Lengjet vaginale grua të rritur


Trupi i femrës është aq e paparashikueshme që ndonjëherë ju nuk e dini se çfarë po ndodhte me të. Anullojë të gjitha në hormonet? Në një cikël të caktuar ditë? Në stres? Po, kjo ju ndikon në të vërtetë. Si rezultat, ka përzgjedhje të caktuar karakter. Disa prej tyre nuk duhet të shkaktojë shqetësim, të tjerët kërkojnë trajtim të menjëhershëm nga një specialist. Le të përballen me atë dhe ata që ishin dhe të tjerët. Flisni për shkarkimin nga vagina e një grua të rritur.
Normalisht në ndarjen e një gruaje shëndetshëm mund të jetë i pranishëm çdo ditë (muaji nuk merret parasysh). Ata zakonisht mukoide, transparente, pa erë. Me ndihmën e tyre, pastruar traktin gjenital. Një tjetër funksion i këtyre sekrecioneve - mbrojtëse. Mukusit parandalon infeksionin, e cila për disa arsye do të mund të hyjë në trup. Ju duhet të kuptojnë se numri i emisioneve dhe konsistenca e tyre ndryshojnë në varësi të ciklit. Për shembull, më afër ovulacionit nuk ka lënduar pad përditshme e disponueshme për shkak mukusit bëhet e trashë dhe më të bollshme. Gjatë kësaj periudhe të femrave të rritura rritur shanset e gjetjes shtatzënë - si natyra qëllim. Mukusit ndihmon spermës të arritur qëllimin më të shpejtë.Kjo është arsyeja pse momenti i lëshuar në mënyrë aktive dhe yndyrat. Nëse planet tuaja nuk përfshijnë shtatzënisë, në këtë periudhë sigurisht kontraceptivë Surf. Nga rruga, nëse ju "punës" mbi fëmijën, nuk do të jetë i befasuar shkarkimin bollëk pas raportit seksual. Sigurisht, ata janë të përziera me spermë. Ju menjëherë shkoi në dush? Pas një kohë, ju mund të identifikohen me një shpërndarje të caktuar (ndonjëherë të mprehtë) erë. Mos ki frikë, kjo është krejt normale. Vetëm vыmoysya të mira duke përdorur mjete të posaçme për higjienën intime. Ajo do të jetë mirë për ta kthyer këtë zakon! Sapun dries lëkurës, por shkumë të butë në bazë të acidit laktik delicately kujdesur për organet e rritur femra seksuale. Mos harroni se ju nuk duhet të marrë një dush pas seksit vetëm, por edhe në mëngjes dhe në mbrëmje çdo ditë.


Trupi i nënës ardhmen rindërtuar plotësisht, ndryshime hormonale në mënyrë të konsiderueshme, dhe është e mundur që ndarja do të jenë më të bollshme. Ky është një reagim ndaj rritjes së përqendrimit të hormoneve. Por mendje ju, natyra e shkarkimit nuk do të ndryshohet, mukusit përlotur pangjyrë dhe pa erë, pa acarim të lëkurës. Shtatzënë duhet të jetë jashtëzakonisht i vëmendshëm ndaj tij, për shkak se cilësia e shkarkimit për të përcaktuar nëse gjithçka është në rregull me fëmijën.

Nëse ju papritur të zbuloni gjurmët e gjakut, madje edhe të vogla, të jetë i sigurt për ta kthyer Ti gjinekolog. Gjakderdhje e rëndë që kërkon të menjëhershëm thirrje ambulancë! Nënat e ardhshme janë të prirur për të infeksioneve fungale, të tilla si mëllenjë (candidiasis). Shpesh ka iritim dhe djegur në buzët vaginë dhe gjenitale, përzgjedhja curdled. Kjo është shumë e pakëndshme, por për fat të mirë, ajo është e lehtë për të rregulluar. Faster Kthehu ti mjek dhe mos kandidojë sëmundje. Mendoni se në pozicionin tuaj nuk mund të mbajë trajtim shpejt. Ndoshta mjeku përshkruajnë krem ​​apo zgjidhje që ju do të përdorni nga jashtë, suppositories vaginale me një përqendrim të ulët të përbërës aktiv, por me një kurs më të gjatë aplikimit. Dëgjoni këshillën dhe të vazhdojë të jetë veçanërisht i vëmendshëm për të higjienës. Kjo ndodh se maja është rritur grua, nuk është e gjitha 9 muaj. Për fat të keq, të gjitha që ju mund të - është për të maksimizuar të lehtësuar gjendjen e tyre.


Dhe vetëm para lindjes përsërisin kursin me qirinj të infeksionit të fëmijëve nuk është kaluar në gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes. Gjatë shtatzënisë, ju ende mund të zbulojë disa lloje të zgjedhje. Mukusit bollshme tregon se qasja e punës. Pra shkon tape. Një tjetër shenjë paralajmëruese e dritës në vit fëmija - shkarkimi i ujit. Nëse flluskoj ia plas, ju do të ndjeni atë. Por nganjëherë pak ujë rrjedh. Në thelb ajo është një e qartë, të lëngshme pak rozë. Gjetur në diçka të brendshme si kjo? Në vend të shkojnë në spital!


Ju të jetë i habitur për të mësuar se gjakderdhje (menstruacioneve nuk e konsiderojnë!) Nuk duhet të shkaktojë shumë shqetësim. Sigurisht, në qoftë se ka pak para menstruacioneve. Diktim të vogël mund të jetë rozë dhe kafe. Ngjyrë turbullohen lidhur me oksidim dhe shkatërrimin e gjakut në vaginë, kështu që është gjithashtu mjaft e natyrshme.

Gjakderdhje Okolomenstrualnыe, nuk ka erë karakteristike, nuk kanë nevojë për qasje në një mjek. Si, në fakt, të vogla mezhmenstrualnye gjakderdhje që përkojnë me ovulacionit. Zakonisht ata janë gratë që janë të përdorimit të kontraceptivëve hormonal Spiralja (duke përfshirë brenda rrethit vaginale). Por situata meriton vëmendje. Gjakderdhje të rënda intermenstrual thonë se metoda e zgjedhur e kontraceptive nuk i përshtatet ty (të vogël të estrogjenit hormon, më shumë ndarje). Ju mund të keni për të përkohësisht vidyazykatysya këtë opsion dhe të provoni një tjetër. Natyrisht, nën mbikëqyrjen e një gjinekolog. Shkarkimi Pak a shumë të bollshme përgjakshme vaginale nuk kanë lidhje me menstruacionet, pothuajse gjithmonë tregojnë praninë e superioritet sëmundjes. Shpesh kjo erozioni ose adenomyozz (Endometrioza). Megjithatë, diagnoza e syrit askush nuk do të marrë.


Bëni një takim, të kalojë të gjitha testet dhe nëse dyshimet u vërtetuan, trajtimi mund të fillojë të punojë. Ju lutem, mos shtyrë edhe një javë! Bardhë ose të verdhë (ka edhe të gjelbër dhe gri) lengjet vaginale ndodh në infeksione të ndryshme gjenitale traktit. Shpesh kjo është për shkak të numrit të madh të baktereve dhe leukociteve (shkarkimit purulent), nuk ka arsye për të dyshuar sëmundje shumë të padëshirueshme. Zakonisht purulent shkarkimit nga trakti gjenital i shoqëruar me kruarje të fortë dhe parehati në zonën gjenitale, shpesh si dhimbje në bark ose mbrapa.