Trajtimi i trichomoniasis të grave dhe burrave


Trichomoniasis - një infeksion parazitare e rrezikshme por shërueshme krejtësisht të shpëtoj nga simptomat e kësaj sëmundjeje mund të jetë në shtëpi duke përdorur barëra, douches dhe metoda të tjera. Si mund të bëj? Lexoni artikullin e sotme tonë.
Trichomoniasis - një infeksion seksualisht të transmetueshme, e cila është një protozoa përgjegjësi, të vendosura kryesisht në vaginë ose rreth uretrës. Sëmundja shkakton Trichomoniasis vaginale (Trichomonas vaginale), i cili zakonisht infekton organet gjenitale të femrave, por raste të sëmundjes janë diagnostikuar në meshkuj dhe në fëmijë. Trichomonas kanë një madhësi të vogël, kështu që pa shumë vështirësi kaluar nëpër indet vaginale në uretrës, duke rezultuar në dhimbje dhe plagë të pashëruara të shfaqet.Sëmundje të shkaktuara nga Trichomonas vaginalis, rrallë diagnostikuar sepse simptomat e saj ngjajnë shenja të sëmundjeve të tjera seksualisht të transmetueshme. Megjithatë, për shkak të trajtimit të njerëzve Trichomoniasis të thotë që ju nuk do të vetëm të shpëtoj nga ky parazit, por tërësisht të pastruar trupin tuaj.

Përmbajtje
 • Shkaqet e sëmundjes

 • Simptomat


 • Simptomet e Trichomonas vaginalis në gratë

 • Simptomat në meshkuj Trichomonas


 • Efektet e trichomoniasis nevylikuvanoho

 • Trajtim


 • Ulur dush

 • Douching

 • Mbylljen

 • Aloe

 • Purslane


 • Parandalim


 • Shkaqet e sëmundjes  Trichomoniasis është klasifikuar si një sëmundje seksualisht të transmetueshme, rreziku i infektimit nga këto protozoa parazitare është shumë e lartë në rast të marrëdhënie të pambrojtur me sëmundje amtare. Infeksionet antiprotozoale ndikojnë pothuajse 174 milion. Njerëzit në mbarë botën, duke e bërë këtë sëmundje një nga sëmundjet më të zakonshme seksualisht të transmetueshme.
  Vaginal Trichomonas janë identifikuar në 14% - 60% të meshkujve të cilët kanë pasur marrëdhënie seksuale me partnerë të infektuar. Në të njëjtën kohë, në qoftë se një bartës ishte një njeri i trichomoniasis, përqindja e femrave të infektuara shkonin nga 67% në 100%. Në këtë moment nuk është e qartë se pse femrat infektohen më lehtë dhe burrat më të shpejtë. Besohet se lëngu në gjëndër prostatës ka zink dhe substanca të tjera që pengojnë rritjen e mikroorganizmave protozoa (dmth, nuk i japin Trichomonas zhvilluar).

  Për fat të keq, seksi nuk është vetëm infeksion shkaku, siç mund thjeshtë të hyjë në trupin pas peshqir përdorimit person ose banjo të përbashkët të infektuar. Prandaj, kjo sëmundje shpesh ndodh në fëmijët, në qoftë se njëri prind është i infektuar me trichomoniasis. Falë Zotit, kjo sëmundje mund të shërohet shpejt.

  Simptomat  Shumica dërrmuese e njerëzve të infektuar me trichomoniasis nuk e vërejnë asnjë simptomë. Megjithatë, në qoftë se ju ndiheni asnjë simptomë, kjo do të thotë se kanë kaluar 28 ditë që kur, si Trichomonas vaginalis depërtuar trupin (për shkak se aq shumë kohë është e nevojshme për maturimin e plotë të parazitit).

  Simptomet e Trichomonas vaginalis në gratë • Zgjedhja porosi (shkumë, me ngjyrë të verdhë dhe blu);

 • Kruajtje vaginale;

 • era nga vagina;

 • dhimbje gjatë urinimit


 • Megjithatë, 1/3 e femrave nuk e vërejnë shenja të dyshimta.

