Serotonin hormon lumturi dhe endorphins


Lumturia - kjo është vetëm një reaksion kimik në trupin tonë që lind për shkak të hormoneve të veçanta. Ndjenja e kënaqësisë pakufi - një zinxhir kompleks të proceseve biokimike të kontrolluara "hormone lumturisë".
Serotonin hormon lumturi dhe endorphins - dy substanca kryesore që ndikojnë në disponimin tonë.
Këto hormone na japin një ndjenjë të butësi, euforisë dhe efekt qetësues në sistemin nervor. Ata gjithashtu të veprojë si një person i matur në situata ekstreme. Lirimin e hormoneve uplifting, dulls dhimbje dhe lodhje kusht.Serotonin
Serotonin - një element aktiv i grupit të amineve biogenic sintetizuara kryesisht në indet e tretjes dhe të sistemit qendror nervor, në trombocitet; shërben si ndërmjetës në disa synapses dhe zhvillimit të disa reaksioneve alergjike. Ajo dërgon informacion nga një tru në një zonë tjetër dhe ndikon në shumë procese të tjera në trup, ndikojnë në qelizat që janë të përfshirë në humor, temperatura, gjumit, oreksit, dëshirës seksuale, kujtesën dhe aftësinë e të mësuarit.

Serotonin është gjithashtu në gjendje të ndikojnë në funksionimin dhe funksionimin e muskujve, endokrine dhe sistemet kardiovaskulare. Studimet tregojnë se serotonin mund të luajë një rol në formimin e qumështit të gjirit.A hormon i prodhuar nga gjëndrës pineale nga triptofanit amino acid. Është e nevojshme për sintezën e diellit, në fakt, ditë, kështu qetë ne jemi në një humor të mirë. Kjo shpjegon procesin e njohur depresionin dimrit. Rrit nivelet e serotoninës në momentet e lumtura dhe të zvogëlohet gjatë Depresionit.
Mungesa e serotonin iyazytsirno mund të ndikojë në disponimin. Serotonin krijon një ndjenjë të kënaqësisë, heq stresin. Arsyeja yyazytsirno, një pjesë e vogël e qelizave të trurit që janë përgjegjëse për formimin e serotonin, si dhe mungesa e receptorëve, serotonin prodhohet mund të pranojë dhe mungesa e triptofanit - një amino acid që është themeli i serotonin.


Antydepressyvnыe droga që rrisin nivelin e serotoninës, duke rritur numrin e neurotransmitters të lëvore cerebrale dhe nuk lejojnë depresioni të përparojë. Por ende nuk ka mendim të caktuar që ky deficit i serotoninës shkakton depresion, ose anasjelltas, depresioni shkakton uljen nivelet serotonin.
Studimet tregojnë se nuk është në proporcion të produkteve të konsumuara që ndikojnë në sasinë e serotonin. Megjithatë, ka ushqyesve dhe ushqime që mund të rrisë nivelin e triptofanit.


Karbohidrate të pasur ushqim aktivizon insulinë. Pasi të hahet karbohidratet pasuruar, triptofanit mbetet në gjak, kështu që lehtë hyn në tru, duke serotonin nivelet rritet. Konvertuar në serotonin, triptofanit ndihmon vitaminë B6.
Reagimi për të ulur serotonin në gratë dhe burrat janë krejtësisht të ndryshme. Prerje skemë Serotonin dy gjinitë punojnë në të njëjtën mënyrë, megjithatë, serotonin është aplikuar - në mënyra të ndryshme. Është vërtetuar se bashkëveprimi i serotoninës dhe hormoneve seksuale femërore mund të ndikojnë në disponimin në ditët para menstruacioneve apo menopauzës. Në njeriun ekziston një nivel i vazhdueshëm i hormoneve seksuale rreth moshës së mesme, dhe numri i tyre është zvogëluar dukshëm.Endorphins
Endorphins janë formuar në gjëndrra e hipofizës dhe të sistemit nervor. Ata janë të njëjta renditen si "hormon i lumturisë." Bashkuar me receptorët të veçanta, ato të përshpejtojë impuls nervore në qendrën e kënaqësi, të vendosura në tru dhe kanë veprim morfynopodobnыm, si dhe të përfshirë në rregullimin e metabolizmit dhe të ndikojnë në proceset e imunitetit që kryejnë një rol të madh në mekanizmat e gjumit dhe kujtesës trajnimi.

Ndjenja e gëzimit, butësi dhe energji - një pasojë e aktivizimit të endorphin qendër nervore në tru. Rastësisht, një parim i ngjashëm i veprimit të ngjashme me drogat. Arsyeja është e thjeshtë: Formula endorphins ngjashme me morfinë. Një sasi të mjaftueshme të endorphins, vыrabatыvayuschymsya trupi, e bën një njeri i fortë, energjik, i lumtur, i qëllimshëm.

Vënë re se hormonet endorphins janë formuar dhe në arritjen e suksesit. Kur të keni arritur një qëllim të caktuar, ose dalje nga situata e vështirë trupi është një shpërblim në formën e emocioneve pozitive. Por faji anasjelltas, pengon lirimin e "molekulave të gëzimit."

Zhvillimi Shkelja e "hormoneve lumturisë" në shumën e kërkuar nga pesha mund të ndodhë për shkak se: infektive, sëmundjet virale dhe endokrine, si dhe i ashtuquajturi sindromi i lodhjes kronike. Për shembull, në qoftë se një gjë e vogël perceptuar kauzën për pikëllimin dhe mjegulle, humor të keq gradualisht bëhet normale për një person dhe ai e merr përdorur për të jetuar me përmbajtje të ulët të këtyre hormoneve.

Rritja e endorphins ndihmon ushqim e shijshme, aktivitet intensiv fizik, seksi, ultravjollcë. Shtatzënia i jep një grua një ndjenjë të lumturisë gjatë gjithë nëntë muaj, lirimin e endorphins pik deri në momentin e lindjes. Por duhet theksuar se të gjitha këta faktorë nuk janë drejtpërdrejt të prodhojë эndofryn, por vetëm të stimuluar shfaqjen e këtij hormoni.

Përqendrimi i serotonin dhe endorphins në trup rrit qeshura dhe artet.
Dielli dhe uji, ajri i freskët të pastër, sport, qeshur, ushqim e shijshme, puthje të dashurin e saj dhe surprizë e këndshme, të gjithë atë, nuk ka dyshim, jo ​​vetëm një humor të mirë dhe pozitive që është brenda secilit prej nesh, si dhe një premtim i shëndetit të mirë dhe jetëgjatësi.