Droga anthelmintic për njerëzit


E penetrimit në trupin e nematodikeve shkakton sëmundjen e quajtur helmintiasis. Që nga parazitëve jetojnë në zorrët, mënyra efektive e shkatërrimit - kjo është një ilaç i brendshëm. Për të trajtuar njerëzit duke përdorur drogë anthelmintic me origjinë sintetike, të cilat kanë shkallë të ndryshme të ndikimit në trup. Zgjedhja e tyre varet nga lloji i krimba, për shkak të asaj që droga mund të jetë e përshkruar nga një mjek pas testit.

Si funksionon anthelmintic për njerëzit?Më parë, drogat më të zakonshme janë të bazuara në komponentët natyrore si fier mashkull, fara kungulli, ekstrakt hudhër dhe të tjerët. Por tani prodhuesit ofrojnë drogave sintetike me bazë, të cilat karakterizohen me efikasitet të lartë dhe të sigurisë për njerëzit.

Droga hlystohonnыh veprim mund të jenë të ndryshme. Pranimi çon në disa ndryshime në metabolizmin e karbohidrateve në qelizat e krimba. Mjete të tjera të shkatërruar krimbat paralizuar sistemin neuromuskular, dhe një droge si Fenasal aftë për të njëjtën kohë shkaktojnë paralizë të muskujve dhe të shkatërrojë të mbuluar pëlhurë.

Droga anthelmintic


Konsideroni ilaçe më të zakonshme dhe efektive të përdorura në luftën kundër helminthiases.
Pyrantel
Drogës është bërë obligim për nekatoroze, enterobioze, ascariasis. Në gjak, ai praktikisht nuk absorbohet, që ndikojnë kryesisht zorrët. Pills çon në paralizë e parazitëve, duke rezultuar në excreted natyrisht.

Nemozol
Ky mjet është përdorur në trajtimin e pothuajse të gjitha llojet e nematodikeve, por ajo ka më efektive ndaj giardia.
Dekarys
Ilaçi është edhe droga spektër të gjerë anthelmintic, por përdorimi i tij në trajtimin shpesh drejtuar ascariasis. Përparësia e saj është aftësia për të përmirësuar sistemin imunitar, kështu që nganjëherë përshkruajnë atë për qëllime të tilla. Për të parandaluar ajo nuk mund të përdoret, si mund të luftojmë vetëm me të rriturit.
Fenasal

Mjet i përkasin barnave me rrezik të ulët që janë subjekt i dozen nuk japin efekte toksike në trup. Rekomandojë atë gjatë zinxhirit të infeksionit dhe lentetsa gjerë.
Vermoks (mebendazole)
Ky medikament i takon një spektrin e gjerë aplikimet drogës. Ajo është aktive në enterobioze, ascariasis dhe shumë lloje të tjera të nematodikeve. Dozazhit është rregulluar në mënyrë individuale për secilin rast. Në agjent i gjakut është pothuajse zhytur, por mund të mblidhen në mëlçi, duke shkaktuar një numër të efekteve anësore. Kjo mund të jetë përzier, dhimbje koke, përçarje e mëlçisë, reaksione alergjike.

Vormil
Drogës mund të shkatërrojë jo vetëm krimba të rritur, por vezët dhe larvat e krimbave. Ajo është përdorur në luftën kundër roundworm, krimb zorrësh dhe whipworm. Ajo gjithashtu mund të përfshihen në terapisë së kombinuar të giardiasis, zorrëve vuhrytsi dhe sëmundjeve të tjera.

Nëse njerëzit marrin drogë anthelmintic për parandalimin?


Besohet se ilaçe do të parandaluar depërtimin e parazitëve. Por të them saktësisht se kur do infeksioni është e pamundur, dhe pilula pijshëm sot, mund sëmurë nesër. Përveç kësaj, shumica e barnave të ketë efekte toksike, hlystohonnыh prandaj pajustifikuar ilaçe vetëm do të rëndojë trupi.

Për parandalimin duhet të respektojë higjienë të mirë personale, të lajë duart pas rrugë, udhëtim në tualet, para ngrënies. E vetmja gjë që ju mund të përdorni pa frikë për të trupit, këto janë mjete popullore si fara kungull dhe hudhër.