Diagnoza dhe trajtimi i cysts ovarian
Për të diagnostikuar kist ovarian, metodat e mëposhtme:
Inspektimi i kryer mjeku gjinekolog; gjatë gjinekologu tillë inspektimit është në gjendje për të zbuluar praninë e siklet në bark të ulët apo të zbulojnë rritjen e madhësisë së shtojca.
Ultrasonografia (USG), e cila sot konsiderohet e përdorur më shpesh dhe efektive metodë për zbulimin cysts ovarian, veçanërisht në prani të transabdominal dhe transducers Transvaginal. Kjo metodë mund të besueshme dhe plotësisht të painlessly të zbuluar praninë e sëmundjes dhe monitorimin e rrisin ose zvogëlojnë tumor.


Kur komplikimet e sëmundjes vendosur pasme birë shkop vaginale - përdorin këtë metodë ndihmon të zbuluar praninë e gjakut ose lëngjeve të tjera në zgavrën e barkut.
Një metodë shumë efektive për diagnostikimin cysts ovarian laparoscopy njohur gjithashtu, kjo metodë gjithashtu ndihmon për të kuruar sëmundje (për më shumë detaje, shih Mjekimi). Pas procedurave të analizës (cysts kapsulë) janë dërguar në laborator patologjike, ku ekspertët kryejë një diagnozë të plotë, duke përdorur për këtë qëllim mënyra të veçanta ekzaminimin mikroskopik dhe pikturë.

Identifikimi praninë e sëmundjes gjithashtu ndihmojnë shënuesve tumor (shënuesit e keqdashje tumorit) dhe gjak.
Të gjitha rastet përfshijnë analizën e detyrueshëm të hemoglobinës dhe të koagulimit të gjakut. Neoplasms malinje apo pastërtia ndihmon të përcaktojë oncomarker AK-125. Rritja përmbajtjen e saj tek gratë sinjalizon praninë e tumoreve malinje, sidomos periudha premenopausal. Unë duhet të them se në gratë e reja të shkaktojë përmbajtjen në rritje të shënuesve tumor mund të jetë inflamacion i shtojca, Endometrioza dhe tumoreve tjera beninje në vezore. Për këtë arsye, zbulimin e njëkohshme e tumoreve ovarian dhe nivele të larta të AK-125 nuk është dëshmi e tumoreve malinje.

Teknika të tilla si rezonancë magnetike (MRI) dhe tomography llogaritur (CT) mundësojnë operacionet për zbulimin e tumorit pastërtinë, për të përcaktuar saktë vendndodhjen, madhësinë, përbërjen, formën, përmbajtjen, ndikimin e saj në organet fqinje.
Miratimi i një test shtatzënie, në mënyrë për të përjashtuar rastet e shtatzënisë ektopike.
Metodat e trajtimit të cysts ovarian
Karakteristikat e trajtimit të cysts ovarian janë përcaktuar nga faktorët e mëposhtëm:
mosha e pacientit;
Simptomat;
rreziku i tumoreve malinje;

nevoja për të ruajtur aftësinë për të pasur fëmijë.
Trajtimi konservativ i cysts ovarian pa kirurgji është përdorur vetëm në mungesë të komplikimeve (qelbëzim, varfëri, cysts këputje, etj) Në përgjithësi, mjeku përshkruan monofaznыe pacientit dhe kontraceptivëve bifaze orale. Gjithashtu përshkruar vitamina A, C, E, B6, B1 në disa raste efekt të mirë është përdorimi i barnave homeopatik dhe akupunkturë. Gratë që janë mbipeshë zakonisht përshkruajnë Balneotherapy, terapi dietë dhe terapi fizike për të normalizuar peshën e trupit.

Monitorimi për trajtimin e cysts ovarian me anë të ultrazërit, në rast të dështimit të trajtimit është operacioni.
Kirurgjisë është trajtim më të zakonshme dhe efektive për cysts ovarian. Para së gjithash, ekzaminim histologjik zbuloi natyrën e tumoreve, pastërtia e saj është themeluar, atëherë operacioni është për heqjen e tumorit.
Metoda e heqjes së tumorit nga laparoscopy ka disa avantazhe. Mendohet se laparoskopija në çdo rast është i pamundur në praninë e kancerit ovarian. Nëse ndonjë dyshim duhet të jetë bërë e tumorit me cilësi të lartë e kombinuar laparotomy me shqyrtimin urgjent histologjike gjatë operacionit. Megjithatë, sot në shumë spitale, dy ruse dhe të huaja, ndoshta e laparoscopy.

Ka disa lloje të operacioneve në trajtimin e cysts ovarian:
Cystectomy - heqjen e tumorit pa lëndime të indeve të shëndetshme të vezores.
Në këtë rast, mjeku tërësisht pastron cysts kapsulë pa ndikuar inde të shëndetshme. Ndërsa vezore ruhet. Pas një operacioni të prerë zarubtsovuyetsya vezore dhe vezore përsëri të gatshëm për të funksionuar. Sa më e madhe tumori, aq më pak mbetet në vezore e indeve të shëndetshme. Kjo do të thotë se madhësia e tumorit varet nëse funksioni vezore si duhet në të ardhmen apo jo.

Pykë heqje e vezore. Ky operacion është heqje e cysts ovarian në formën e një pykë (këtej emri), duke mbajtur një ind më pak shëndetshëm ovarian se gjatë kystэktomyy.
Largimi i vezoreve (ovariectomy) ose heqjen e mitrës (adneksэktomyya).
Një biopsi e vezore. Në disa raste kur ekziston dyshimi i një formacion malinje, për të analizuar nevojën për të marrë një mostër e indeve të një vezore të shëndetshme. Për këtë qëllim, biopsi ovarian është kryer (dmth heqjen për analizë të mëtejshme të pjesë të dyshimtë të vogël të indeve vezore tjetër).

Unë duhet të them se mutsynoznыh, dermoydnыh dhe endometrioid cysts përdoren vetëm kirurgji.
Kur komplikimet e sëmundjes nevojë për ndihmë kirurg, kështu që paraqitja e papritur e dhimbje akute në bark të ulët duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
Në fëmijët, kalimi i moshës riprodhuese dhe heqje ovarian është kryer me ruajtjen e zonave të paprekur. Gjatë hysterectomy premenopausal bëni (hysterectomy), së bashku me heqjen e shtojca ose ovaryoэktomyyu (heqja e vezoreve). Kirurgjisë mund të bëhet si metodë tradicionale dhe duke përdorur endoscopy. Pas operacionit, pacienti nevojë për trajtim tonik.