  Simptomat në meshkuj Trichomonas • Siklet në uretrës;

 • Dhimbje me urinim;

 • dhimbje dhe ënjtje në scrotum


 • Në fëmijët, sëmundja mund të jetë asimptomatik, por në qoftë se ju keni një familje njerëz të infektuar kanë nevojë për të shëruar të gjithë familjen, duke përfshirë edhe fëmijët.

  Efektet e trichomoniasis nevylikuvanoho


  Edhe pse protozoa Trichomonas nuk mund të shkaktojë ndonjë simptome, është e rëndësishme që pas çdo marrëdhënie të pambrojtur të bëjë testin për sëmundjeve ngjitëse seksuale. Nëse Trichomoniasis është infektimi nuk trajtohet, ajo rrit yyazytsirnist lindje të parakohshme në gratë shtatzëna dhe gjithashtu dobëson membranën e mitrës, e cila është një pengesë natyrale kundër shumë infeksioneve. Në burra, Trichomoniasis rrit yyazytsirnist prostatitis.
  Këtu, siç u tha në emisionin e famshëm televiziv "Jeto shëndetshëm!" Për Trichomonas:  Trajtim


  Për të gjithë ata që dyshojnë nëse ju mund te kuroje Trichomoniasis, ne përgjigje: përdorimin e mjekësisë tradicionale mund të shpëtoj pothuajse çdo sëmundje, dhe kjo është konfirmuar nga miliona njerëz në të gjithë globin. Si për të bërë atë - lexoni më poshtë.

  Ulur dush


  Dush sitz është një mënyrë e thjeshtë për të hequr inflamacion të vaginës tek gratë, të shkaktuar nga trichomoniasis. Me përdorim të rregullt, ata ishin krejtësisht të eliminuar parazitin nga trupi dhe pastruar gjakun. Kështu, ne mund të sigurojë sukses një trajtim efektiv në shtëpi është shumë e lirë. Në fazat fillestare të trajtimit Trichomoniasis duhet të zgjasë 7 ditë, duke - 21 ditë. Dush sitz duhet të bëhet çdo ditë, mundësisht në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat.

  Kohëzgjatja sitz dush duhet të jetë 10-20 minuta, dhe temperatura e ujit - 38-42 gradë. Ne duhet të jenë të kujdesshëm si ujë shumë të nxehtë mund të shkaktojë djegie. Nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, ju mund yndyrat para krem ​​dush ose vazelinë. Tubs ulur nuk rekomandohet për gratë shtatzëna dhe fëmijët e vegjël.
  Pra, për t'u përgatitur për banjot ulur për trajtimin e trichomoniasis përdoret zakonisht tërshërë kashtë, leh lisi, lë thupër, horsetail bar, nenexhik.
  Por përbërës kryesor i çdo dush sitz është ende një nenexhik, pasi ajo lehtë depërton në lëkurë, heq Trichomonas dhe soothes membranat mukoze inatosur në zonën gjenitale. Ajo është gjithashtu e dobishme për të bërë banja bollgur me sanë. Nëse ju nuk mund ta gjeni atë, ajo është e kënaqur përshtatshëm kokërr (vetëm cilësi më të lartë).

  Në rastin e trichomoniasis në meshkuj të rekomandojë këtë përzierje bimor:

 • Birch lë - 100 g

 • Mint lë - 100 g

 • Letër horsetail - 100 g

 • Lulet e kamomil - 100g

 • Tërshërë hay - 100g


 • Si për të përgatitur: të gjitha kullosa përzierje tërësisht. 5 lugë përzierje pour 3 litra ujë dhe ziej për ngrohje të ulët për 5 minuta, cool supë në një temperaturë prej 42 gradë, derdh në një tas dhe të ulet në të, duke e kthyer batanije lartë ose peshqir (të ujit nuk ftohur në mënyrë të shpejtë).
  Në rastin e trichomoniasis në gratë mund të përgatisë dush sitz në bazë të vajrave esenciale:


 • pemë çaji vaj - 6 pika

 • Vaj mirre - 4 pika


 • Si të përdorni: këto vajra duhet të dalë 2-3 litra ujë të ngrohtë (42 ° C) dhe të ulet në një pellg të mbushur me këtë ujë.

