Giardiasis sëmundje në trup dhe infeksionit


Shumë prej nesh kanë tendencë të mendojnë se të gjitha llojet e sëmundjeve parazitare gjetur vetëm tek fëmijët, larg higjienës dhe jetojnë në familjet disfunksionale. Në fakt, shumë infeksione, të tilla si giardiasis, ju mund të merrni sandbox zakonshme, të cilat shkojnë fëmijët të cilët janë përdorur për të larë duart pas rrugës dhe përpara se të hahet. Patogjenët giardiasis - parazitëve (Giardia) që jetojnë në zorrë ose fshikëz e tëmthit. Le të flasim për giardiasis sëmundjes në trup dhe infeksionit.
Sa është infeksion
Patogjene hyjnë në trup nëpërmjet ushqimit apo ujit të ndotur, kur në kontakt me pacientët ose transportuesit e giardiasis. Faktorët e rrezikut që rrisin yyazytsirnist e sëmundjes janë: udhëtime në vendet e nxehta, dështimi i higjienës personale, goiter dhe ulur imunitetin.Si funksionon trupin
Sipas statistikave, për fat të keq, më shumë se gjysma e giardiasis infektuar mund të ndodhë pa simptoma të rënda. Mund të shqetësojnë dhimbje periodike të barkut, vjellje ose belching hidhur. Ndonjëherë humbja e oreksit, zbehje, por mjekët nuk menjëherë të lidhin këto simptomat e personit giardiasis.
Në fëmijët me të drejta infektive akute proces vërejtur jashtëqitje të shpeshta me erë të keq i lehtë, cramping dhimbje barku. E gjithë kjo është shoqëruar me një ulje të oreksit, vjellje dhe madje edhe të vjella. Në mungesë të trajtimit adekuat në kohë vërejtur proces kronike, e cila karakterizohet nga dhimbje korrente të barkut dhe diarre:


Sa më shumë e komplikuar për individin dhe trupin e tij
Për infeksion giardiasis dhe shumëllojshmërinë e saj karakteristike të sëmundjes së mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe kanalet biliare. Për shembull, mund të zhvillohet:
• kolangiti dhe kolecistit, inflamacion traktit biliar është dhe fshikëz tëmthit, përkatësisht;
• rritje e jashtëzakonshme;
• malabsorption e ushqyesve në zorrë e vogël;
• dhimbje barku vrerit;
• ulcerat zorrëve;
• pancreatitis është inflamacion i pankreasit.

Diagnostics
Diagnoza dhe trajtimi i sëmundjeve të përfshira në mjeku-gastroenterologist, në disa raste - sëmundjet infektive. Për të sqaruar diagnozën kërkohet një seri e testeve laboratorike.

Në skemën standarde të provimit për giardiasis dyshuar përfshijnë:
• mikroskopi coprogram dhe stol. Për fat të keq, Giardia është shumë e vështirë për të zbuluar. Një nga kushtet kryesore - feces temperaturës. Gjysmë ore pas një fekal lëvizje zorrë bëhet uninformative;
• numërimin e gjakut;
• ELISA;
• endoskopisė me biopsi e zorrë e vogël.

Trajtim
Trajtimi duhet të jetë giardiasis gjithëpërfshirës. Jetë i sigurt emërimi i një dietë të përjashtuar erëza, yndyrore, skuqur, i tymosur dhe marinuar. Ëmbëlsirat ndaluar dhe buns. Në dietë përfshijnë mish pjekur apo zier dhe peshku, produktet e qumështit. Giardiasis dobishme të freskëta dhe fruta boronicë boronicë pije. Designed dhe ilaçe: protyvoprotozoynыe, agjentët antibacterial, probiotics dhe enzimat. Pas trajtimit të bëjë testet e kontrollit që konfirmojnë trajtim. Re-emëruar kontrollin pas 7 javësh.


Parandalim
Për të parandaluar ri-infeksionit dhe giardiasis kryesisht e rekomanduar për të vëzhguar higjienës personale. Pas rrugë dhe tualetin, si dhe lojëra me kafshë dhe përpara se të hahet, të jetë i sigurt për të larë duart tuaja. Ju mund të hani perime palara, fruta dhe manaferrat! Recommended imunitetit të rritur (immunomodulators kurse, multivitamina, kalitje, shëtitje të gjata në ajër të pastër dhe të procedurave të tjera të ngjashme).
Është prania e papranueshme në menu asnjë fëmijë të gatuar produktet. Është e rekomanduar për të përdorur vetëm ujë të pastër të pijshëm, në mënyrë ideale - shishe.