Kryqëzim gjirit


Sëmundje, e cila karakterizohet nga formimi i Nyje dendura të consolidations në gjoks, e quajtur një kryqëzim mastopathy (lokal). Së bashku me të përhapur, kjo është një lloj i subjekteve beninje. Nyje ndodhin shpesh në të dy gjinjtë dhe mund të ketë dy lloj të shumta dhe të vetme.
SimptomatSimptomë kryesor i mastitë fokale janë të mëdha dhe nyjet me konturet e qarta. Ato ndodhin në gji dhe zakonisht nuk shkaktojnë dhimbje. Dhimbje në njësitë dhe ozyvayutsya në sup ose në krah, mund të paraqiten para menstruacioneve, por intensiteti i tyre është shumë më e ulët se sa, të themi, forma përhapur e mastitit. Para se shtohet menstruacioneve gjirit, bëhet pak më shumë në madhësi, dhe çdo kontakt të shoqëruar nga ndjesi të pakëndshme. Në kancerin e gjirit nuk është një ndjenjë e shurdhim, ndjeu dukshëm në mungesë bra. Me kalimin e kohës, dhimbja shkon larg dhe pacientët qetësuar. Dhe për arsye të mirë: kjo është ajo që është simptomë shqetësuese mastopathy nyjore.Përcaktoni praninë e nodules gjirit mund të prekin - është më mirë për të bërë pas fillimit të muajit të rënies dhe uljen ënjtje dhimbje. Ajo duhet të kihet parasysh se në pozicionin e shtrirë vulat nyjor nuk janë Preket fëmija - ky është sindromi negativ i Koenig. Në kontakt hetim mund kanceri vetëm të prirur.

Në zhvillimin e nyjeve Inflamacioni i gjirit mund të sinjalizojë shkarkesë nga dalë e konsistencës të ndryshme. Numri i shkarkimit varion nga pikat e veçanta që shfaqen pas një ngjeshje të rëndësishëm për shkarkimin intensive. Prania e inclusions të gjakut mund të tregojë se gjirit gunga shkon në një tumor malinj.


Ndonjëherë një grua nuk ka treguar veten në ndonjë nga shenjat e mësipërme, por, megjithatë, sëmundja përparon. Kjo situatë vetëm do të zbulojë rastin e saj dhe vëmendjen e grave për shëndetin e tyre.

Në këtë rast, do të jetë veçanërisht e dobishme njohuritë sëmundje të lidhura dhe sfond të ndryshimeve në gji. Pacientët shpesh raportojnë dështimet në ciklin hënor dhe çekuilibër emocional, vjen në depresion. Gjithashtu mund të ndodhë probleme me konceptimin dhe shtatzënia.
Trajtimi mastopathy nyjore
1. Trajtimi kirurgjik është vend vыsechenyy me shqyrtimin e tij të mëvonshëm histologjike. Teknologjia e heqje të pjesshme punuar mjaft dhe priren të jenë gjatë operacionit nuk ndodhin. Nëse pas komplikime kirurgji u ngrit, pacienti mund të shkarkohet nga spitali ditën e ardhshme. Kjo grua emërohet terapi anticancer, si dhe masat për immunomodulimi dhe të pastër. Kjo është për shkak se kirurgu nuk heq shkakun e sëmundjes, dhe vetëm të rezultojë në një nyje.


2. hormonale mastitit fokale trajtimi konservativ është duke marrë drogë sintetike. Megjithatë, efektet anësore të hormoneve që janë pjesë e androgens, progestogjenet, si dhe antyэstrohennыh dhe antyprolaktynovыh droga lejojnë mjekët të përdorin këtë metodë rrallë. Shumica preferojnë metoda jo-hormonale.

3. Pacientët janë ofruar një sërë masash jo-hormonale. Ai përfshin fizioterapi. Well-themeluar përdorimin e mjeteve juridike homeopatik dhe shtojcave dietik përdorim. Vëmendje e veçantë i është kushtuar ushqimin organizuar si duhet.


4. Nëse ka pasur sëmundje të gjirit gunga, trajtimi është e rekomanduar për mjetet juridike popullore. Agjentët anticancer janë tretësirë ​​e celandine, dhimbje koke, Aconite dhe kërpudha. Mos harroni nevojën për përdorimin e immunomodulimi dhe pastrim. Në të prekur zonën e imponuar kripë dhe balte pako dhe përmban urina dhe barishte toksike. Trajtimi duhet të shoqërohet nga një terapi qetësues qetësues, krijimin e kushteve të anti-stres. Pas trajtimit kërkohet komente vjetor gjinekologu dhe mammologist.