  Douching


  Trajtimi i trichomoniasis vështirë të imagjinohet pa douching (ato zbatohen, natyrisht, vetëm në femra). Për të gjitha llojet e lavazheve vagjinore vaginale dhe ujitje janë të bimëve të ndryshme - leh lisi, kamomil, Calendula etj Ne do të përshkruajnë më efektiv të tyre.
  Douching zierje e leh lisi
  Si të gatuaj: 1 lugë gjelle copëtuar leh lisi pour 1 filxhan ujë dhe vlim për 5 minuta. Le të qëndrojë për 15 - 20 minuta dhe tendosje. Supë është holluar me temperaturë të ujit 37 ° C në raport 1: 1. Ujitja duhet të jetë 2 - 3 herë në ditë. Nëse ju bëni këtë procedurë çdo ditë, ju edhe mund te kuroje Trichomoniasis kronike.

  Douching yasnotkoy
  Me Trichomonas mund të trajtohen duke përdorur një të vdekur-hithër. 2 lugë lule të këtij barishte për të derdh 300 ml ujë të ngrohtë. Nxehtësia një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes shumë të ulët për 3 - 5 minuta. Lejo supë të mbush për 15 minuta dhe tendosje. Përdorimi për douching 2 - 3 herë në ditë. Ky trajtim duhet të vazhdojë për 2-3 javë.
  Mac dhe yarrow
  Trajtimi Trichomonas përzierje e lulekuqe dhe milfoil edhe jep rezultate të mahnitshme, veçanërisht në qoftë se ju keni gjetur Trichomoniasis kronike. Pra, ju duhet të:


 • Fushë Poppy - 20 g

 • Lule yarrow - 20 g


 • Si të gatuaj: 1 lugë gjelle e përzierje barishte pour 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë nën mbulimin për 15 minuta, pastaj tendosje. Përdorin atë për douching infuzion 2 - 3 herë në ditë, dhe pas javësh të trajtimit të trichomoniasis të japë rezultate.

  Mbylljen


  Mbylljen është veçanërisht e efektshme në trajtimin e trichomoniasis kronike, pasi herbs do të veprojë në nivel lokal gjatë gjithë natës, ndërsa ju mbani tampon në vaginë. Mos harroni të vënë në bedsheet natës panevojshme, sepse tampon mund të del në shesh dhe të lënë njolla në lavanderi. Për këtë qëllim, ju mund të përdorni rondelë konvencionale.

  Mbylljen Propolisi
  Fakti që Propolisi mund te kuroje Trichomoniasis, nuk ka dyshim as Naturopaths apo mjekët. Pra, kjo metodë është e përshtatshme për të dy burrave dhe grave (madje edhe shtatzëna) si Propolisi tolerohet me lehtësi nga trupi pa shkaktuar ndonjë acarim apo alergji.
  Pra, recetë për gratë: të marrë 20 gram të Propolisi, derdh 200 ml ujë dhe përzierje është ndezur në një banjë me ujë në një temperaturë prej 40C. Kjo do të thotë napë propytыvaete dhe vënë tampon në vaginë gjatë natës. Skema trajtim është: 2 javë vënë tampona çdo natë, pastaj një tjetër javë - në një ditë, dhe brenda dy muajve të bërë një mbylljen e një herë në javë. Kjo metodë e trajtimit mund të kombinohet me çdo receta popullore.

  Formulë burrat: ashtu si propolis holluar me ujë në një raport prej 1:10 dhe një lloji kateter, në formën e nxehtësisë në uretrës. Mbani Propolisi për aq kohë sa të jetë e mundur, pastaj me kujdes larë me ujë të uretrës. Trajtimi Skema: Javën e parë të vënë një kateteri tri herë në ditë, javë e dytë - një herë në ditë (mundësisht në kohën e gjumit), dhe brenda një muaji duke bërë këtë procedurë një herë në javë. Së shpejti ju do të vini re se ju trichomoniasis nuk vuan.
  Mbylljen e bimëve
  Në trajtimin e trichomoniasis janë përdorur shpesh tampona nga infusions bimor dhe decoctions. Për shembull, ju mund të përdorni këtë recetë:


 • Kamomil - 30 g

 • Hithër lë - 30 g

 • Salvia officinalis Lë - 30 g

 • Grass knotweed - 30 g

 • Oak leh - 30g


 • Si të gatuaj: 4 lugë përzierje pour 1 litër ujë. Kjo është e gjitha që ju duhet për të vlim për 15 minuta dhe le të qëndrojë për 15 minuta. Tendosje, pastaj njomet shtupë garzë bimor dhe e vënë atë në vaginë për 30-60 minuta. Kjo procedurë e bën dy herë në ditë.
  Për të trajtuar Trichomoniasis mund dhe duke përdorur mbledhjen e tillë bimor:

