Shkarkimit normale vaginale për gratë


Pjesa më delikate e trupit të femrës kërkon kujdes të vazhdueshëm trajtohen në fëmijërinë e hershme. Edhe vajzat e vogla mund të tashmë vuajnë inflamacion të vaginës në vajzat e moshës më të vjetër vuajnë nga infeksionet maja dhe dysbiosis, kur menopauza ndodh thatësi dhe djegien apo, anasjelltas, ka përzgjedhje të bollshme. Çdo moshë ka shqetësimet e veta. Gjinekolog për të diagnostikuar pacientit pyetur për të folur për ndarjen, që ajo vetë respekton. Le të flasim për shkarkimin normal grave vaginale.


Megjithatë, sjellja e pazakontë e florës tonë nuk është gjithmonë flet për disa sëmundjeve. Aftësia Ndonjëherë pazakontë normale raportoni alokimi gruas për të krijoj një fëmijë gjatë kësaj periudhe ose sinjal që ju duhet për të ndryshuar higjienës mësuese. Pra, si nuk e dini kur do të kandidojë për të mjeku me të gjitha këmbët, dhe kur ju mund të gëzojnë vetëm natyrën tuaj të shëndetshme femër? Çfarë kërcënon një tjetër bezdi? Për të trajtuar apo të shëruar veten më të shpejtë?

Një ditë në gratë që nuk kanë një copë litari - "tampona", të tjerët të pakëndshme, madje edhe nëse të ndryshuar atë tri herë. Në fakt, trupi ynë në këtë rast vjen thjesht femërore - refuzon të përshtaten në çdo rregulla. Në mënyrë të veçantë, çdo grua ka rregullat e tyre. Prandaj, përfundimet që mund të bëjmë bazuar vetëm në vëzhgimet e trupit të tyre nga muaji në muaj. Megjithatë, ka disa trende të përgjithshme. Për të filluar me të, është e pamundur për të mbajtur gjendjen e microflora vaginale në të njëjtin nivel. Nën ndikimin e strukturës menstrual ciklit të shkarkimit tonë normale ndryshon disa herë në muaj.


Fajësojnë procesin e ovulimit, çdo herë trupi rregullon të shtatzënisë, rritja e gjëndër prodhon një shumë të estrogjenit - hormoneve që stimulojnë akumulimin e glycogen epitelit vaginal - një sheqer të veçantë, e cila është medium kryesor për ushqim laktik bakteret e acidit që banojnë Mukoza gjenitale. Kështu, nga mesi i ciklit, kur më në fund maturohet numër gjëndër e rritjes normale shkarkimit. Ata bëhen më të bollshme, rrëshqitës, i trashë, si të bardhë veze. Faza e dytë e ciklit është ndryshuar. Nën ndikimin e trashet Korpus luteum vaginale sekrete, bëhet më pak i qartë dhe jo si të bollshme.

Këto procese nuk kërkojnë ndërhyrje mjekësore dhe janë konsideruar normale. Megjithatë është e nevojshme nga koha në kohë për të vëzhguar ato. Vëllimi, ngjyra dhe parfum sekrecionet - janë treguesit kryesorë që janë të nevojshme gjinekolog për të diagnostikuar gjendjen.

Në fakt, të shmangur sëmundje vulvë goxha e lehtë në qoftë se ju ndiqni organe gjenitale higjienës, të përpiqen për të krijuar një jetë të rehatshme uyazyka dhe, në qoftë se ju shikoni në jetën më të lehtë dhe më pozitiv. Megjithatë, nuk janë provuar mjetet që jo vetëm do të mbështesë microflora në gjendje luftarake, por edhe për t'u marrë me sëmundje të keqe si mëllenjë përgjithmonë. Ejani të zgjedhur me mençuri mjete higjienike: mos përdorni pads me aromë për podmyvaniya marrë sapun të veçantë me aciditet neutral (pH), do të mbajnë në çantë e saj fshin për përdorim në tualet, veçanërisht në qoftë se ju nuk mund të pidmytysya pas jashtëqitje.


Në masën e mundshme veshin pambuku të brendshme, dhe i kushtoj vëmendje për të modeluar brekë, tango-brekë apo pantallona të shkurtra lejon lëkurën të "frymë", ndryshe nga vargjet ekstreme dantella që shkelin higjienës hapësirë ​​intime. Një herë në javë të bëjë banja. Kamomil Brew, i urtë, yarrow - Këto barëra të ndihmojë për të shëruar plagët, për anestezinë dhe të ftohtë. Nëse ju mendoni qasjen e mëllenjë, të bëjë vaskë me shafran i Indisë (erëz verdhë, e cila mund të blihet në çdo supermarket, është një antiseptik natyrore) dhe jamballi. Vetëm të jenë të kujdesshëm - shafran i Indisë ka aftësinë për të pikturuar gjithçka në peshqir të verdhë të ndritshme në mënyrë më të mirë për të përdorur fshin disponueshme ose përdorimin.


Hani produktet e qumështit. Megjithatë, mbani mend se jo të gjithë kos është e mirë, lactobacilli jetojnë në mallra dyqan nuk janë gjetur. Përdorni hidratues vajra natyrore bigëzim. Ju mund të marrë një vaj të veçantë për perineum, por ju mund të përdorni vaj ulliri të rregullt, duke shtuar disa pika vaj esencial (kontroll paraprak për ndonjë reaksion alergjik ndaj naftës të paqëndrueshme, duke shkaktuar atë për çdo mukozën e organizmit). Oil ushqen indet, bën muskujt tonë elastike dhe fleksibël, dhe krijon një barrierë shtesë kundër infeksioneve. Paralajmërim: Përdorni vetëm vajra mund uyazyka microflora normale; Në qoftë se inflamacioni është në aktivitet të plotë, ne duhet së pari të shpëtoj prej tij, përndryshe të naftës do të promovojë vetëm rritjen e baktereve.


Shkaku gjenitale inflamacion mund të jetë aq e baktereve dhe viruseve (herpes, virusi lyth njeriut, etj). Për të eliminuar inflamacion dhe kontrollin e sëmundjeve virale përshkruara agjentët lokale antivirale - ". Panavyr" të tilla si xhel Kjo ju lejon të shpejt dhe në mënyrë efektive për të hequr simptomat e pakëndshme: kruarje, acarim, skuqje. Në rast se ju të diagnostikuar me herpes, përdorimin e xhel në një fazë të hershme të sëmundjes shpejt dhe në mënyrë efektive të bllokojë rikthim, parandaluar dhe neutralizuar eruptions herpetike energji.


Përveç kësaj, për parandalimin e infeksionit gjenitale herpes dhe HPV është e dobishme për të përdorur drogë "Panavyr Adult". Siç e dini, këto viruse janë të transmetueshme seksualisht, dhe pas marrëdhënies së parë seksuale rreziku i infeksionit tejkalon 70%. Për fat të keq, një nga prezervativëve nuk ndihmon kundër infeksionit, pasi poret më të mëdha të një agjentëve të kondomit virale.