për diagnozën e simptomeve të rëndësishme të sëmundjes mushkërive në stomak, një test të thjeshtë të gjakut që fokusohet në mjeku helminthosis. Si pështymë mund të gjendet ndonjëherë, larvat roundworm. Vetëm në fazën kronike, pas gati 2 muaj në stol mund të zbulojë vezët e këtyre krimbave apo edhe krimba.


Trajtimi i ascariasis
Trajtimi duhet të vënë një mjek. Nëse helmintiasis nuk është i lidhur me komplikime, atëherë ajo është trajtuar në shtëpi. Më i shpeshtë medikament përdoret në mjekimin e ascariasis është mebendazole (vermoks). Doza është caktuar në varësi të moshës, por mesatarisht është 100 mg 2 herë në ditë për 3-4 ditë. Në situatat e ilaçeve sëmundje kronike Levamisol përdorur (dekarys), kohën e gjumit të caktuar, pa ndonjë trajnim në 150 mg në ditë për të rriturit dhe 25-50 mg / kg për fëmijë (produkt administrohet një herë). Një tjetër medikament efektiv është Pyrantel (kombantryn), e cila është administruar një herë gjatë një vakt në një dozë prej 10 mg / kg në rast të një pushtim masiv të llojeve të shumta të krimbave në kombinim me ascariasis drogës vlen edhe për veprim, jo ​​vetëm në nivelin e zorrëve, por i tërë trupi, në fakt, Ai ka një spektër të gjerë të veprimit. Ky medikament është mebendazole (vermoks). Piperazine medikament efektiv në praninë e parazitëve pjekur dhe papjekura. Ilaçet caktuar për 1 g 3-4 herë në ditë për të rriturit dhe fëmijët 80 mg / kg në ditë për 2 ditë me radhë.

Efektiviteti i drogës:
- Levamisol - 90 - 100%;
- Pyrantel - 90%;
- piperazine dhe kripërat e saj - 70 - 90%

Rekomandimet për parandalimin e ascariasis:
- në faqet tuaja apo sandbox nuk lejon praninë e qenve apo maceve, të mbajtur feces e tyre.
- parazit frikë e diellit, kështu që gjithmonë razrыhlyayte terren, e kthen atë në diell.
- Higjienën personale, pas një shëtitje në rrugë, transportin, të luajë me kafshët.
- dhe të larë perime, fruta dhe manaferrat, zarzavate të mirë thith.

- A parandalimin e krimba nga kafshët tuaja.