Rriturit Ostritsa


Një nga lezione më të zakonshme parazitare zorrëve - enterobiosis. Rriturit Ostritsa janë jo më pak se fëmijët, që nga kontraktuese këtë infeksion është shumë e lehtë, sidomos kur kontakte të rregullta shtëpiake të pacientëve. Përveç kësaj, vezët e parazitëve janë kryer shpesh nga mizat, Buburrecat dhe kafshët që ecin në rrugë.

Simptomet e krimb zorrësh në të rrituritEnterobiasis klinik varet nga mënyra e infektimi dhe numrin e pacientëve në afërsi të menjëhershëm.
Njeriu që infikuvavsya kohët e fundit, vështirë se ndjeni ndonjë siklet të dukshëm, sidomos me higjienën personale të kujdesshëm. Shanset e një shërim të shpejtë janë rritur në qoftë se anëtarët e familjes dhe njerëzit me të cilët banon infektuar, askush nuk është i эnterobyozom sëmurë. Duke pasur parasysh se cikli jeta e pinworms është vetëm 2-3 javë, që rrjedhin vrarë krejtësisht koloni dhe nuk kompensohet (nuk ka ri-infeksionit). Kështu, një person shërohet nga Enterobiasis.

Në situata të tjera, nuk ka infeksion i vazhdueshëm me të parazitëve apo vezë autoinfection. Në infektimi të rëndë parazitare simptomat më karakteristike janë kruarje në kanalin anal, zakonisht në mbrëmje dhe natën kohës për shkak të faktit se Pinworms femra në periudhën shtrihet vezë në lëkurë përreth anusit. Veçanërisht, torturuar kruar për 24-48 orë, pastaj të zhduket për 2-3 javë dhe pastaj rifilloi. Kjo tregon një ndryshim kolonitë parazitare dhe rimbushjen e individëve të reja.

Kursi i gjatë është shoqëruar Enterobiasis karakteristikat e mëposhtme:

 • dehje;

 • humbje peshe;

 • Shkelja e jashtëqitjes;

 • përzierje e mukusit në stol;

 • dysbiosis;

 • lodhje;

 • nervozizëm;

 • dhimbje në bark të ulët;

 • pezmatim i lëkurës dhe infeksionet sekondare bakteriale të lëkurës.


 • Se sa për të trajtuar pinworms rritur?


  Përparimet moderne mjekësore lejojë shpejtë të mjaftueshme për të hequr qafe të infestations, sidomos në fazat e hershme Enterobiasis.
  Trajtimi Pinworms rritur kryer pilula:


 • Dekarys, Levamisol. Ju lejon të njëjtën kohë të rivendosur ekuilibrin e microflora në zorrë, stimulohet sistemin imunitar;

 • Vermoks. Relativisht të sigurt, duke shkaktuar një sasi të vogël të efekteve anësore.

 • Pyrantel. Ka një çmim të ulët, por të bëjë një kurs të gjatë të pritjes.

 • Nemozol. Droga më efektive që ndihmon edhe me infektimi të shumta dhe të rënda parazitare.

 • Piperazinë. Mjekim më të sigurta mund të merret gjatë shtatzënisë.


 • Gjithashtu rekomandohet droga të reja dhe mjetet e krimb zorrësh në të rriturit:


 • Helmyntoks;

 • Karbendatsym;

 • Mebendazole;

 • Mebeks;

 • Vormyn;

 • Telmoks;

 • Medamin.


 • Kur simptomat prekshme pakëndshme e infeksionit mjeku эnterobyozom mund të përshkruajnë relievers dhimbje, anti-inflamator dhe antihistamine për të eliminuar siklet, dhimbje dhe kruarje.
  Duhet të theksohet se ndonjë ilaç efekt të dëmshëm vetëm në pinworms rritur. Prandaj, një parakusht për terapi të suksesshme është kursi i dytë prej 14 ditësh, pas fazës së parë. Është e rëndësishme për të mbajtur një dietë që normalizes lëvizje zorrë (1 dite) pa pezullimin karrige.

  Përveç aktiviteteve të mësipërme, është e rëndësishme për të vëzhguar higjienës të veçantë:

 • Tërësisht lani duart me sapun dezinfektues pas në këmbë, duke shkuar në banjë dhe përpara se të hahet.

 • Rroba të Përditshëm ndryshim proprasovuyuchy para hekur të nxehtë e tij.

 • Kryerja e një tualet të përditshme të përpunimit.

 • A në dhomë gjallë pastrimin lagësht çdo ditë.

 • Thonjtë të shkurtra janë shfarosur.


 • Mjekësinë popullore për krimb zorrësh në të rriturit


  Ilaç më të mirë është konsideruar Enterobiasis fara kungull. Ju vetëm mund të hani këtë ilaç shijshme 200 gram në ditë, ose të kombinuara pranimit shtypur fara kungull me mjaltë dhe ekzekutimin e spastrimit enemas (1 në çdo 48 orë).

  Si të shpëtoj të pinworms rritur - kjo nuk ka rëndësi, më e rëndësishmja, për të parandaluar ri-infeksionit, dhe për të shmangur infektimin anëtarët e familjes.