 • Oak leh - 10g

 • Lulet e mallow zezë - 15 g

 • Lule kamomil - 20 g

 • Sage lë - 20 g

 • Lë arrë - 20 g


 • Përgatitja dhe përdorimi. 2 lugë barishte pour 1 litër ujë të vluar, le të qëndrojë për 15 - 20 minuta, pastaj thahet. Përdorimi për mbylljen e vaginës 2 herë në ditë, trajtim të vazhdojë për disa javë (deri për të përfunduar zhdukjen e simptomave).
  Trajtimi i trichomoniasis mund dhe këtë supë:

 • Lë arrë - 20 g

 • Lulet e mallow zezë - 20 g

 • Magnolia lë - 20 g

 • Lule kamomil - 20 g

 • Rhizome pechornyka - 20 g


 • Përgatitja dhe përdorimi: 1 lugë gjelle e përzierje barishte pour 2 - 3 gota e ujit, të sjellë një çiban kodrina dhe le vlim nën kapak për 10 minuta. Drain. Përdorimi për mbylljen e 2 - 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit të vazhdojë për të paktën 1 muaj.
  Mbylljen e qepë dhe hudhër
  Healers tradicionale ofrojnë për të trajtuar Trichomonas vaginale në gratë që përdorin përzierje qepë-hudhër. Kjo është një mënyrë mjaft agresive, por ajo i jep rezultate të shpejta. Prandaj, ju duhet të përzierje qepë copëtuar dhe hudhër në pjesë të barabarta, të përfundojë të gjitha në napë dhe vihet në vaginë. Të mbajë një shtupë për 2-3 orë, pastaj të mbajë ujë për ujitje ose infuzion të ngrohtë e kumak. Trajtimi vazhdoi një javë. Meshkujt mund të këshillojë fërkim jashtëm përzierje qepë-hudhër në një zonë të uretrës. Ne gjithashtu rekomandojmë disa karafil hudhër shtesë të marra brenda për të pastruar gjakun.

  Aloe


  Aloe jep rezultate të shkëlqyera dhe të shpejtë në trajtimin e trichomoniasis, pasi kjo bimë ka efekt antibacterial, anti-inflamator dhe astringent. Ju thjesht mund të përdorni brenda çdo mëngjes dhe 1 lugë gjelle lëng aloe, dhe ju mund të përdorni këtë fabrikë si suppositories vaginale. Për këtë fletë është prerë në copa të vogla, hiqni lëkurën e sipërme të ashpër dhe të injektuar në natës vaginë. Ky trajtim mund të eliminojnë Trichomoniasis edhe në fazat e avancuara.

  Purslane


  Shpëtoj ndihmë Trichomoniasis dhe purslane. Për këtë qëllim, 100 g të bimëve copëtuar derdhur 05 litra alkool të pastër dhe të insistojnë në një vend të errët dhe të ftohtë për 2 javë. Pastaj merr 20 pika tretësirë ​​të alkoolit 3 herë në ditë para ushqimit.

  Parandalim


  Mënyra më e sigurtë për të shmangur përhapjen e sëmundjeve, infeksioneve seksualisht të transmetueshme, përfshirë trichomoniasis - është maturi nga seksi rastësor apo marrëdhënie monogame me një partner të shëndetshme.
  Një tjetër element i rëndësishëm në parandalimin e infeksionit janë të higjienës personale dhe seksit të sigurt. Sidomos të rëndësishme janë të dhënat e mëposhtme:

 • përdorimi i qëndrueshëm i kondomave latex;

 • kujdesen për higjienën, duke shmangur përdorimin e peshqir njerëzve të tjerë dhe liri krevat;

 • shmangur not në banjë të pista, pishinë;

 • shmangur overcooling e trupit (si bakteret më shpesh zbatohet në një trup të dobësuar);

 • veshur të brendshme pambuku (brekë në materialet artificiale me bakteret rriten më shpejt);

 • shqetësim për pastërtinë e tualet në shtëpi;

 • kujdeset e sistemit imunitar.