Menopauza në gratë


Kripa e tepërt e mban ujin në trup. Thjesht hiqni shaker kripë nga tabela pak. Ne inkurajojmë gratë vidyazykatysya ushqim takeaway, snacks kripur dhe ushqime komoditet, dhe të përdorni për gatim në vend të hudhër kripë dhe seasonings perimeve. Le të flasim për menopauzës tek gratë!
Studimet tregojnë se marrja kafeina është i lidhur me shpeshtësinë e flashes nxehtë. Kjo stimulator promovon ankthi, nervozizëm, disponimin. Përveç kësaj, ajo depletes rezervat në trupin e vitaminave B, të cilat mund të çojë disa gra gjatë menopauzës në probleme serioze. Ne rekomandojmë për të reduktuar futje e kafeinë, por më mirë - vidyazykatysya mjaft të ngushtë. Reduktimi mprehtë në dozë simptomat kërcënuese tërheqjes nervozizëm dhe dhimbje koke të tilla, kështu që edhe pse hulumtimi është ende në vazhdim, disa mjekë kanë besim në aftësinë e disa ushqyesve të privojnë shumë gra të problemeve që lidhen me menopauzë. Ja se çfarë ata rekomandojnë.Alkooli-lan trupin e vitaminave B, dobëson aftësinë e mëlçisë metabolize hormonet dhe mund të përkeqësojnë flashes nxehtë. Abuzimi i alkoolit gjithashtu çon në osteoporozën, i cili tashmë kërcënon gratë në menopauzë. Nëse ju nuk mund të bëjë pa alkool, të përpiqen për të kufizojë një ose dy porcione në javë. Më shumë fruta dhe perime. Bimëve të freskëta janë plot me vitamina, minerale të vlefshme. Përveç kësaj, ata janë të larta në fibra dhe të ulët në yndyrë, kështu që, duke preferuar perime dhe fruta, ju podstrahuete veten nga fituar peshë - problemet tipike të grave në menopauzë.


Gratë japoneze dhe amerikane në mënyrë të ndryshme të tolerojë menopauzë që padashur të fillojnë të mendojnë se këtë lloj të fshehtë fshehur. Në Japoni, duke ngrënë më pak proteina të kafshëve dhe më shumë perime, konsumojnë pak yndyrë dhe shumë ushqime soje, të tilla si tofu. Një sojë është e pasur me të ashtuquajturat phytoestrogens - substancat që imitojnë disi efektin e hormoneve femërore. Në gratë japoneze në çdo nivelet e estrogjenit të moshës më të ulët se gratë amerikane. Në fillim kemi menduar gjë nyzkozhyrovom dietë fibër pasur. Megjithatë, duket një rol më të vogël e luajtur nga konsumi i phytoestrogens.


Në grua e Lindjes së Largët konsumon çdo ditë një ose dy servings e tofu (Japoni 75-100 g), soje ose qumësht soje. Kjo do të thotë rreth 35 mg phytoestrogens. Nëse jeni të rrënuar nga flashes nxehtë dhe djersitje natën, hormonet dhe të bëjë nuk doni të provoni phytoestrogens highly recomend. Kjo në asnjë mënyrë të lënduar. Fasule soje, duke përfshirë, dhe të vërtetë çdo perimet janë të sigurta, ushqyese dhe të dobishme ose, madje as që vuajnë nga flashes nxehtë.