Fillimin e grave menopausal rritur


Besohet se plakja e sistemit riprodhues të grave fillon edhe para se gruaja ka lindur, dhe vazhdon deri menopauza duket për të reduktuar stokun e follicles në vezore. Ky është një proces i gjatë, dhe simptomat e saj të parë mund të duket dhe të rritet, zakonisht 40 vjet. Së pari, ulur aftësinë për të krijoj dhe të mbajnë fëmijë, atëherë është në rënie e funksionit hormonal ovarian, menstruale shkurtuar, dhe atëherë të ndaluar krejtësisht. Normalisht kjo ndodh në moshën 45-55 vjeç, të qëndrueshme ndërprerjen e menstruacione në 40-45 vite është konsideruar në fillim të menopauzës. Në qoftë se ju të ndaluar menstruacioneve në gratë më të rinj se 37-40 vjet, flasim për menopauzë të parakohshme. Arsyet janë mjaft të ndryshme, dhe disa prej tyre mjaft të pazakontë. Le të flasim për temën e menopauzës tek gratë të rritur.


Phthalates - kimikatet që janë pjesë e shumë bukuri-fondeve mund të provokojë një menopauzë të hershme grua në moshë madhore. Phthalates mund të rrisë rrezikun e kancerit, diabeti, obeziteti, të rritur nivelin e hormoneve femërore në djemtë e trupit. Tani shkencëtarët kanë treguar se këto substanca të çojë në çrregullime në sistemin riprodhues të grave të rritur, sidomos në vezore. Pas shqyrtimit përmbajtjen e phthalates në gjak dhe urinë e 5700 grave, studiuesit bënë një vëzhgim shqetësuese.

Në grave të rritur me nivele të larta të këtyre substancave menopauzës ka ndodhur 23 vjet më parë. Phthalates shumë bojra gozhdë, llaqet, shampoos flokët, antiperspirants, parfume, kremra hidratues dhe krem ​​dhe kozmetike sunscreen. Gjithashtu, phthalates mund të gjenden në shumë produkte plastike. Shmangni ato që përfshijnë klorid polyvinyl. Etiketat e phthalates janë treguar si më poshtë: DBF, DHP, DEPH, DINP, DNOP, DBP dhe defektet e lindjes.


Më të rrezikshme prej tyre - DEPH dhe DBP.
Përmbajtja në trupin e dy llojeve të PFC - perfluorocarbons dhe perftordekalyna - shkakton menopauzë të hershme në femra. PFCs - është Kozmetikë Oxygen përbërësit aktiv. Ata janë komponimet tretur gazrave nga transporti oksigjenit ato thellë në lëkurë më shpejt se kozmetikë konvencionale. E mëparshme kërkimore dhe teste në kafshë kanë treguar se PFCs shkelin sistemin endokrin. Sa më i lartë niveli i PFCs në gratë, prodhimi më inhibited e estradiol femra hormoneve. Dhe kur figura e tij bie në një nivel të caktuar është arritur menopauzë. Por kanë të njëjtën procedurë efekt duke përdorur oksigjen injectable? Kur terapi oksigjeni, ozoni aplikohet përzierje gazi, dhe jo oksigjen të pastër. Në Mezoterapia është një metodë - karbok-symezoterapyya.


Në raste të tjera, oksigjen dhe ozoni janë përdorur. Struktura e injeksioneve nuk përfshijnë PFC, vetëm vitamina, antioksidantë, acid hyauloronovaya dhe peptides anhioprotektory - të gjitha këto substanca janë të mira për të lëkurës. Dashamirët e desserts - gjithashtu në rrezik. Marrja e tepruar e sheqerit çon në ndryshime metabolike dhe hormonale tek gratë. Ndër pasojat e kësaj mund të jetë një menopauza e hershme. Mos harroni se është rritur konsumi i sheqerit të çon për të fituar peshë dhe në zhvillimin e shumë sëmundjeve - endokrine, kardiovaskulare dhe të tjera. Lartë Përmbajtja minerale në dietë, kjo do të duket, vajra bimore dhe peshk, si dhe entuziazmin e tepruar për sportet provokojnë fillimin e menopauzës të hershme. Përqendrimet e larta në dietën e këtyre produkteve rrit rrezikun e plagë atij menopauzës me 15%. Megjithatë, pyetja se si acide yndyrore polyunsaturated të ndikojë në sistemin riprodhues, deri më sot mbetet e hapur.