Shkaqet kruajtje lokale dhe përgjithësuar


Në jetën e secilit prej nesh kishin sëmundje, manifestimi kryesor i të cilit ishte kruarje. Dikush shkoi menjëherë te mjeku, dhe dikush u përpoq për të trajtuar veten. Por në çdo rast, me shfaqjen e këtij simptomë të pakëndshme menduar, çfarë arsye çoi në faktin se ai u shfaq. Ky artikull përqendrohet në atë që mund të quhet shkaqet lokale dhe përgjithësuese kruar të sëmundjes, të cilat mund të çojnë në to. Por në fillim pak në lidhje me atë që ndodh kruarje.
Llojet kruhet
Ka dy lloje - lokale dhe përgjithësuar.


- Lokal është kruarje që ndodh në çdo fushë të caktuar të trupit.
- Përgjithësuar ose totale - gjithë trupi itches.

Llojet e pazakontë e kruar:
Lartësia e lartë. Ka një kategori njerëzish, e cila rritet në një lartësi prej 10 mijë. Metra shkakton kruarje.
Uslovnoreflektornыy. (Mnemodermyya). Kjo ndodh në njerëz gjatë në përmendjen e thjeshtë të tipit emocional ose të parazitëve morrave.
Kruarje opioid. Ata janë duke vuajtur varur më "intravenoz" marrë drogë opioid.
Akvahennыy. Kjo ndodh pas kontaktit të lëkurës me ujë.

Kruhet ndodh kur undressing në një dhomë të ftohtë apo hipotermi, ashtu-quajtur "alergji të ftohtë."

Kruhet mund të jetë në familje, sidomos "alergji të ftohtë" dhe akvahennoho kruarje, por para se të bëjnë këtë me mjekun përfundim duhet të shqyrtojë të pacientit, për të përjashtuar të gjitha arsyet të tjera për të cilat mund të shkaktojnë kruamje gjithë trupin.

Kruajtje në mëshirë të fatit është:
Sharp. Kjo ndodh ashpër, në rritje me një ritëm të shpejtë. Më shumë karakteristikë e reaksioneve alergjike dhe infeksioneve.

Kronike. Nuk dëshiron me sa duket asnjë arsye të dukshme. Intensiteti i saj rritet ngadalë muaj. Më shpesh tregon praninë e sëmundjeve të rënda të organeve të brendshme.

Shkaqet kruajtje lokale kruhet
- Sëmundjet e lëkurës: zgjebe, morrat, manifestimet e lëkurës e reaksioneve alergjike. Sa për zgjebe, ajo është bërë në vitet e fundit gjithnjë e më shumë të përballet. Pse është e vështirë për t'iu përgjigjur.
- Kruarje në lëkurë e kokës mund të shkaktohet nga seborrhea me vaj ose psoriasis.

- Kruajtje lokale Interdigital mund të shkaktojnë kërpudhat (atlet).
- Planus liken (psoriasis) shpesh shkakton kruarje lokale në pllaka psoryatychekyh arsimit.
- Urtikaria. Mund të shkaktojë kruarje si lokale dhe të përgjithësuar. Çdo gjë varet nga zona e lëndimit.
- Kruajtje lokale mund të shkaktojë agjentët kimikë (kimikatet shtëpiake dhe substanca të dëmshme industriale), stimuj mekanike dhe termike (ftohtë, ngrohje) që ndikojnë në lëkurë.

- Kruajtje lokale në bigëzim mund të jetë për shkak të sëmundjeve metabolike (përdhes), diabeti, mëllenjë, vaginitis alergjik, vaginitis tsytolytycheskom. Kruhet në klitoris dukje me asgjë lidhur - një shenjë e hershme të sëmundjeve tumorale të aparatit gjenital femëror.
- Kruarje të lëkurës përreth anusit - një shenjë e rritjes së hemorroide. Në fëmijët, një simptomë e infektimi parazitare - Enterobiasis.
- Fyell e këmbës Kruhet ndodh në sëmundjet e gjymtyrë të ulëta (venat me variçe, edemë e origjinës kardiak).


Kruarje e pergjithshme ose totale: Shkaqet
- Diabetes. Në këtë sëmundje mund të kruhet si lokale dhe të përgjithësuar.
- Verdhëz. Zhvilluar nga stanjacioni, rritja e acidit bile dhe bilirubin nivelet.
- Funksion jonormal mëlçisë. Cerozë e mëlçisë.
- Sëmundje të veshkave në kundërshtim me funksionet e tyre. Shkaku në këtë rast është rritja e komponimeve të azotit, dhe përzgjedhja e tyre nëpërmjet lëkurës me djersë.
- Sëmundjet të sistemit të gjakut dhe limfatik (sëmundje Hodgkin).

- Sëmundje tiroide.
- Proceset neoplastike në traktin gastrointestinal.
- Kruhet me origjinë qendrore. Ka për shkak të stresit fortë psikologjik (akute ose kronike). Për shembull, nga një frikë të fortë të zgjebe kontraktuese apo morrave të kokës (vetë-hipnozë).
- Shkelje e sistemit nervor lidhur me zhvillimin e dystonia vegjetative-vaskulare. Kjo pruritus përgjithësuar ka një tipar karakteristik - ajo sezonale (pranverë dhe vjeshtë).
- Një kruarje vjetër njeri. Shkaku i saktë i këtij lloji të pruritit përgjithësuar nuk është themeluar. Në mesin e ekspertëve ka një perceptim se ajo ndodh në moshën mosfunksionim të mëlçisë. Përveç kësaj, ju nuk mund të injorojë faktin se me moshë lëkura bëhet e thatë dhe e ndjeshme ndaj patogjene. Të dhjamor dhe djerse gjëndra janë më keq, duke çuar në zhvillimin e shpejtë të llojeve të ndryshme të stimujve.

- Kruajtje përgjithësuar mund të shkaktohet duke marrë medikamente të caktuara (aspirina, acid nikotine).

Ka udhëzime të përgjithshme, në vijim të cilat mund të dobësojnë kruarje lokale dhe përgjithësuar.

- Normalizimin e ushqimit. Hiq nga dietë e kripur, djegëse, enët djegëse. Çaj i fortë, kafe, alkool - është e rekomanduar që të përmbahen nga marrja e tyre.
- Duke marrë medikamente të caktuara do të zvogëlojë simptomat e pakëndshme të tilla si kruarje dhe për të përmirësuar gjumin. Ky mjekim ilaç popullore: motherwort, Valerian.

- Antihistamines dhe kalcium. Ndihmë e mirë në rast të kruhet ishte për shkak të një reaksion alergjik.
- Jodi është shumë i mirë për pruritit pleqërie.
- Banje Deti dhe banjot me herbs zbut lëkurën itchy dhe për të hequr.
- Duke u mbështetur në vajrat më të mira të lëkurës ose zgjidhje që përmbajnë hormonet dhe antihistamines.

Siç mund ta shikoni, kruajtje përgjithësuar si dhe lokal është gjithmonë një simptomë e një sëmundje. Prandaj, paraqitja e një duhet të shihni një mjek dhe të testohen. E vetmja mënyrë për të identifikuar shkakton kruarje dhe të kryejë masa për të eliminuar ato.