Siklet nga dalë e nënës


Problemi më i zakonshëm ndodh në nënat lactating me nipples: ata bëhen të kuqe dhe të dhimbshme. Kjo dukuri është e shpeshtë dhe e qartë: lëkura rreth nipples coarsens gradualisht, dhe përfundimisht një simptomë të ngjashme do të zhduket. Afërsisht të njëjtën gjë ndodh me fillestar violinistë apo Kitaristë, trajnim në fillim të cilëve pobolyuyut gishtave. Gjëja kryesore në këto kohë - të drejtën për të vënë fëmijën në gji. Fëmija nuk duhet vetëm të kapur dalë gojë, por areola e - atëherë ajo nuk do të dëmtojë atë, mishrat e ashpër. Le të flasim për ndjenjat e pakëndshme në nipples pleqsh nënat.


Shkaktojë siklet dhe të çara në nipples. Zgjidhjen e problemit të ndihmojë krem ​​të veçanta mjekësore përdoren menjëherë pas të ushqyerit. Para se të thotë vakt tjetër që ju duhet të hiqni me kujdes me një shtupë pambuku. Kjo është e mjaftueshme për shkak se të gjithë përbërësit e krem ​​është absolutisht i padëmshëm për fëmijën. Nëse dhimbja është shumë i fortë, fëmija mund të ushqehet nëpërmjet një bllok të veçantë silikoni.

Laktacionit Kriza - një mungesë e përkohshme e qumështit - atje janë pothuajse të gjitha gji gratë janë zakonisht në 1, muajin e 3-të dhe të 6-të të laktacionit dhe zgjat nga 2 deri 5 ditë. Fëmija zhvillon befas, nevojat e tij janë në rritje të shpejtë, dhe trupi është nëna nuk ka kohë për ta që të përshtaten në çast dhe prodhon qumësht në të njëjtin vëllim. Fëmija nuk është i uritur, por duke treguar pakënaqësi. Shumë nëna të reja në këtë situatë shpejt dhe të fillojë të duket artificiale përfundojë fëmija ushqyerit përzierje. Dhe për arsye të mirë, sepse për të rritur prodhimin e qumështit, vetëm duhet të vënë më shumë fëmijë në gji. Mekanizmi i ngushtë është e thjeshtë: më shumë fëmija do të stimulojë gjoksin, aq më shpejt nënat e trupit të kuptojnë se sot duhet të prodhojnë më shumë qumësht se dje. Një tjetër tip: në kohë krizash laktacionit nevojë për më shumë të pijë, duke përfshirë bimor. Zierje kostum nga anise për fëmijë në gji, trumzë, qimnon, ca balsam, oe limon, halehy, kopër. Këto barëra përmbajnë substanca që rrisin sekretimin e gjëndrrat e qumështit (performanca e tyre është i krahasueshëm me efektin që prodhojnë Hormoni dhe oxytocin).


Laktatsyonnomu drejtpërdrejtë Kriza kundërta - lactostasis, dmth stagnim qumësht që ndodh kur ajo është prodhuar në tepërt dhe fëmijën atë plotësisht sucks. Gjirit shtohet, shtohet dhe bëhet si një "shkëmb", dhe ndonjëherë edhe e rrit temperaturën e trupit. Korrigjuar metodën situatën e thjeshtë: për të lejuar fëmijën të thithësh gjitë e mjaftueshme. Paralelisht, ju mund të përdorni mjete popullore. Më të famshme të tyre - duke aplikuar në gjoks lakër të freskët lë për 5-10 minuta, pastaj butësisht masazh gjoksin duhet të përpiqen dhe të Express qumështit të gjirit (me dorë ose duke përdorur një pompë të gjirit). Lakra lë për të ulur dhimbjen dhe ënjtje për shkak të përmbajtjes në të paqëndrueshme dhe lyzotsymu. Këto komponime kanë veprim baktericid fuqishëm. Në qoftë se disa orë nuk do të përmirësohet, ju keni nevojë për të thirrur një konsulent në gji, të cilat ndihmojnë për të rastsedyt gjoks.


Nëse lactostasis koha nuk eliminojnë, stagnimi i qumështit mund të çojë në mastitë - inflamacion i indeve të gjirit. Në gjoks me formimin e një ose më shumë pika të vogla të kuqe, të nxehtë dhe të dhimbshme në të prekur, brenda duket dhimbje arching, temperatura e trupit rritet. Nëse kanceri nuk është thellësi detektueshme e compaction, gji mund të vazhdojnë të vënë fëmijën në një gji të shëndoshë. Qumësht nga një pacient me gji duhet të shprehë, por fëmijë nuk mund ta japin atë, pasi ajo mund të jetë i kontaminuar me bakterie. Në këtë fazë të mastitit, quhet ndihmë lëngshëm kompresa të thatë të ftohtë (ata e bëjnë në mes feedings).


Mami e përshkruara anti-inflammatories dhe antibiotikët janë në përputhje me gji. Nëse konsolidimin e dhimbshme detektueshme, pastaj u zhvendos në fazën purulent mastitë. Në këtë rast, të ushqyerit e natyrshme përkohësisht ndal, sepse bakteret mund në çdo kohë të sëmuren nga gjiri shëndetshme. Toddler mom për shërim të plotë transferuar në përzierjet artificiale. Trajtimi i mastitë në këtë fazë reduktohet edhe për terapinë me antibiotikë, edhe pse nganjëherë ju mund të kenë nevojë kirurgji. Për të vazhduar për të ruajtur prodhimin e qumeshtit, duhet të vazhdojë ztsidzhuvatysya ritmin e të ushqyerit, pra çdo 2-3 orë. Në një shërim të plotë mund të flasim, kur rezultatet e mbjelljes bakterial i qumështit do të jetë e kënaqshme vetëm.


Kur problemet ushqyerjes me gji mund të ndodhë në fëmijën. Më shpesh ajo është në lidhje me çrregullime të tretjes dhe rritjen e prodhimit të gazit. Kur këto simptome shumë mjekë menjëherë të lëshojë urdhëresa ndaj mbjelljes bakteriale nënës së qumështit të gjirit për të kontrolluar Stafilokoket. Normë është prania në një mostër prej më shumë se 250 kolonitë e mikroorganizmave. Megjithatë, nëse analiza konfirmuar praninë e vetëm një duzinë pak, shumica e mjekëve të vënë një fëmijë diagnostikuar me "çrregullim funksional i traktit gastrointestinal" ose "gungë" dhe të caktojë atë dhe antibiotikët nënën ose fagut. Në disa raste, gruaja është rekomanduar me forcë për të ndaluar dhënien e gjirit për të përfunduar "shërim". Megjithatë, këto masa shpesh pakuptimtë, sepse epidermik dhe Staphylococcus aureus janë përfaqësues tipik microflora lëkurës, dhe një numër i caktuar i tyre në qumësht - versioni i rregullave, sipas standardeve ndërkombëtare. Për këtë arsye, studime mikrobiologjike të qumështit të gjirit mjekët e huaj nuk ka shpenzuar fare. Edhe pse një rast ku ky hulumtim është e justifikuar, ende ekziston: një analizë e sterilitetin e qumështit të gjirit është i nevojshëm në qoftë se simptomat foshnja e enterocolitis (stools shpeshta të përziera me gjak dhe mukusit, dhimbje të forta të barkut).