Kontraceptive hormonale për gratë


Vajza fillon të periodat XXI ndonjëherë në 12-13 vjet dhe 16 vjet shpesh kalon abortit. Gratë përballen me infeksion dhe sëmundje, e cila e madhe-gjyshja e tyre nuk e dinë. Endometrioza është një sëmundje përdoret për të quajtur murgeshat që ai u takua gratë që nuk jetonin jetën seksuale. Dhe tani ne diagnostikojnë atë edhe në vajzat e reja. Gruaja moderne lind më pak të jetojnë më gjatë. Si rezultat, më shumë të ngjarë që të ketë fibroids, Endometrioza, tumoret ovarian, origjinës beninje dhe kancerit të gjirit.
Kontraceptive hormonale për gratë mjekët promovohet si një zgjidhje për këto probleme. Ata pushojnë ovulacionit mujore dhe krijon mundësi për vezoret pushimi, e ashtuquajtura psevdoberemennost. Përveç kësaj, kontraceptive hormonale me estrogjenit, switching ovulacionit, mbajnë aksioneve e vezëve një grua - potencialin e saj riprodhues. Dy çështjet kryesore që kanë të bëjnë gratë në lidhje me këto fonde: ata nuk do të më bëjë jopjellor dhe nuk e prishin pamjen? Shumë kanë frikë se pas heqjes së artificiale hormonet trupi nuk mund të prodhojë vetë (vidvykne) e saj.


Kjo nuk është e vërtetë në qoftë se prodhimi u ndal e hormoneve të saj, gratë kanë qenë shenja të mungesës së pas heqjes së tableta (simptoma të menopauzës të tilla si mungesa e zgjatur e menstruacioneve, flashes nxehtë, etj), por kjo nuk është vërejtur. Më të shpeshta, sidomos në para 1-3 muajve të pritjes: diktim gjakut dhe gjirit bllokimi i qumështit. Rrallë ënjtje, vjellje, dhimbje koke, ulur epsh.

Rritja e koagulimit të gjakut, komplikime kardiovaskulare, thromboembolism deje, patologji të mëlçisë. Rreziku është shumë e ulët - në lidhje me një grua në 10.000 dhe kjo është më e lartë tek gratë pas 35 vjetësh. Kur këto simptome sa më shpejt të jetë e mundur është e rëndësishme për të parë një mjek: përparim gjakderdhje më shumë se dy muaj, dhimbje barku ose gjoks, dhimbje koke, edemë, skuqjen e lëkurës, inflamacion të mishrat (duke marrë drogë prohestahensoderzhaschyh). Hormonet - kimikatet që trupi prodhon për të kontrolluar punën e agjencive të ndryshme.


Kontraceptive hormonale - ilaçe kontraceptive me efekt të mirë yyazytsirnist bëhet shtatzënë, ndërsa duke marrë ata afër zeros. Ka efekte të tjera terapeutike. Në vendin tonë janë shitur pa recetë në Shtetet e Bashkuara dhe në Evropën Perëndimore - vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Estrogjenit dhe progestogen - dy hormonet femërore që janë pjesë e kontraceptivëve. Coca - kontraceptive të kombinuara me gojë, kontraceptiv hormonal më popullore në botë. Shiten në formë të pilulës, ciklet e marra - për shembull, 21 ditë, pastaj një pushim për 7 ditë, ndërsa ajo vjen reagim menstrualnopodobnaya. Koka ndryshojnë në numrin e estrogjenit - nga nyzkodozyrovannыh (20 MMG) të lartë të dozimit (30 MMG). Më pak estrogjenit, efektet anësore më pak.


Menstrualnopodobnaya Reagimi - të shkurtër (një ose dy ditë) neryasni dhe gjakderdhje pa dhimbje ndodhin gjatë pushimit shtatë-ditore në marrjen e kontraceptivëve hormonal. Saws mini - kontraceptive oral përmbajnë vetëm progestogen. Ata nuk kanë efekte anësore të estrogjenit, siç rekomandohet për gratë pas 35 vjet për gratë dhe gratë me contraindications të estrogjenit. Disavantazhet kryesore - diktim të paparashikueshme dhe të ulur epsh.

Përparime gjakderdhje - diktim. Një nga efektet më të zakonshme dhe të pakëndshme anësore në gjashtë muajt e parë të marrjes së kontraceptivëve (sistemi kryesisht prohestahensoderzhaschyh mini-pi "Mirena"). Parashikohet se kur ata fillojnë dhe kur mbaroi, është e pamundur që shkakton siklet (gjak - mjedisin ideal për zhvillimin e baktereve në vaginë, reduktuar cilësinë e jetës seksuale).


Amenorrhea - Mungesa e menstruacioneve për më shumë se gjashtë muaj. Pothuajse gjithmonë ndodh pas përdorimit të zgjatur kontraceptivëve prohestahensoderzhaschyh. Pas periudhave të ndërprerjes dhe aftësinë për të bërë përsëri shtatzënë në një - tre muaj. Kontracepsioni Emergjent - pilula (Postinor dhe эskapel) duhet të miratojë sa më shpejt të jetë e mundur pas marrëdhënies së pambrojtur, brenda 72 orëve. Që përmban një dozë ngarkimin e hormoneve - në normale KOKah është shpërndarë për 21 ditë. Mos përdorni më shpesh se një herë në vit.