Herpes herpes gjenital herpes gjenital për buzët


Gjenital Herpesi gjenital herpes herpes në buzë, zakonisht shfaqet në mbaresa nervore ndijor dhe mund të depërtojnë në aparatin gjenetik të qelizave nervore dhe qëndron në trup për jetën, dhe ajo transmetohet me anë të kontaktit të drejtpërdrejtë, si dhe transferimin nga pikat ajrore .
Herpes gjenital (herpes, gjenital) herpes në buzë të hyjë në trupin e njeriut nëpërmjet traktit të sipërm respirator, gojën dhe organet gjenitale.
Pasi virusi herpes kapërcen indet pengesë, virusi fillon të përhapet përmes qarkullimit të gjakut dhe limfatike, dhe pastaj lëviz në të gjitha organeve dhe indeve të njeriut.


Kur virusi hyn në trup, sistemi imunitar fillon të përgjigjet për atë dhe në këtë mënyrë prodhon antitrupa specifike, ata fillojnë të bllokojnë grimcat virale që depërtojnë në gjak.
Më shpesh herpes gjenital (herpes, gjenitale), buzët zgjim në mot të ftohtë, në ftohjet e ndryshme, ndërsa mangësitë vitaminë, dhe në kohën kur herpes fillon të shumohen në qelizat epiteliale të lëkurës dhe mukozës, ka degjenerim dhe qeliza vdekje .


Shumë shpesh ka disa lloje të herpes, veçanërisht gjenital shpesh, Herpesi gjenital, apo buzëve quajtur gjerësisht "Ethet në buzë."
Një tjetër lloj i virusit është i lisë së dhenve ose pule li, dhe vetëm fëmijët janë të sëmurë, pastaj bëri një imunitet të fortë, dhe njerëzit në jetën e mëvonshme nuk vuan.
Kur virusi dhenve sëmundje është aktivizuar shpejt shumohet dhe aktivisht përhapjen indet e njeriut dhe nervore mund të shfaqen dhimbje të forta në prapa, fytyrë dhe supet, dhe një skuqje të lëkurës fillon të shfaqet.

Infeksioni me virusin herpes transmetohet zakonisht nga kontakti, duke përdorur sende shtëpiake, të ajrit - rënie nga dhe gjatë marrëdhënieve seksuale, dhe infeksioni mund të ndodhë duke u ngritur kur virusi është transmetuar transplacental.

Infeksioni me herpes nga personi i infektuar është në oralnohenytalnom apo kontakti seksual me një partner, është lloji i parë i virusit, ndërsa virusi i virusit të dytë të tipit transmetohet kryesisht nëpërmjet kontaktit seksual, dhe virusi hyn përmes thyer lëkurës dhe mukozës.

Kjo shpesh mund të preken nga herpes traktit optike, dhe vjen pezmatim nervi optik, Keratitis, iridocyclitis dhe phlebemphraxis.
Në sëmundjet e zgavrën e gojës mund të ndodhë malcim nullesh dhe stomatitit. Në sëmundjet e traktin e sipërm respirator, fjala "pectoris herpetike" është ndezur veshin e jashtme, shurdhim papritur mund të ndodhë, ka pezmatim i fytit dhe ndërpreu aparatin vestibular.

Manifestime të shpeshta të herpesit mund të jetë në lëkurë dhe mukozës membranat, është treguar në herpesit në buzë, fytyrë dhe organet gjenitale, më së shpeshti prek indet mucous e organeve gjenitale femërore dhe në këtë mënyrë mund të zhvillohet horyonyt, endometritis, HSV - infeksion, vaginitis, amnyonyt, dhe shkelje metroэndometryt Funksionet gjenitale.

Me depërtimin e virusit në sistemin kardiovaskular mund të ndodhë myocardiopathy, miokardit dhe sëmundjeve të tjera që rri arteriosklerozës. Kur virusi herpes burrat e infeksionit mund të zhvillojnë uretritin, prostatitis shpesh ndikon në spermë.
Virusi Herpes mund të infektojnë traktin gastrointestinal, sistemin limfatik, sistemin nervor qendror, dhe në këtë mënyrë vjen ndryshim psiko-эmotsyanalnыe si skizofrenia, depresioni dhe fenomeneve të tjera.
Për të shmangur herpes kontraktuese, mbi të gjitha, është e nevojshme për të vëzhguar higjienës, për të shmangur kontaktin me njerëz të cilët kanë vëzhguar manifestimet e jashtme e herpes, dhe për të shmangur marrëdhëniet seksuale rastësor, duke pasur parasysh se virusi herpes lehtë mund të transmetohen përmes buzët, duart dhe pjesët e tjera trupi.


Virusi më shpesh prek njerëzit me imunitet të ulur, kështu që ju duhet të kujdeset për përmirësimin e imunitetit.
Nëse një person është i infektuar me herpes, ai ka nevojë për të parë një mjek, dhe për të luftuar këtë sëmundje duhet vidyazykatysya e zakone të këqija, është pirja e alkoolit, pirja e duhanit, për të mos përdorur kafe, por për të forcuar prodhimin e pranimit vitamina-që përmban, e cila përmban vitaminë A, E , C dhe element gjurmë zinkut.
Në të njëjtën kohë duhet të shmanget dridhura dhe goditje ngrohjes, pasi këto fenomene janë shpërthimet shkaku i herpes.

Në manifestimet e para të herpes të dobishme për të marrë TEAS bimor që përmbajnë plep veshkave dhe Aspen, herbs acaroj, gjethe delli, trumzë, nenexhik dhe lule Hypericum.
Rezultate të mira për parandalimin dhe trajtimin e herpesit, janë produktet e bletari është mjaltë, polen, Ambrosia, pelte mbretërore. Rezultate të mira japin forcim të trupit, masazhet, Aromatherapy, reflexology, heqjen e sistemit imunitar dhe mbron trupin.

Treat herpes ointments të ndryshme, zgjidhje, krem, sprays dhe agjentët antivirale si эpyhen, holepyn, tromatadyn, tryyodrezortsyn, oksolin, pentsyklovyr, interferon, gossypol, aciklovir, dhe medikamente të tjera.

Shpesh e përdorur për të trajtuar resorcinol herpes, peroksid hidrogjeni, dhe diamanti gjelbër si mjet të jashtëm.
Për trajtimin e herpesit përdorura dhe mjetet juridike popullore, të cilat përfshijnë ekstrakte të lule meadowsweet, kumak, vjollcë trengjyrësh, bimeve medicinale urtë, këto barëra dhe lule të insistojnë në vodka dhe lyej vendin e lënduar.

Lyej spote lënduar mund të jenë vajra bredhi, krem ​​kamomil, balsam vaj esencial limoni dhe vajra të dëllinjë.
Veçanërisht e rëndësishme të dini se çdo person që dikur i infektuar me virusin herpes, zgarë ti do të jetë, kështu që edhe e infektuar duhet të monitorojë imunitetin e tyre dhe të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme, vetëm herpes nuk do t'ju shqetësojë.