Metodat e kontrollit të dëmtuesve në shtëpi


Infeksioni me trupin e njeriut dhe metodat e kontrollit të kafshëve të egra dëmtuese - një temë që excites shumë. Në fund të fundit, të gjithë e dinë se prania e një personi nematodikeve (worms) mund të çojë në lloje të ndryshme të sëmundjeve. Ata mund të ndikojë në pothuajse të gjitha organet, sytë dhe madje edhe në tru, duke helmuar gjakun tonë dhe duke shkaktuar probleme serioze për shëndetin tonë. Mjekët zbuluan më shumë se 300 sëmundje të shkaktuara nga krimbat. Ajo është konsideruar se parazitëve të merrni në trupin tonë nëpërmjet pa i larë duart, ushqim, dështimi higjienës për të përmbushur, por shkaku kryesor i humbjes është reduktuar imunitetin, të tilla si funksion pengesë e trupit. Këto pengesa janë acid stomakut, enzimet speciale në zorrë e vogël dhe të mëlçisë. Në ditët e sotme veçanërisht e rëndësishme të dini metodat themelore të dëmtuesve të kontrollit, kështu që askush nuk mund të mburret një shëndet njëqind për qind dhe aftësinë për të në mënyrë të pavarur, pa drogë, për të përballuar me këtë sëmundje.


Metodat e përgjithshme për kontrollin e insekteve - është: tërësisht të larë fruta dhe perime sode apo sapun, për të shmangur trokitje e lehtë e ujit të pijshëm sa më shpesh të jetë e mundur për të larë duart tuaja, trajtim Antiparasitic çdo vit, të monitoruar shëndetin, të çojë një sistem imunitar normale. Ka shumë barna për të trajtuar, por konsiderohet metodat më të sigurta të kontrollit të kafshëve të egra dëmtuese në shtëpi.
Pronat forta anthelminthic kanë bimeve të tilla si dragua, karafil, myshk, ndarëse arra, fara kungulli, shegë, rrush të errët. Enemas shumë efektive të këtyre bimëve, të cilat nuk mund vetëm të pastër zorrët e parazitëve, por të shpëtoj prej toksinave. Megjithatë, bar nuk të shkatërrojë të gjitha llojet e parazitëve dhe vezët e tyre.


Një nga mjetet më të fuqishme të luftuar në shtëpi është kërpudha Chanterelle normale. Ata veprojnë në trup si një antibiotik, të cilat kanë anti-inflamator pronave që përmbajnë sasi të larta të vitaminës A. Ajo besohet se ky lloj i kërpudhave mund të shkatërrojë të gjitha llojet e krimbave dhe vezët e tyre që jetojnë në trupin e njeriut. Në krimba dhe krimbat substanca hynomannozы efekt të dëmshëm të përfshira në chanterelles. Megjithatë, ju duhet të dini se kjo substancë është shkatërruar në 400 gradë, kështu që temperatura e tharjes nuk duhet të kalojë 300 gradë. Ata ergosteroli ndodhet gjithashtu i pranishëm, pastrimin e mëlçisë dhe trametonolinova acid që ndikon viruseve të hepatitit. Kjo recetë është gatuar në shtëpi, të ju ndihmojë për të pastruar mëlçisë, krimbat dhe ekranit Giardia. Ne kemi nevojë për 10 g chanterelles thata, bluaj ato në një mulli kafeje, i hedh një përzierje e 150 ml vodka dhe këmbëngulin 10 ditë në temperaturë dhome, nxitje e përditshme.


Ajo duhet të jetë 10 gram chanterelles thata bluaj në një mulli kafeje, pastaj derdh 150 ml cilësi të lartë vodka dhe këmbëngulin 10 ditë në temperaturë dhome, nxitje e përditshme. Para përdorimit, tretësirë ​​duhet të dridhen dhe të marrin me sedimenteve 2 h. Litër. para gjumit. Kur trajtimi ynvyzyyah krimb duhet të vazhdojë 2 muaj në qoftë se ju vetëm duan për të pastruar mëlçisë - 1 muaj. Nëse ju doni për të pastruar zorrët e krimba, të dëbuar Giardia mëlçisë dhe gur, duhet të përzierje 80g pluhur vaj, raki dhe cilësi kos pi nga kjo përzierje në mëngjes në një stomak bosh. Procedura përsëritet 3 ditë rresht. Një trajtim javë të përsëritur të tërhiqet përfundimisht nga parazitët e zorrëve.

Hithër gjithashtu të ju ndihmojë të përballen me këtë sëmundje. Duhet të gërmoj rrënjët e bimëve të rinj (kur vetëm gjethet filluan të shfaqen nga toka). 1 tbsp rrënjë grimcuar pour 1 filxhan ujë të valë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta në një tenxhere smalt. Supë Insistojnë 02:00, peshqir mbështjellë ngrohtë. Fëmijët deri në 3 vjet për të bërë supë 1 lugë gjelle 3 herë në ditë për 20 minuta para ngrënies, gjatë - 2 lugë, dhe të rriturve - për të 3 tbsp Kursi i trajtimit 7 ditë. Pas një jave të acaroj përsëritet.


Një tjetër metodë e deworming është një trajtim të veçantë, e cila është mbajtur edhe në shtëpi në 3 fazat e 5 ditë. Me këtë trajtim duhet të jenë të përgatitur paraprakisht. Ju duhet të ulen për dy javë në një dietë vegjetariane dhe të përditshme kryejnë pastrimin enemas (1 lugë gjelle musht molle uthull, 1 lugë çaji kripë në 2 litra ujë). Për të dëbuar krimba për të pirë 2 lugë 04:00 raki, holluar 1: 1 çaj brewed fortë ëmbël. Në këtë kohë, parazitët uritur nga gypit biliare në zorrë, në kërkim të ushqimit. Atëherë ata marrin dehur dhe vidkriplyuyutsya nga muret e zorrëve. Pas një orë e gjysmë për të pirë një pastrues dhe të marrë tenxhere në të cilën për të pour 1 tbsp raki (për krimbat erdhi aroma e raki). Kursi i trajtimit (5 ditë) përsëritet pas 10 ditëve. Rezultati do të shohim gjatë procesit. Është gjithashtu e rëndësishme të dini se Kastrati dhe limon - për të helmuar krimbat, dhe ëmbëlsi - nga dieta kontrast.


Sa shpesh mund të hani grejpfrut, përtypet dhe gëlltitjes çdo kohë 2 fara fetusin. Në giardiasis, helmintiasis, toxoplasmosis, herpes duhet të përdoret pas mbledhjes. Shtrydhje dhe përzierje 4 lugë horsetail dhe nenexhik lë, 3 lugë fara kopër, rrënja e ëmbël e flamurit, carangth qumësht dhe barishte tansy, 2 tbsp dragua dhe 1 lugë gjelle karafil. Bimor mulli përzierje kafe të bluar dhe të marrë 1/2 lugë pluhur 3 herë në ditë për 45 minuta përpara se të hahet, duke pirë një gjysmë gotë me ujë të ngrohtë. Veç kësaj, të marrë 1 tabletë e acidit askorbik në çdo pluhur prites. Kohezgjatja e trajtimit të 30 ditë.


Për të dëbuar parazitëve do të bllokim me një hark. Pritini 1 kg qepë në feta dhe vendin në fund të enameled pan. Derdh ujë mbi 2 shtresa cm të qepëve, shtoni sheqer në shije dhe 1 tbsp mjaltë. Gatuaj gatim për ngrohje të ulët (kjo nuk duhet të jetë shumë e trashë). Merrni 2 tbsp. l. për shërim të plotë.