Sëmundje të gjirit në gratë


Fibroadenoma - jo pasojat e mastitit. Ky tumor beninj nuk është kërcënuese për jetën, por ende nuk yyazytsirnist se ajo mund të degjenerojë në kancer nga uyazyka nëse fibroadenoma nuk është i angazhuar dhe "veshin" e saj vite të gjata dhe shumë. Shumica fibroadenomas hequr kirurgjike. Le të flasim për sëmundje të gjirit tek gratë.
Sëmundje Fibrocystic gjirit është fokale dhe përhapur. E para - një lloj i qelizave që mund të ndihen të vetmuar ose kur shihet mjeku. Në gjithë gjëndrës përhapur është më e dendur, grimcuar, kodrinore. Ky lloj i mastitë është i lidhur me atë se si një grua ndjen veten. Nëse ju shpesh Pashkëve, të shqetësuar apo pa, nervor, sëmundje të drejtë atje. Stresi - tokë pjellore për mastopathy përhapur. Por unë e di se gratë që kanë arritur vetëm të tërheqë veten së bashku atë mastopathy vylikovuvaly pa kirurgji.Çfarë duhet të bëj? Mundohuni të eliminuar nga stresi jetën tuaj (ose jo në mënyrë të shpejtë se ata nuk përgjigjen), të mësojnë për të zotëruar mendimet tuaja, vidyazykatysya pirja e duhanit, alkoolit, të mbajtur gjoksin nga lëndimeve të ndryshme (edhe shtënë të rastit në gjoks në transportin publik mund të shkaktojë sëmundje) Mëso të duash veten para se të shkojnë në shtrat për masazh gjoksin. Së fundi, lavdërojnë gjoksin e tij! Si rezultat i kësaj, trupi do të përgjigjet me mirënjohje. Ndryshimet hormonale (data e fillimit të ciklit menstrual, lindjes, kohëzgjatja e gjirit të ushqyerit e fëmijës) gjithashtu kanë ndikim në zhvillimin e mastitit. Vini re se sa më gjatë një gji gruaja ushqen fëmijën, më të ulët rrezikun e gjirit.


Gratë lindin me një cist në CAN gjirit. Kjo nuk e dëmton shtatzaninë. Por le të shikoni mjeku në gjendjen e mureve të kist. Është e dëshirueshme që ata ishin të sheshtë dhe të qetë. Pas lindjes, fëmija vërtetë kist mund të zhduken. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që një grua nuk mund të kujdesen më shumë për shëndetin e gjirit. Kist mund të shfaqen në çdo moment. Sepse ju vazhdoni xhingërima nervor tezgë, dhe e gjithë kjo - tokë pjellore për zhvillimin e sëmundjes. Prandaj, unë të adresuar të gjitha gratë të kujdesen për veten e tyre. Analizuar atë që ju hani. Në trup duhet të vijë mjaftueshme proteina, yndyra, karbohidrate, minerale. Refuzoj mish nuk rekomandoj, por peshku më të mirë. Bëni masazh të rregullt të gjirit për veten tuaj, ose le të njerëzit të ju ndihmojë, partnerin. Shkencëtarët japonezë kanë treguar se porositë e tilla hormonet e lumturisë, dhe gjendja e gjirit përmirësuar dukshëm.


Cili është ndikimi në trupin e femrës dhe, në veçanti, në zhvillimin e cysts gjirit, mastopathy për të siguruar barna kontraceptive? Pilula kontraceptive - është hormonet. Dhe si çdo hormonet, dhe ata mund të sjellë përfitime dhe dëmet. Lindjes së pari përdorimi i zgjatur i këtyre tabletave (8 vjet ose më shumë) rrit rrezikun e kancerit të gjirit. Pas dorëzimit të rrezikut të tillë nuk (ose më poshtë) është. Natyra organizuar trupin e një gruaje të përkryer dhe të ndërhyjë, prishin pilula e tij hormonal bilancit të paktën lehtë. Përjashtim është e lejuar, kur hormonet janë të nevojshme në një trajtim të shkurtër.


Dhimbja para menstruacioneve mund të jetë mjaft normale, gjirit ashtu si të përgjegjshëm për sindromi premenstrual. Është koha trupi pastrohet, përditësuar, ndryshimet ndodhin, dhe gjoks përfshirë në mënyrë aktive. Megjithatë, ajo mund të jetë një manifestim i sëmundjes, ndoshta - mastitit. Për të kuptuar pse, ju duhet të kalojnë testet, të shkojnë nëpër ultrazërit dhe kontaktoni mammologist.

Kist nuk është një contraindication në rritje të sauna. Por në qoftë se ju jeni një dashnor i pohlestat fshesë veten në dhomë me avull, për të shmangur gjoks. Watch për ethe, mos harroni se dush - është jo vetëm përfitimet, por edhe stresit në trup. Nëse kist është i madh, procedurat dush të përshtaten me kujdes.