Shkaqet e parazitëve në trup dhe mënyra për të parandaluar


Në trupin e njeriut me organizma të dobishëm mund të jetojnë janë të tjera, jo shumë e dobishme dhe madje tejet e rrezikshme. Ajo parazitëve. Ata janë patogjenë që ekzistojnë në organet tona të brendshme dhe indet dhe ushqehen me indet dhe qelizat brenda nesh, dhe që kohët e fundit u bë "modë" të hequr qafe. Duke u përpjekur për të pastruar trupin tuaj nga "banorët" e huaj, shumë bëjnë gabime, sepse nuk janë absolutisht ka aftësi të veçanta dhe arsimit mjekësor. Rezultati zakonisht nuk është e lumtur për shkak se sterilitet dukshme është edhe më keq se sa duke qëndruar së bashku me parazitet.


Për fat të keq, shkaqet e parazitëve në trup dhe mënyrat për të parandaluar ato nuk janë të njohur për të gjithë. Parazitëve varieteteve jeni gati treqind. Disa janë mikroskopike të vogla, ndërsa të tjerët të arrijnë gati dhjetë metra e gjatë.

Shkaqet kryesore të parazitëve në trup - një dietë të varfër. Më të prekur janë njerëz që preferojnë të hanë ushqim të përgatitur duke përdorur gatim. Në të ashtuquajturin "varenoedenyy", në kontrast me dietë ushqimore të papërpunuara, qelizat e trupit nuk janë të ngopur me substanca të dobishme. Gatuar ushqime janë ideale për të vë në lëvizje bakteret brendaqelizor dhe parazitët. Qelizat që mbeten ushqimi i dobishëm dhe i freskët, i rraskapitur gradualisht dhe vdes, duke u bërë ushqim për parazitët.


Shkaqet e mëposhtme të parazitëve në trup - këto janë sëmundje të ndryshme që mbeten të patrajtuara. Për shembull, shumica e parazitëve të sulmojnë trupin në zero aciditetin e stomakut tonë. Në mjedisin acid të parazitëve normalisht nuk mund të ekzistojë dhe të shumohen, por kur aciditeti është zhdukur, ato krijojnë ambient më të favorshëm.

Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por ka shkaqet e parazitëve në trup, si përvojë në sistemin nervor. Stresi, ankthi, emocionet negative, nervozizëm dhe pikëllimin dhe zhgënjimin çojë në atë që trupi prodhon një hormon që shkatërron qelizat e quajtura trombocitet. Gradualisht pererodzhuyuchys, trombocitet janë parazitë dhe vrasin qelizat që përveç tyre ka në trup - qelizat e bardha të gjakut dhe qelizat e kuqe të gjakut. Më të prekur janë organet e brendshme - mëlçisë, veshkave, zorrë e vogël dhe të pankreasit.


Nëse ju jeni një tifoz i alkoolit të pijshëm të shpeshta, të jenë të përgatitur për faktin se trupi juaj do të parazitëve. Nuk ka rëndësi se për pije ju preferoni - verë ëmbëlsirë apo raki, birrë dhe kokteje alkoolike. Në pije moderne alkoolike përmbajnë një shumë të preservatives, ngjyra dhe aromat. Kjo aditivëve kimike që shkelin funksionin e organeve të brendshme dhe të shkatërrojë shumë njerëz që qelizat.

Nëse ju e dini dhe të ndiqni disa udhëzime dhe metodat e parandalimit të parazitëve në trup, ju mund të mbroheni prej tyre. Mjekët këshillojnë, së pari, nuk e abuzimit të alkoolit dhe drogës, për shkak se ata jo vetëm të kuruar sëmundje, por në të njëjtën kohë të dobësojnë sistemin imunitar.


Së dyti, nuk e bëjmë procedurën e tyre për të pastruar trupin tuaj nga brenda. Në qoftë se ju ndiheni keq, ju keni dyshime në lidhje me simptoma të caktuara, të konsultohen ekspertët. Pas kalimit të testeve, ju e dini diagnozën, dhe pastaj të përdorin trajtimin e duhur.

Së treti, nuk është e rekomanduar për të marrë një dush dy herë në ditë. Për të larë off natyrore "shtresë mbrojtëse të mjaftueshme larja, dush një herë në ditë, dhe duart e larë pas vizituar vende publike dhe WC. Përdorimi i përditshëm i soaps antibacterial mund të dobësojë shumë rëndë mbrojtjen tuaj natyrale, dhe kur në dorë nuk ka provuar pajisje të tilla, mikrobet dhe bakteret lehtë të hyjnë në trup, nuk përdoret për të mbrojtur veten.


Së katërti, përpara se të hahet fruta dhe perime nuk duhet të mbani ato në ujë të vluar për disa minuta. Larja mjaft nën ujë të rrjedhshëm. Vetëm ujë të valë do të shkatërrojë tërë vitaminë komplekse në përbërjen e tyre, dhe në këtë mënyrë të përfitojnë ju të merrni. Mos u mundoni për të larë frutave ujë me sapun. Për fat të keq, varg ofroi sot në tregje dhe supermarkete, ndërtesa kërkon trajtim të kujdesshëm, sepse për një afat-gjatë magazinimit mjeteve të përdorura shpesh të paligjshme. Por blerja e fruta dhe perime mund të jetë në tregje ku njerëzit shesin fruta nga kopshti i tyre, nuk trajtohen me qiri.


Njerëzit të cilët shpesh hanë miell dhe produkte të ëmbël gjithashtu mund të jetë e dëmshme për shëndetin e tyre. Dhe jo vetëm për shkak të rrezikut të fituar peshë. Të gjithë mjekët thonë se metodat dhe mënyra për të parandaluar parazitet, një dokument i heqjes dorë të produkteve, duke çuar në të fermentimit në stomakun dhe zorrët të tilla, ndihmon në ruajtjen e shëndetit dhe të mos provokojnë infektimi. Sa më pak të jetë e mundur që të përdorin në sheqer dhe maja gatim.

Ruaj veten nga emocionet e cila ju sjell frustrim dhe ndjenjat. Ndiqni gjendjen e tyre emocionale si me kujdes si pamja. Shmangni frustrimi dhe stresi, pakënaqësi nuk fshehėn dhe zemërimin, nuk e vë veten frikë. Mundohuni për të forcuar sistemin imunitar dhe shmangur ftohjet.


Në rast se ju ishin të dyshuar tashmë se dikush brenda ju sjell ndjenjë të pakëndshme, ecin testin. Sinjali i alarmit mund të jetë i nxituar, kruarje të vazhdueshme e lëkurës dhe anusit, skuqje dhe kruarje në mes të këmbëve me duart dhe këmbët. Duke vënë në dukje se ju keni ndonjë nga këto simptoma, të mbrojtur komunikimin e tyre me fëmijët dhe të gjithë të tjerët. Të gjitha parazitëve, duke përfshirë worms, transmetohet lehtë nga personi në person.