Vulvity ose inflamacion i vulvë


Vulvity ose inflamacion i vulvë gjetur inflamacion i rreshtim të organeve gjenitale femërore dhe këto janë mukoza e vaginës, klitoris, serbia vogla dhe të mëdha, dhe zona pubike.
Nëse vulvitis merr një kohë të gjatë, procesi i inflamacionit ndikon në gjithë bigëzim dhe madje ndikon në lëkurën e kofshës së sipërme.
Shkaqet inflamacion i vulvë të femrave mund të konsiderohet mikroorganizmave të ndryshme është klamidia, virus, gonococci, Escherichia coli, Trichomonas dhe madje bacil tuberkulozi.


Streptokoksike dhe vulvity streptokokut dhe ato të shkaktuara nga Escherichia coli, zakonisht në vajzat e reja dhe gratë më të vjetra janë në.
Vajzat zakonisht merrni të sëmurë në moshën 10 vjet, është për shkak të pronave mbrojtëse të vaginës, si në këtë moshë është ulur vetitë mbrojtëse të mjedisit vaginale në kohën mukoza membranës është shumë e hollë, mur mjedisi i vaginës ashpër alkaline vaginale dhe për këtë arsye të mbrojtura dobët sëmundjet ngjitëse.
Në një i ri vajzat e moshës shpesh vuajnë nga sëmundje të ndryshme të frymëmarrjes dhe angina, pasi ato mund të jenë të sistemit imunitar rritje e jashtëzakonshme gjatë kësaj periudhe është reduktuar për shkak se vajzat vulvitis mund të kombinohet me inflamacion të mukozës vaginale.


Vulvitis mund të jetë provokuar sëmundjet e lëkurës që rrjedhin prej saj ose të veshur me rroba shumë të ngushta, dhe vulvitis mund të paraqitet në pacientët me diabet mellitus, anemi, me hipo - dhe avitaminosis, si dhe rozchuhuvanni, skuqje pelenë, sidomos kur tepruar peshë, me ' janë acarim i brendësi të kofshët.
Përveç kësaj vulvitis mund të ndodhë në kundërshtim me higjienën personale, lëndime termike dhe mekanike, si dhe abrasions, dhe dëmtime të tjera rozchuhuvanni.
Shumë shpesh, vulvitis, shihet në vajzat që kanë macet dhe qentë, dhe shkaktuar nga krimb zorrësh është manifestuar në vajzat duket Mukoza itchy vaginale, duke rezultuar rozchuhy shfaqen dhe të fillojnë procesin inflamator.

Vulvitis mund të duket në rastin ku ka një çekuilibër në trupin e vitaminave, edhe shqetësuar funksion ovarian dhe çrregullime metabolike.
Vulvity, manifestuar në endoservicitis, andoksyte, endometritis, trashje, dhe në këtë mënyrë ka lengjet vaginale, ata të irritojë lëkurën dhe mukozën e jashtëm organe gjenitale, kështu që nuk vulvitis.

Vulvity primare janë të rralla, dhe kryesisht ato ndodhin me diabet sëmundje, dëmin termike dhe mekanike.

Simptomet kryesore është djegur dhe kruarje, ndërsa fillon, t'i shtyer, rritur nyjet limfatike inguinale, duke rritur klitoris mund të jetë shkarkimi i lëngshëm-purulent dhe nganjëherë fillojnë ulcerat.
Shumë shpesh vulvitis shoqërohet me dhimbje gjatë urinimit, nganjëherë mund të shoqërohet me dhimbje koke, ethe të subfebrile (37-38 dhjetor).
Nëse faza vulvitis bëhet kronik, ajo mund të duket kruarje dhe djegie, dhe parehati gjatë raportit seksual, në këmbë dhe drejtimin. Për vulvitov sëmurë duhet të respektojë higjienë të mirë personale dhe higjienës seksuale vëzhguar, përmirësimin e imunitetit, të shmangur ushqimet që shkaktojnë reaksione alergjike Mukoza të vulvës, normalizojë ushqimin me një mbizotërim të pasura me vitamina dhe produkteve të tjera të shëndetshme.


Moms duhet vaksinuar vajzat aftësitë gjenitale higjienike, pas bardhësi se ajo ishte e rehatshme dhe të pastër. Ndonjëherë pasojat mund të jetë bashkim vulvita e minora Labia në vajzave, një fenomen i quajtur synechia se në të ardhmen mund të ndikojë në funksionin seksual dhe pjellshmërisë. Vulvity mund të shkaktojnë formimin e polyps, lythat dhe dhëmbëza të vaginës.
Vulvita Diagnoza kryer për të sqaruar shkaqet e sëmundjes, patogjen dhe pastaj caktuar për trajtimin e duhur. Në procesin e diagnozës përfshijnë ekzaminimin e pacientit, provim gjithëpërfshirës, ​​ekzaminimin bakteriologjike të shkarkimit organe gjenitale të jashtme, në mënyrë që të paguajnë për studim nën mikroskop në një laborator. Gjatë diagnozën, gjaku e pacientit eshte testuar per pranine e diabetit, cystitis dhe sëmundje të tjera që shkaktojnë vulvitis.


Kujdes i veçantë është duke shqyrtuar gjinekolog vajzave e fëmijëve, dhe nëse është e nevojshme vahynoskopyya kryhet nëse ekziston dyshimi i trupave të huaja ekzaminim vagina kryera duke përdorur vahynoskopa, swabs atëherë vaginale marra në Bacterioscopic dhe analiza bakteriologjike, dhe në të njëjtën kohë të përcaktuar ndjeshmërinë ndaj antibiotikëve .
Nëse ju redukuar inflamimin e banjot vulvë bukur me infuzion me lule kamomil dhe pastaj lyej gjenitale krem ​​me vitaminë E dhe A, por sidomos në këtë rast ndihmon vaj buckthorn ose hips.

Ju mund të bëni një dush të infuzion i lë hithër, nëna dhe njerka, gjethe urtë, lisi leh, gjethe rozmarinë, gjethet dhe lulet e luleve Helichrysum dhe lule Mallow elderberry, të gjitha të përziera në pjesë të barabarta dhe derdh ujë të valë, pasi të gjitha nastoyitsya mund Bëni dush.

Trajtimi mund të bëhet në 2 mënyra, kjo është një efekt të drejtpërdrejtë në inflamacion dhe trajton për qëllim eliminimin e këtij vaginitis, endometritis, salpynohooforyt, endocervicitis diabet.
Të ndikojë direkt inflamacion, dush mund të përdoret yarrow, i urtë, kamomil, përdoret edhe një zgjidhje të permanganat kaliumi kalyya1: furatsillina 8000 dhe 1: 5000 Rekomando banjot e 2 herë në ditë. Përveç kësaj, vulvë duhet të aplikoni krem ​​ose chlorhexidine Beadyn, Levomekol, atëherë aplikoni solkoseryn (vaj) ose Actovegin, këto barna redukuar inflamimin mirë.